Pripravujeme zoznam prioritných API, ktoré by mal štát sprístupniť. Napíšte nám vaše návrhy

Téme OpenAPI sa v Slovensko.Digital venujeme systematicky už niekoľko rokov (pozrite napríklad staršie vlákno na Platforme: OpenAPI / Otvorené API - plánované a realizované aktivity Slovensko.Digital), na rozdiel od štátu.

Teraz je opäť čas, kedy môže aj široká verejnosť budúcnosť tejto témy ovplyvniť. MIRRI totiž pripravuje projekt Centrálnej API manažment platformy (CAMP), kde by mali byť postupne sprístupňované štátne API.

Náš @jsuchal ako člen riadiaceho výboru zistil, že štát pri príprave tohto projektu “pozabudol” na pomerne zásadnú časť - a to, že tá ťažká časť nie je spraviť nový portál, kde sa API budú zverejňovať, ale dlhodobo pracovať na tom, aby cez API boli sprístupnené také veci, o ktoré je záujem a dávajú zmysel. Toto je dlhodobá mravenčia práca, ktorá zahŕňa zber dát, vyhodnocovanie, prioritizáciu, dohody s inými úradmi a spoluprácu s dodávateľmi.

Chceme MIRRI pomôcť, preto pripravujeme nový návrh zoznamu prioritných API, ktoré by sa mali sprístupniť. Ten nevieme pripraviť úplne sami a preto potrebujeme pomoc aj od vás - od širokej verejnosti.

Budeme vďační za každý návrh, ktoré API by podľa vás malo byť sprístupnené, na aký účel by malo slúžiť a aká veľká skupina používateľov z nich bude mať úžitok (podľa neho sa bude priorizovať).

Vaše návrhy píšte pokojne priamo do tohto vlákna :point_down:t4:

  • dopravne havarie a nehody vratane presnej GPS geolokacie a kompletnej kategorizacie (ucastnici, stav cesty, pocasie, cas dna atd.)
3 Likes

Ano mozeme sem davat aj OPEN DATA, kedze niekedy open data nedaju, ale su pristupni spravit OPEN API. Avsak skusme sa zamerat na API.

ved som to napisal k API. take api doteraz bolo (ciastocne) na narodnom systeme dopravnych informacii. ten vypli v juni 2022. odvtedy nema aktualizacie.

1 Like

API na použitie Online eID.

Chcem sa prihlásiť, alebo aktualizovať osobné údaje u poskytovateľa služieb (napríklad banka, telefonický operátor, poisťovňa, dopravný podnik, knižnica) a nechcem mu posielať fotku občianskeho, aby si mohol elektronicky overiť moju totožnosť.

Niečo ako v Česku majú bankovú identitu.

Otvorím si registračný / aktualizačný formulár u poskytovateľa, tlačítko prihlásiť sa s eID, hodí ma na štátnu stránku, zadám BOK, zobrazí zoznam údajov ktoré chce poskytovateľ z môjho občianskeho (niečo povinné, niečo voliteľné), potvrdím a presmeruje ma k poskytovateľovi služby. Ten má záruku od štátu, že som reálny človek s danými údajmi.

2 Likes

API na hromadné overovanie platnosti dokladov
Odošlem napríklad naraz 3000 čísel dokladov a dostanem ku každému odpoveď so stavom a dátumom.

platný
neexistuje
expirovaný 2022-12-15
stratený 2021-05-06
odcudzený 2023-01-09
zneplatnený/vymenený 2023-01-16

Teraz sa dá zistiť len strata/odcudzenie aj to po jednom doklade, nedá sa zistiť že už existuje nový doklad po presťahovaní/výmene kvôli čipu, ak pôvodná platnosť dokladu nevypršala.

Stratené a odcudzené sprístupniť aj na stiahnutie, pre možnosť rýchlej off-line kontroly ak príde zákazník s takým OP.

1 Like

Toto existuje. Je to bezna integracia, ktoru sme robili uz snad 10+ krat. Vid Integrácia na slovensko.sk · slovensko.sk API

Poziadat o to moze lubovolna pravnicka osoba.

Neviem, či už náhodou neexistuje, ale hodila by sa API na organizácie, t. j. pošlem IČO, vráti sa mi info o organizácii, vrátane sro, as, zivnosti, zdruzenia, rolnikov, rozpoctoviek a pod, proste vsetkych ktory maji IČO

1 Like

Toto stat myslim neposkytuje pravnickym osobam (v ramci statu inym uradom myslim ano).

Komercne riesenie (nase) tu Automatické výpĺňanie údajov o firmách. · Autoform

Keď to existuje a je to bežné, kto to z právnických osôb používa, prípadne niekto z vymenovaných (banka, telefonický operátor, poisťovňa, dopravný podnik, knižnica)? Lebo som sa s tým ešte nestretol.

V dokumentácii máte /api/upvs/identity
Vráti identitu prihláseného používateľa
Pozor, volanie je dostupné len pre OVM.

Tak asi bežná právnická osoba ktorá by chcela využiť eID na dôveryhodné preukázanie svojej totožnosti (autentifikáciu) to nemôže použiť.

Napriklad to pouzivame my na navody.digital :). Pouzivaju to naozaj bezne PO, osobne som robil tie integracie, mozete mi verit. Pravda je, ze pre PO nie su dostupne vsetky udaje (napr. trvale bydlisko), ale su dostupne RC, meno, priezvisko, uri schranky (pripadne ICO, ci to je konatel…) … v podstate vsetko je napisane v SAML, co vrati UPVS po prihlaseni.

Toto nie je na autentifikaciu nutne, na to je iny endpoint. Toto su len informacie k identite, ktore nie su v odpovedi (napr. trvale bydlisko)

Ale mal by! Ved to je pointa

Akože som v konflikte záujmov, ale skús ešte raz premyslieť, či toto štát spraví lepšie a lacnejšie ako komercia.

Bavime sa o tom, ake API ma existovat.
ICO je uplne zakladny konstrukt, takze ma na to malo byt uz davno API. Podobne, ako sa da online overit IC DPH v celej EU.
To, ze existuju komercne, je uplne OK.

Dobre teda, skus mi tu napisat ucel pouzitia tohto statneho API. Mam ICO a dalej? Co je vystup?

Vsak komplet udaje, ako to niekto uz vyssie pisal. A na to naviazane dalsie veci ako DIC, DIC DPH, prip aj danovy index, dlhy voci statu atd. To vies domysliet. Uz dnes to zverejnuju ako CSV dakde zasite na webe rozne institucie, ale pokope a v jednom API to nie je.
Dnes sa k tomu da dostat, ale musis mat platenu sluzbu ako napr. vas system alebo vyuzivat nieco ako superfaktura.
Ako si dokazem behom par minut naviazat overovanie ICO bez toho? Nijak. Neexistuje.

1 Like

Nejak nechápem, že sa toto pýtaš. Na čo ste robili autoform? Aký má výstup? Myslím, že odpoveď na tvoju otázku poznáš sám.

Ved jasne, ale v tomto segmente existuje aj konkurencia, otazne je ci sa do tohto ma montovat stat. API na ICO → zakladne udaje nespochybnujem, ale autoform robi daleko viac a tam uz je to otazka.

Analogia: Stat stavia dialnice. Chceme, aby mal aj statne prepravne spolocnosti, statne pekarne… Niekde tu ciaru medzi tym co robi stat a co nie nakreslit treba.

Asi to nesuvisi priamo s API: Ale nemuseli by sa vymazavat dokumenty z cuet.slovensko.sk
Respektive ak to mam preformulovat otazku ako API ziadost, tak API na vypytanie archivneho uradneho dokumentu podla spisovej znacky :smiley:

1 Like

Z FB.

Mna by zaujimali data z monitorovania toxickych skladok od Budajovho ministerstva ZP. Ked sa stale nedari zbavit katastrof ako Chemko Strazske ci toxickeho jazera z Dimitrovky a ministerstvo tieto zataze vraj monitoruje, bolo by super, keby tie udaje posielala cez API.