Rada vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy

Stručné zhrnutie rokovania rady 22.9.2016 z mojich poznámok (ale bude oficiálny zápis, možno som niektoré veci zle postrehol):

  • predseda Rady (Pellegrini) informoval o novom zriadení tohto orgánu, uznesením vlády z 30.8.
  • mierne sa zmenilo zloženie, napr. ministerstvo dopravy je teraz členom, a teda pre nás najdôležitejšie je že Slovensko.Digital je samostatným členom
  • oficiálne bola predstavená Martina Slabejová (profil asi tu a tu) ako nová GR sekcie informatizácie od 1.10.2016, a aj Michal Cheben (ktorého tu všetci poznáme, @skdd ) ako jej poradca
  • schválený bol rokovací poriadok (dokument čo som tu zavesil vyššie), bez pripomienok
    .
  • návrh NKIVS bol predsedom uvedený v zmysle že v MPK vyvolával kritiku, najmä od odbornej verejnosti; takže teda dali priestor na detailné vyhodnotenie pripomienok; že súčasnú verziu považujú za podstatne lepšiu; jej schválenie teraz je podstatné aby sa dalo uvoľniť financovanie OPII projektov; a že NKIVS plánujú každý rok prehodnocovať a aktualizovať
  • za nás som k NKIVS povedal zhruba v zmysle že oceňujeme možnosť detailného pripomienkovania (od jeho prevzatia novým úradom); že veľká väčšina našich pripomienok bola zapracovaná, mat. je podstatne vyváženejší ako predošlá verzia, hoci stále niektoré oblasti nie sú pokryté; že v ňom pribudli aj konkrétne záväzky, aj s časom a indikátory, ktorých splnenie považujeme za dôležité a budeme to sledovať; a že následné dokumenty považujeme za dôležité, chceme sa do ich prípravy zapojiť, a bolo by dobré aby sa pripravovali od začiatku otvoreným a participatívnym spôsobom, napr. podobne ako bolo teraz NKIVS
  • ku vypusteniu viacerých KPI v oblasti efektívnosti nákupu IKT na poslednú chvíľu som povedal, že nevieme dôvody, je to oblasť kde sme na tom obzvlášť zle aj z medzinárodného pohľadu a že o to viac sa tomu budeme pozerať; odpoveď predsedu bola že tieto veci budú zaradené do novej koncepcie nákupu IT vo VS, čo je dokument (viď. kap. 9 NKIVS) na ktorom už začali s ÚVO pracovať a že ak sa ukáže že do NKIVS treba niečo doplniť, nemá s tým pri jej aktualizácii problém
  • ITAS deklaroval že asi 2/3 ich pripomienok boli akceptované; že termíny/KPI sú tam nastavené tak prísne až vidia riziko že sa nebude stíhať; materiál podporujú a chcú sa podieľať na ďalších aktivitách
  • SISp ocenil výrazné zlepšenie dokumentu, majú už iba technické/štylistické pripomienky; upozornil na potrebu súčinnosti MV, najmä pri optimalizácii procesov; že kľúčová a ťažká bude koordinácia všetkých
  • chvíľu sa diskutovalo ešte o termínoch pre dokumenty podľa kap.9 a povinnosťou správcov ISVS aktualizovať KRISy, uvidíme keď dajú materiál do vlády ako to vyriešili
  • PPP deklarovalo že podľa ich skúsenosti úrady na NKIVS napäto čakajú, je to veľká výzva, nie sú si istý či je dosť kapacít na jej realizáciu; je k tomuto dokumentu veľa otázok; odporúčajú robiť osvetu
  • následne bola NKIVS jednomyseľne schválená
    .
  • v rámci ďalšej diskusie: predseda viackrát vyzýval všetkých aby “zabudli na rezortizmus”; že financie sú obmedzené; investovať sa bude najmä do dokončenia vecí (zrejme v zmysle cieľov a záväzkov NKIVS) a optimalizácie prevádzky; dôraz bude na malé projekty a napr. čistenie údajov; možno bude aj rokovanie s EÚ o zmenách v OPII; zďaleka nie sú peniaze na návrhy z už teraz na MV ležiacich reformných zámerov
  • MSSR sa živo zaujímalo o technické riešenia súvisiace so schránkami, doručovaním, UX, zavádzajú hybridnú poštu na všetky el.úradné dokumenty (t.j. čo sa posiela s guľatou pečiatkou von) v rezorte; že zatiaľ podľa ich vyhodnotenia zákon umožňuje hybridnú poštu robiť iba Slovenská pošta a.s., a chcelo by to centrálne riešenie, zatiaľ ani s cenami nie sú spokojní; predseda Rady MSSR pochválil, že sú príkladom ako riešiť veci moderne
  • ja som dal otázky podľa tohto plánu: temy - bod rozne.docx (14.1 KB)
  • kritizoval som MDVRRSR a MŠSR, že s nami nekomunikujú (žiadna reakcia, ach jo)
  • ad novela z. o eGov: plán je ešte tento rok pripraviť novelu; teraz 1-2 mesiace je zber požiadaviek; má sa riešiť centrálna elektronická podateľňa; poplatky normálne kartou ako v obchode
  • tento rok má byť ešte z legislatívy predložený aj zákon o kybernetickej bezpečnosti
  • k prípravnej fáze prj. som informoval o komunikácii s ÚPVII, v rámci vyhodnotenia našej pripomienky k nariadeniu o výkone eurofondových kompetencií úradu nám dali stanovisko, že bude pripravený nový materiál pre túto oblasť a prípravná fáza je toho súčasť; v odpovedi cca. že na materiáli sa pracuje, ale je to ťažké najmä vzhľadom na kompetencie/nezávislosť úradov vo finančnej oblasti; pracuje sa na centrálnom ekonomickom systéme; metodika oprávnenosti výdavkov v IT a VfM, aj v spolupráci s IFP; prebieha zber údajov o výdavkoch na IT na MFSR;
  • ad alternatívny autentifikátor: MVSR informovalo, že v novele z. o eGov sa vypustí vyhláška a priamo do zákona sa napíše ako to má byť; dôvod je že MV nemôže vo vyhláške dávať povinnosti iným
  • ad KEP: odpoveď bola že máme národné riešenie s RČ, ale musíme vedieť akceptovať podania z iných ČŠ; a že podateľňa na ÚPVS vie overiť KEP ak vydavateľ certifikátu je zapísaný na trust liste niektorej ČŠ (či sa aj následne prijme podanie to neznamená)
  • ad nové povinnosti zo z. o eGov od 1.11, najmä výkon verejnej moci elektronicky: predseda povedal že je to dôležitá vec a ÚPVII si zoberie na starosti zber údajov o stave a informovanie verejnosti
    .
  • dalšie zasadnutie Rady je plánované niekedy na konci tohto roka

Pikošky:

  • predseda kritizoval subjekty (nemenované, ale o nás to nebolo), ktoré dali nejaký návrh zmien v NKIVS a počas pripomienkovania to zasa menili
  • rokovanie bolo v malej sále na Úrade vlády, čo oceňujem ako teambuilding :wink:
5 Likes