Red Flags: Informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA)

evidencia pripadov VO nesuvisi s fakturaciou, rovnako ciselniky su pre druhy VO atd.
Ziaden soft co paruje faktury na VO nie je, ziadna komercna platforma na vymenu faktur nie je v cennikoch.

Cize tvojimi slovami opakovne klames, a to je posledna reakcia na teba

No mozno si len neviem predstavit ako neskutocne zlozite je dorobit custom ciselniky a filtrovanie podla nich. Specialne v pripade ked som to uz videl snad v kazdom fakturacnom softveri co poznam.

No a co sa tyka vymeny faktur tak to tu uz bolo https://www.ccv.cz/orion/edi-pro-odberatele/ a opat sa vratim k tomuto tu. Viem, ze nemas rad delenie na casti a ano ked na to budes pozerat ako jeden celok tak nikdy nenajdes existujuce riesenie, ktore tomu vyhovuje na 100%. Akonahle to zacnes logicky rozdelovat, tak ti vsak vypadnu uplne ine alternativy. To je cele co som ja spravil.

Je mi to uz fakt trapne, ze sa takto musim s tebou dotahovat.

1 Like

Co myslite, kolko by stal BI komponent, keby takuto analyzu chcel spravit stat? A preco by to nemohol anonymizovane trebars poslat do Amazon Redshift - su GDPR compliant, maju certifikacie a support taky, akemu sa statnemu cloudu ani nesnivalo, cize nemoze byt problem. A to som teraz prehnal lebo na takuto analyzu milionov strukturovanych faktur staci notebook s postgresql a znalost SQL.

https://bastadigital.com/faktury/

možno len poopravenie, ak zavediete novú triedu správy namiesto EGOV_DOCUMET dáte EFA_DOC, tak je to vybavené. Všetky systémy ktoré už dnes sú integrované na UPVS a posielajú / prijímajú správy budú vedieť, že to je faktúra a hotove. Stačí len pribaliť štandardné XML fakúry a hotove.

…nemusíte nič meniť ani opravovať, UPVS je podľa mňa na to pripravené už dávno… jediná vec je, že aj PO/FO budú môcť posielať takúto triedu na OVM alebo iné PO/FO - ak to je cieľom. alebo len tak, ako dnes posielajú EGOV_APPLICATION t.j. z FO/PO/OVM podania na OVM…

1 Like

VW malo elektronické faktúry od dodávateľov tuším už 2002-2003 čo si spomínam, tuším cez štandard EDIFACT, ved kto by spracovával ručne tie miliony položiek… všetci koncernový dodávatelia boli povinný posielať to takto
http://www.vwgroupsupply.com/one-kbp-pub/media/shared_media/documents_1/electronic_data_interchange/edi_guidelines/edi_message_guides_finance/vda_4938_t4___global_invoic___freight_invoice/volkswagen_vda_4938_t4___global_invoic_vda_1_0_vw_1_0_frachtrechnung_freight_invoice_en.pdf

v podstate ak by malo to API štandardnú funkčnosť čítať a zapisovať do registratúry, a eGOVready registratúra by mala štandard pre čítanie a zapisovanie do eGOV schránky (čo sa myslím, že už aj chystá, že by mala mať), tak je to vybavené.

… prakticka skúsenosť na import XML faktúry do účtovníctva (slovenský produkt stredne veľký/väčší) aj s integráciou na centrálny číselník (register subjektov, ktoré faktúru vystavujú) … do 20tis.€ … realizácia 2mesiace ako BOX … predpokladám, že generovanie by bolo asi tak rovnako drahé, možno aj menej, lebo robia štuktúrované FA aj dnes, ale to pchajú do PDF (za ktorým je XML) … ročná licencia 0 navyše oproti normálnemu poplatku za podporu softu

Ano, presne toto bol navrh co sme im prezentovali ako to rychlo a lacno vyriesit.

2 Likes

Dokonca by k tomu mohla fungovať aj cela časť úhrad, nakoľko to tam je na UPVS cez MEP … t.j. dokonca by tam potom sa dal generovať rovno platobny prikaz. Samozrejme by sa niečo muselo dorobiť, lebo dnes je plaťak urobený skôr pre správne a súdne poplatky, teda tiež by sa to muselo presnejšie doanalyzovať

Tam je zaujimava cast domenovej validacie (napr. zamietnutie faktury ak nema hodnoty z ciselnika, k neexistujucemu case…), ktora sa na UPVS asi robit neda (resp. nebol by to dobry napad), avsak validacia sa da postavit aj bokom a zvysok ostane. Dalsia vec je ten centralny reporting, co by si vyzadovalo nejaky zasah na UPVS. Mozno sa to tam da nejako lahko, nepoznam tie vnutornosti az takto.

Doménové kontroly prečo potrebujete kontrolovať centrálne? je na to nejaký dôvod? zbytočne to komplikuje case a neviem, či je tam taká pridaná hodnota, ktorá by to vykompenzovala benefitom.

aj technicky je to podľa mňa zbytočne zložité aby všetky položky sa sypali centrálne, doménové kontroly robí predsa ERP, pre Verejnú správu to asi bude robiť raz CES (ked sa dokončí celý projekt) a teraz si to robia samotné ERP na inštitúciách VS (alebo účtovníčky v nich). Rovnako zodpovednosť za úhradu faktúry je v zmysle zákona o finančnej kontrole úplne jasná.

Skôr napríklad ak by boli FA párované na zmluvu v CRZ, veľmi ľahko by sa dala kontrolovať naplnenosť zmluvy a pod… to má zmysel aj pre inštitúcie, dokonca by vedeli dostať alert z CRZ, že už sa im naplnila na 2/3… alebo že už prekročili :slight_smile:

zdá sa mi, že DWH a BI je v rámci OPEN DATA, teda ak by sa to pučilo tam, cesta by bola ak myslíte na open data reporting.

No ja to nepotrebujem, len studia sa tvari, ze to treba. :slight_smile: V klude moze byt validacne API aj bokom ak by sa ukazalo, ze to je extra potrebne. Zvysok moze ostat.

Neviem ci to bolo myslene ako open data reporting v studii, ale v kazdom pripade toto by bola naozaj radikalna myslienka.

Zdravím vospolok, trochu oživím toto vlákno.

Ako je na tom zaručená elektronická fakturácia? Podľa § 11 zákona o zaručenej elektronickej fakturácii by som predpokladal, že nejaký fakturačný systém už existuje, keďže od februára 2021 by mal byť prístupný pre všetky firmy (a dovtedy predpokladám aspoň pre OVM).

Ale k zákonu podľa všetkého ešte nie je ani vykonávacia vyhláška, takže tipujem, že zatiaľ to nefunguje pre nikoho?

EDIT: Na stránke Európskej komisie som našiel info, že v decembri2019 odklepli eu fondy na tento projekt: “The financing of the related national project from the European funding has been approved, in December 2019.”

to je až o rok, dovtedy vyhlašku stihnú … aj keď tipujem že večer pred tým termínom …

No o rok má byť prístupný pre všetkých (čiže umožnený dobrovoľný opt-in), ale v zákone sa neuvádza iné prechodné ustanovenie, teda by už od 01.08.2019 malo byť možné (a zároveň povinné) vystavovať zaručené elektronické faktúry, nie? Zákon ukladá povinnosti, ktoré nie sú podmienené nejakým odkladným účinkom…

Rovnako chaoticky bola urobena novelizacia 331/2018, k.1.12.2019.
Ziadne prechodne obdobie, ziadne terminy nasadenia to testu pre integratorov, iba termin ostrej prevadzky …
A bol to riadny chaos
Asi sa to uz stalo folklorom …

Doplnenie:

  • zakon obsahuje prechodne obdobie,
  • zakon definuje povinnost vystavovania zarucenych elektronickych faktur len pre dodavatelov fakturujucich verejnej sprave, cize scenar B2G
  • scenar B2B zakon neriesi

V ramci Slovensko.Digital sa tejto teme trocha venujeme:

  • vytvorili sme taku mensiu pracovnu skupinu a snazime sa komunikovat s MF SR a takto im dat feedback priamo z trhu
  • clenmi pracovnej skupiny su clenovia SD, ktori sa venuju vyrobe sw riesenie pre uctvonictvo, fakturaciu (napr. Kros, Stormware, Superfaktura) + prizvali sme aj neclenov SD ako SAP, Asseco, Abra, atd.
  • nasim cielom je definovat format, syntax zarucenej elektronickej faktury a alternativy ako tento problem vyriesit, kedze trh/svet uz na tento problem reaguje, napr. v CZ existuje ISDOC a tento format maju niektory vyrobcovia v SR uz implementovany, plus je tu riesenie ako PEPPOL a pod.
  • plus vacsi potencial pre adopciu a pridanu hodnotu vidime prave v B2B svete, kde po zadefinovani formatu mozu vyrobcovania psristupit k implememntacii vo svojich rieseniach a takto sa cely ekosystem pripravi na elektronicku fakturaciu
  • je dohoda s MF SR, ze spoluprca by sa mala aj sformalizovat vo forme pracovnej skupiny pod riadiacim vyborom daneho IT projektu + mali by byt prizvane aj subjekty, ktore generuju velke mnozstvo faktur (elektrika, plyn, mobilni operatori) + dalsie subjekty, ktore vystupuju v end2end scenaroch, napr. banky

super, vďaka za zhrnutie :slight_smile: znie to, že by to nemusel byť na konci dňa nepoužiteľný nonsense, tak budem čakať…