Red Flags: Informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA)

Dolezite je ze ZUGFERD je uz schvalenym standardom eu pre oblast fakturacie v tejto oblasti verejnych obstaravani - opravujem mozno bude schvalenym standardom…

  1. To nejde, existuje vela standardov a smernica definuje len minimalny standard. Uloha je prave podporit co najvacsi pocet standardov
  2. Centralny reporting je uloha z VO, dnes sa nahlasuju faktury na UVO, toto riesenie to sice nenahradi pretoze stale ostava moznost to posielat rucne ale dava to zmysel.
  3. Existuju sluzby na rozne dorucovanie ale nie su sluzby ktore umoznuju prepajat rozne standardy. Ale ok, moznostou je riesit to na europskej urovni. Problem je ze to je este o rad pomalsie a zlozitejsie ako na narodnej urovni. Tam je 10 rokov uvodna faza kreovania komisie co to zacne riesit.
  4. V navrhu nie je ziadny centralny fakturacny soft, tam je napisane toto :slight_smile:
    Vystavenie elektronickej faktúry v informačnom systéme elektronickej fakturácie – služba umožní vystavenie elektronickej faktúry priamo v systéme elektronickej fakturácie vyplnením elektronického formulára. Služba tiež umožní nahratie faktúry, ktorá bola vystavená v ekonomickom systéme manuálne alebo automatizovane prostredníctvom na to určeného rozhrania.

Co je umoznenie pre ludi co faktury pisu v exceli a worde to nahrat. To je pre takyto system must, ale nie je to preferovany sposob pouzitia.

daj odkaz, pretoze toto podla mna nie je pravda, to by znamenalo potlacenie dalsich standardov. Moze to byt maximalne dalsi schvaleny standard, nie jediny.

Ok pozriem doslo mi nieco v tom zmysle z ich ZUGFERD fora ze sa to podarilo presadit ako standard pre oblast VO. Ale idem ho pohladat aby som zbytocne nezavadzal… Mozno som si to zle prelozil z nemciny.
OK mas pravdu - nasiel som iba maily kde sa konstatuje sulad s EN 16931 a dosiahnutie pokroku v snahe prijat ZUGFERD ako standard

Z CBA vyberam

Cize nie je to fakturacny soft, len sa tam daju vystavovat faktury, je tam evidencia pripadov, evidencia pristupov, evidencia subjektov/dodavatelov, sprava ciselnikov, riadenie stavov a notifikacie, upload xml faktur, vstupne kontroly a vizualizacia, hej? OK. :smiley: Alebo naopak, co z tohto fakturacne sofvery dnes uz nemaju ked sa v CBA rata s analyzou za 1.2 miliona eur (= neviem o tomto probleme vobec nic).

Niekedy mam pocit, ze tu fakt si na to, aby si znegoval lubovolnu vetu co tu od SD padne.

Nuz ten co to vystavuje v exceli to nema, co s tym ? Pre uctovne softwary to je samozrejmost ale tie okrem fakturacie riesia plno inych veci. Tu mas verziu pre tych co ich nemaju.

A len poznamka, ak sa ti nepaci iny nazor, tak ma kludne ignoruj. Nemam nic proti nikomu osobne, ani proti SD. Diskutujem tam kde mam iny nazor. Ak potrebujes na diskusiu niekoho s rovnakym nazorom tak to sa nevola diskusia. Ale je mozne ze kazdu moju vetu citas ako negaciu, tu som zacal s tym ze to povazujem za celkom fajn vec. Mam pocit ze ty si nasledne negoval co som napisal. Ale ok, ja som to zobral ako iny nazor do diskusie, ak si to pisal z ineho dovodu tak to neviem riesit. Mozno pomaha odosobnit sa a reagovat na obsah a nie na autora.

Nuz, ja nemam problem s rucnym zadavanim faktur. Ja mam problem s tym, ze namiesto toho, aby sa do niecoho existujuceho co uz davno 90% funkcionality ma to dorobilo (napriklad sutazou), tak sa tu kreslia analyzy za 1.2M a projekty za 6.4M ktore su ocividne nacenene na zelenu luku a naplanovane na vodopad. Chapeme? Uplne neosobne.

Ok, to je relevatna namietka, cize ak to nie je problem funkcionality ale nacenenia, tak to je otazka na sutaz, za aku cenu niekto vie dodat web aplikáciu s takoutou funkčnosťou. Určite to nie je bežne dostupne, pri štúdii nevieš teda garantovať že to niekto doda podľa cennika, konzervativny odhad je odhadnut cenu vyvoja, sutaz moze dopadnut uz len lepsie. To je stale to iste, studia nie je VO, odpoveda na ine otazky.

A tak som sa konecne pozrel aj ja do studie a funkcionalita vkladania faktury je tam 132 tis, sprava dodavatelov a a obchodnych pripadv je pre UVO na parovanie znluv, ramcoviek a pod. Tak len aby sme ostali pri faktoch. A to potom skutocne pri sutazi uz velmi nedas dole, aj keby to bolo uplne free tak implementacia bude tak dva cloveko mesiace

Lenže táto štúdia zarámcuje cenu a podľa nej sa určite budú robiť aj zábezpeky do VO nie? Mantru, že štúdia s cenou vo vo nijako nesúvisí odmietam. Proste realita ukazuje opak. Zober opis projekty a kukni sútaže ako znížili cenu. :smiley:

to je zase inak, zabezpeky sa pohybuju v zlomkoch toho co umoznuje zakon. A studia nie je nahradou PHZ, ta len urci objem penazi alokovanych v OPII, co sa neminie sa vrati ale smerom hore to nejde. Ak sa nieco podhodnoti, tak sa tam spravi potemkin. Co teda nevylucuje ze sa to spravi aj tak, ale vopred znizit odhad je riziko. A v lepsom pripade sa to potom spravi cez SLA a tak to zaplati rozpocet a nie EU.
Ak nefunguje VO, tak to treba zmenit tam a nie zhorsovat aj tak mizerne procesy pred tym

DITeC ide realizovat ZUGFERD :grinning: alebo to skončí iba konverziou do tohto formátu

Darmo, PDF je priemyselný štandard pre ľudí

To je mozne, ale stale to bude len jeden z mnohych. O de facto standarde rozhodne az europsky trh.

Presne pre toto som vyššie uvádzala svoj komentár. Povedzme si pravdu - všetky OVM (alebo väčšina) má SAP systém, v ktorom je riešená fakturácia aj s obehom dokumentu. Radšej sa nejdem ani vyjadrovať. Finacie sa dali využiť efektívnejšie ako na tento systém.

1 Like

ale toto s internym uctovnictvom nema nic spolocne. Neriesi ani interny obeh ani fakturaciu, jedine co sa zmeni ze fakturu nebude treba nahravat rucne ale v prijatych fakturach sa objavi aj s polozkami.

Opat davam do pozornosti toto https://www.ikros.sk/o-prepojeni-s-uctovnictvom/ - je to davno vymyslene, urobene, odladene - len treba spravit public API a zvolit standard, ktory budu pouzivat aj ostatni, ktori chcu dodavat fakturacne softvery pre dodavatelov (spravia to sami, aby nestratili zakaznikov) a objednavatelov.

Jedine co z toho celeho projektu ostane je reporting = tranformacia prijatej faktury do nejakeho rozumeho modelu a ulozenie do nejakeho BI nastroja. Uplne jasny modul, co sa da postavit uplne samostatne (delenie zakazok na moduly!!!).

problem je stale ten ze to nesuvisi s projektom, neriesi reportovanie faktur spojenych s VO, neriesi odosielanie faktur v standarde atd.
Skutocne si skus pozriet co ten projekt vlastne riesi, neriesi vzdialeny pohlad na uctovnictvo :slight_smile:

No to mi je luto, ze si si moje komentare takto vylozil, lebo nic take si nemyslim a ani som to nijako nechcel naznacit. Ale opat vidim, ze citas dost povrchne napriklad prave ten reporting a standard co “akoze neriesim” som explicitne spomenul v komentari na ktory odpovedas. Ale ved dobre, uz si zvykam, ze nejako nemame kompatibilny standard vymeny informacii medzi sebou.

no ale to co odporucas je prave len vzdialeny pohlad na uctovnictvo. urceny pre najmensie firmy s externym uctovnictvom. cize si nepochopil o com je projekt ani o com je ikros. ale prosim, hlavne ze vies ako to je. nebudem to kazit.

Nie. Budes si to musiet precitat este raz. Ja iKros pouzivam, takze tak trochu tusim co to vie. Ale ked ma chces presviedcat, co si ty myslis, ze ja viem a neviem, tak tejto diskusie sa opat nemienim zucastnovat.

nie nejdem ta presvedciat o nicom, su veci ktore nemaju zmysel. Mylis sa, ale kedze ja som len vzdialeny pozorovatel, tak mi to zase nijako nevadi.