Projekt: Open development resources

Neviem ako to presne nazvat, ale … Pri prechadzani tem v ramci vyvoja veci v slovensko.digital, konkretne sa opieram teraz napr. o temu “Generator QR” by som rad otvoril temu resources pre developerov.

Jedna vec je github kde je mozne samozrejme udrziavat kod, druha vec je kde ten kod deployovat a testovat. Vidim, ze mm6502 sa trapi na svojom NAS.

Osobne mam volne serverove zdroje, ktore by som mohol ponuknut pre developerov v ramci SD. Moj navrh by bol spravit platformu kde by si mohol kazdy vytvorit a spravovat svoje docker images. Ci uz linux, unix, windows, fantaziam sa medze nekladu.

Na spravu by bolo webove rozhranie kde by kazdy developer dostal pristup po poziadani + ssh access. Samozrejmostou zdielana public IP (pripadne podla potreby vlastna).

Navrhy? Nazory?

My bezime na Dokku. Z mojho pohladu je toto non-issue. Na digital ocean si kupis stroj za 5 dolarov na mesiac. Ak by niekto mal problem, tak nieco vymyslime. “Generator QR” casom bude bezat na nasom stroji.

Jano ty ako ruby fanusik si na tom 5$ stroji aj nieco skusal developovat? :slight_smile:

Vyvoj robim lokalne. :wink:

vsak aj ja :slight_smile: len mi prislo ponukat tu 5$ masinu ako pomstu nez pomoc :wink: tam aj testovaciu apku rozbehat je porod

Tu uz by sa nieco dalo. https://www.ovh.com/world/vps/vps-ssd.xml

ano, to uz vyzera zaujimavo, takisto sa mi pozdava hetzner.de
akurat ze som lenivy cele to zatial zmigrovat z digitalocean tak platim

U hetznera mam niekolko serverov, mozem len odporucit. Kazdopadne som sa skor tiez smeroval k dokku alebo portainer kde by boli predpripravene vhodne templates/images pre ludi, ktori chcu vyvijat

vpsfree.cz má za členské (je to združenie) 12€ na mesiac, 8 jadier, 4GB ram, 120GB + 250GB ako ďalší mountpoint.

VPS su super. Ale slo mi aj o ulahcenie prace ludom. Predsa len aj v pripade dockeru je lepsie ked kazdy image bude napriklad na alpine linuxe, bude k tomu doku a podpora. Zaroven po developmente moze byt priamo portovane na produkciu.

Rozumiem. Majú tam tuším aj alpine. Osobne preferujem Arch alebo debian/ubuntu. Aktuálne migrujú na inhouse vpsadminos, lebo bežia na openvz legacy, kde je problém s dockerom. Rozbehal som ho tam, ale max verzia je <1.11 a na novom toto obmedzenie už nebude. Ja to používam iba na hranie a hostovanie nejakých služieb (cloud storage, git, rocketchat,…).

Možno by šlo využiť aj niečo ako eclipse che (napr. codenvy na tom beží)? Prípadne gitlab má vcelku slušné CI/CD a test deploy by sa mohol strkať aj niekam dev.slovensko.digital/user/project/environment/build_name
Zasa je to, ale iba o tej infraštruktúre. Buď si to bude dávať každý k sebe alebo bude spoločný server kam sa budú deployovať docker images s preddefinovaným stackom (kludne nech ich je aj viac na výber).

1 Like

Inak dokku funguje tak, ze das git push production a je to. On si zisti, ci tam je Dockerfile alebo Procfile alebo co a nasadi to.

Priklady:

Toto je zive repo a uplne bez zmien to ide rovno do produkcie (ak si odmyslim configuraciu ENV a externych zavislosti - db, redis, elasticsearch - to ma tiez dokku na 1 komandu)

Rozbehat dokku je zalezitost tiez jedneho riadka. Cize neviem co tu riesime.

#404

@Falco myslel skôr playground pre vývojárov, aby bol vývoj oficiálne zastrešený s tým, že sa bude všetko automaticky testovať, buildovať a deployovať (test, prod) na subdoménu slovensko.digital s tým, že to bude môcť mať deploynuté aj user mimo origin/master repa projektu. Vďaka tomu by nemusel čakať na schválenie PR, ale vedel by s ostatnými okamžite zdielať link, kde by bolo vidieť progres. Vývojári by mali priestor na zdokonalovanie sa vrámci celého procesu, bez toho aby iba čakali či to prejde po schválení alebo nie. Preto sa tomu hovorí playground. Na to to nemusí byť použitá doména slovensko.digital a ani vlastné stroje. Vývojári si môžu zadovážiť VPS/Cloud s doménou (či už vlastnou alebo https://freedns.afraid.org/). Len to nebude celé zastrešené cez slovensko.digital, ale free for all. Ako sa hovorí, ty máš klúče od miešačky. Možno by vedel pomôcť websupport? Možno by sa dalo dohodnúť aj s vpsfree na nejakom riešení, keďže infraštruktúru majú a v prvom rade to robia z presvedčenia a nie kvôli zisku. Devs môžu platiť svoje riešenia alebo finančne podporovať centralizované riešenie.

Ja nemam problem to hodit na nas staging server https://ekosystem.staging.slovensko.digital/, aj pristupy spravim az to bude zrele na testovanie, ale nejako nevidim dovod preco by som mal robit nejaky playground na vyvoj niekomu. Vyvoj sa robi lokalne.

Lebo komunita? Lebo by tým bol vývoj takýchto projektov zaujímavejší === viac vývojárov? Lebo tým priblížiš technológie aj luďom, ktorí by ich inak na localhoste nepoužívali === nezávislosť komunity na jednotlivcoch?
Lebo to nie je o tebe, ale o komunite. Ak teda táto iniciatíva nemá byť o niekolkých osobách, ale o štáte, teda o nás všetkých. Nikto nechce od teba aby si takéto niečo robil ak v tom nevidíš význam, ale nechal príležitosť ostatným demokraticky vyjadriť svoj názor a na základe toho možnosť nápady aj realizovať.

Ak to je iba o tom, že vypublikujem projekt a ty to potom iba nasadíš, tak mi to je jedno. So žiadnym CI/CD ani dockerom sa nemusíme naťahovať. Ten Generátor QR, by som rád reimplementoval v nodejs s tým, že by to dokázalo čítať aj ods a csv + ďalšie zaujímave features (dostanem sa k tomu asi až budúci týždeň). #opensourcejihad

Nie, povedal som, ze ked ten projekt bude uz zrely na testovanie v klude ti dam pristup aj na staging a deployjuj si tam co chces. To si chcel nie? Ale ja nechcem poskytovat free sluzbu na deployment hocicoho co si kto zmysli, lebo 1) to nikto realne nepotrebuje. 2) realne ked to niekto potrebuje tak si to vie rozbehat za 5 eur hocikde 3) nechcem to manazovat.

CI/CD je uplne nepodstatny detail a fakt posledna vec co ma trapi pri komunitnom vyvoji.

Preco by si to prosim ta robil? Z mojho pohladu je to uplne strateny cas. Ak ta mozem poprosit smeruj svoju energiu tam kde to ma zmysel. Napriklad sem Pridajte sa: Komunitný projekt To Do zoznamy životných situácií a Lepšie formuláre jún 2018

1 Like