Projekt: eGov dizajn manuál

Vratim sa par rokov spat teraz - Cela pointa dizajn manualu je v tom, ze ked pouzivatel skace z portalu na portal (napr. rezortny portal, podanie, schranka, prihlasenie, odoslanie a spat) tak by to malo vyzerat vsetko rovnako. Toto treba mat vzdy na pamati ked clovek bude chciet nieco ohnut do dizajn manualu a nejako to nepojde. To, ze tam nejake komponenty chybaju nevadi, nikto nezakazuje vyrabat si nove.

K tomu aky bude postup s novou verziou gov.uk a ako sa budu zapracovavat bugy/features tak to je otazka na urad. cc @michalblazej

1 Like

ďalšia potencionálna chyba: https://idsk-elements.herokuapp.com/typography
V texte je napísané, že hlavný text má mať 19px a v príklade je 20px.

2 Likes

Ďalšie identifikované potencionálne problémy a otázky:

  1. Prečo sme miesto používania kaskád, overridovania a tvorby slovenských komponentov ako napr. header prepisovali pôvodné scsská ? Teraz to bude ťažké zmergovať a updatovať. Mohli sme proste default používať gov-uk štýly a komponenty a len tie nastavenia alebo komponenty, ktoré si chceme prispôsobiť by sme si vytvorili samostatné súbory v ktorých by sme si to customizovali a mergovanie zmien a aktualizácia z gov-uk by nebol taký problém.
  2. Odkiaľ sme zobrali bg farbu headeru ? farba #313133 nie je nikde vo farebnej palete. Keď už sme pri tom tak _colours.scss prečo tam uvádzame konkrétne farby “#005EA5” miesto $blue ? Keď si zmením odtieň vo farebnej palete tak budem mať vo footeri inú farbu :frowning:
  3. Odkiaľ sme zobrali ten obrázok usera ? Aká je za tým myšlienka ? Bude tam niekedy fotka/obrázok používateľa a je to len placeholder ? Je to reálne v ŠS/VS? Gov-uk ako také má minimum ikon a nie je to konzistentné s ostatnými komponentami. Prečo to nie je definované ako komponent ?
  4. Odkiaľ sme zobrali veľkosť písma v headeri v menu ? je to nejaký proposed pattern na gov-uk ? Je k tomu nejaký popis, prečo sme sa tak rozhodli ? Páči sa mi v gov-uk ako sa pekne najprv robí proposal, paper, rationale, examples a podobne a až potom sa to mergne. Robilo sa také niečo aj u nás ?

Je možné, že zniem ako hejter, to určite nie som. Som veľmi rád, že to tu máme, chcel by som, aby sme s tým mali všetci čo najmenej roboty a čo najviac úžitku a aby sme vychytali čo najviac potencionálnych múch pred tým než to niekto nasadí do produkcie.

2 Likes

Uprimne som dufal, ze takto to bolo urobene. Skoda, lebo toto asi nebude dat udrziavat. Na druhej strane takto sa ovela lahsie odhalia konflikty s SK verziou pri mergovani. @Ernest_Walzel ?

Caute, hromadia sa nam pripomienky, co je super a vdaka za poukazovanie na ne. To, ako budeme riesit pripomienky procesne, zatial netusim. Dielo patri UPVII a neviem ho svojvolne menit. Osobne som za to, aby bol dizajn manual community-driven, ale potrebujem od UPVII k tomu pozehnanie.

Ako som spominal aktualny stav je taky, ze cakame na signal, co bude dalej s DM. Aby sme vsak mali paku na UPVII, navrhujem zacnime pripomienky pridavat priamo do GitHub Issues.

Potom pojdeme za UPVII a poziadame ich o to, aby sme mohli bud tvorit IDSK ako komunita alebo nech SUXA / akykolvek dodavatel proste za rozvoj zaplatia (co bol nas povodny plan).

Dakujem vam pekne a este raz vdaka za poukazovanie na mozne zlepsenia.

Inak nebude lepsie to rovno hadzat na github issues?

1 Like

Mozme kludne aj tak @Ernest_Walzel nezapnes to v tom repe pls?

Issues zapnute vo vsetkych repach: https://github.com/id-sk

1 Like

Cool, cool, tak robme rovno issues teda! Hore som editol moj prispevok

Dobre pripomienky. Skusim zodpovedat tie, na ktorych som pracoval

Aj ja som si to takto nejak na zaciatku predstavoval. Je to ale celkom poprepajane, sass overridy by do toho vniesli novu vrstvu komplexity, bolo by treba prepisovat dokumentaciu a myslim ze by sa to nakoniec tazsie rozsirovalo a udrziavalo.

Rozhodol som sa teda radsej spravit fork ktory je sam o sebe uz riadne zdokumentovany a developer nemusi prilis rozmyslat co sa tyka GOV.UK a co ID-SK veci. Ano, mergovanie z upstreamu je tazsie, ale realne sa toho dnes v tych upstream repach az tak vela nedeje. Manualneho mergeovania by som sa tu nebal.

Toto treba opravit. Issue: $header-background by mal pochadzat z toolkitu · Issue #2 · id-sk/idsk_template · GitHub

Chápem, dáva to zmysel z tohto pohľadu. Pochopil som už, že tá dokumentácia je z nášho pohľadu slovenského forku to gro ten základ, to čo nás núti sa zamýšľať a to sa nám asi lepšie udržiava takto.

Vzhľadom na to, že ten dizajn nie je úplne kompletný, (a to sme zdedili z gov-uk) je na tom gov-uk super práve tá diskusia a proposed componenty. Z môjho pohľadu je preto pre mňa master práve gov-uk, lebo nad ním všetci robia nové komponenty, ktoré majú za sebou celé štúdie použiteľnosti, príklady a relevantné názory.

Mne to tam teraz trošku chýba tá možnosť si zobrať veci z gov-uk jednoduchšie pre programátora. Budem nad tým ešte hútať :slight_smile: .

Každopádne super tie issues, teším sa, že ste to vzali pozitívne, trochu som sa bál, keď som to písal, aby to nevyznelo negatívne.

1 Like

Pravdou vsak je, ze teraz ked kompletne vymenili creva gov.uk tak sme na bode nula zase. Keby sme mali custom skid.scss, tak sa to upravi asi lahsie. Nie som vsak CSS mag, tu cast technologie uz dlhsie nesledujem.

Caute, vdaka @Ernest_Walzel je dole v paticke pridany link na github issues (vid. https://idsk-elements.herokuapp.com/ )

Diky, @Ernest_Walzel!

Caute,

Pozývam Vás na stretnutie, na ktorom zástupcovia Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a Slovenskej User Experience asociácie predstavia výsledok svojej niekoľkomesačnej spolupráce – jednotný dizajn manuál elektronických služieb ID-SK .

Predstavenie ID-SK sa bude konať 18. októbra v priestoroch FIIT STU (poschodie -1, miestnosť 27). Bude spojené s prednáškou o dizajn manuáloch a panelovou diskusiou so zástupcami ÚPVII, SUXA a Slovensko.Digital.

Harmonogram:
9:00 privítanie
9:15 prednáška: Čo je to dizajn manuál?
9:45 panelová diskusia

Stretnutie je určené najmä pre odbornú verejnosť – zadávateľov projektov (úradníkov), IT firmy a iné odborné entity. Vítaný je však každý občan, ktorému záleží na dobrej použiteľnosti štátnych služieb. Vstup je voľný, z kapacitných dôvodov Vás však prosím o zaregistrovanie.

Potvrďte účasť: https://www.eventbrite.com/e/id-sk-naco-nam-je-jednotny-dizajn-manual-elektronickych-sluzieb-tickets-50902355315

Caute, tak dnes sa vecer vedime v nervose od 18:00 – tak ako sme sa pozyvali na ID-SK evente. Tesim sa na vas :slight_smile:

1 Like

https://designsystem.gov.cz

Postavené na bootstrap 4. Minimálne technická časť vyzerá byť pripravená vývojármi z lundegaard.eu

Ahojte,
riešime vyvolávacie systémy, ktoré sú napriklád na Oddelení dokladov Policajného zboru. Jedná sa hlavne o obrazovku na kiosku, ktorý tlačí lístok s poradovým číslom, s ktorým bežný občan prichádza do styku. Chcel by som sa opýtať, či je možné aplikovať jednotný dizajn aj na takýto komponent, keďže vo svojej podstate sa jedná o elektronickú službu poskytovanú štátom (a je to web stránka).

Ďakujem.

2 Likes

Ahoj, podla mojho nazoru sa to da aplikovat (a bolo by to skvele!), ale je potrebne aj “absolvovat” metodicko-principialnu cast:
https://idsk-elements.herokuapp.com/uvod/principy
https://idsk-elements.herokuapp.com/uvod/metodika-ucd

Cize neda sa rozmyslat nad tym ako len copy-paste…

Zdravim, je sanca ziskat nejaky feedback aj na issues v IDSK na GitHube, alebo ich je lepsie postovat sem? Vdaka, m.