Pripravujeme zoznam prioritných API, ktoré by mal štát sprístupniť. Napíšte nám vaše návrhy

Bavime sa o tom, ake API ma existovat.
ICO je uplne zakladny konstrukt, takze ma na to malo byt uz davno API. Podobne, ako sa da online overit IC DPH v celej EU.
To, ze existuju komercne, je uplne OK.

Dobre teda, skus mi tu napisat ucel pouzitia tohto statneho API. Mam ICO a dalej? Co je vystup?

Vsak komplet udaje, ako to niekto uz vyssie pisal. A na to naviazane dalsie veci ako DIC, DIC DPH, prip aj danovy index, dlhy voci statu atd. To vies domysliet. Uz dnes to zverejnuju ako CSV dakde zasite na webe rozne institucie, ale pokope a v jednom API to nie je.
Dnes sa k tomu da dostat, ale musis mat platenu sluzbu ako napr. vas system alebo vyuzivat nieco ako superfaktura.
Ako si dokazem behom par minut naviazat overovanie ICO bez toho? Nijak. Neexistuje.

1 Like

Nejak nechápem, že sa toto pýtaš. Na čo ste robili autoform? Aký má výstup? Myslím, že odpoveď na tvoju otázku poznáš sám.

Ved jasne, ale v tomto segmente existuje aj konkurencia, otazne je ci sa do tohto ma montovat stat. API na ICO → zakladne udaje nespochybnujem, ale autoform robi daleko viac a tam uz je to otazka.

Analogia: Stat stavia dialnice. Chceme, aby mal aj statne prepravne spolocnosti, statne pekarne… Niekde tu ciaru medzi tym co robi stat a co nie nakreslit treba.

Asi to nesuvisi priamo s API: Ale nemuseli by sa vymazavat dokumenty z cuet.slovensko.sk
Respektive ak to mam preformulovat otazku ako API ziadost, tak API na vypytanie archivneho uradneho dokumentu podla spisovej znacky :smiley:

1 Like

Z FB.

Mna by zaujimali data z monitorovania toxickych skladok od Budajovho ministerstva ZP. Ked sa stale nedari zbavit katastrof ako Chemko Strazske ci toxickeho jazera z Dimitrovky a ministerstvo tieto zataze vraj monitoruje, bolo by super, keby tie udaje posielala cez API.

Obligatorne sem pridam katastralne konania - moznost sledovania zmien na LV cez API.

5 Likes

Ani dialnice nemusi stavat stat, v chorvatsku ich staval vacsinou taliansky investor za svoje a platilo sa mu mytom, aj preto ich uz tam davno maju. Ked ich stavia stat, tak to dopadne tak ako dialnice u nas (prvy termin BA-KE bol 1988, odvtedy preslo 25 rokov a my termin dokoncenia nepozname (teda neratam tu cez Madarsko). Ale je jedno ci stat stavia dialnice, nemocnice, robi informacne systemy atd, proste nemal by z toho robit nic, pretoze to dopadne tak ako ta dialnica BA-KE. Stat ma zabezpecovat akurat vyber dani, odvodov, ciel, teda naplnat statny rozpocet a potom ho rozdelovat dochodky, socialka, atd, a zabezpecovat obranu (vojsko), poriadok (policia, prokuratura, sudy), rozvoj (podpora skolstva, vedy, inovacii, tvorivosti, udrzat mladych schopnych, podporit rozumnu migraciu (hlavne tych co nam chybaju) ci navrat schopnych ludi. To su podla mna nutne veci o ktore sa ma starat stat, ostatne moze (v korupcnych krajinach ako nasa mal by/musi) nechat na sukromny sektor (to co chce podporit pre dane obdobie moze financne podporovat alebo do nich vstupovat napr. sebestacnost pri potravinach a startegickych veciach ako napr. energie. Tolko moj nazor (statne firmy - aj postu aj zeleznice aj zdravotnu poistovnu aj it firmy (mali by mat len to co som vymenoval aby mal vlastny SW, ak to nevedia zadavat a kupovat)

2 Likes

Ja používam API na registeruz.sk - https://registeruz.sk/cruz-public/home/api api ma trocha muchy, ale funguje :slight_smile:

Neviem ci sem spadaju len existujuce API ktore nie su pristupne alebo aj API ktore neexistuju ale mali by.

Nariklad take SHMU, neviem ci ma API, kedze udaje poskytuju len na vyziadanie. Ale urcite by bolo krasne mat Open API.

2 Likes

K akym udajom potrebujes API? Nestacilo by ti zverejnovanie dat ako takych?

API SHMU: Predpokladam,ze tie udaje by boli primarne na svoju potrebu (ja by som ich urcite ocenil). Realny use case je Home assistat (alebo iny smart home system) a v nom zobrazena predpoved pocasia (povedzme aktualizovane kazde tri hodiny (aj kazdych sest by stacilo) a vystrahy. Na aktualne pocasie a predpoved sa da nadviazat vela veci: optimalizovanie vyroby FVE, odlozenie nabijania auta na druhy den (pretoze bude svietit slnko), zaplnutie zavlahy pretoze najblizsie tri dni bude sucho, stiahnutie/vytiahnutie zaluzii pretoze bude silny narazovy vietor, spustenie podlahoveho kurenia v predsrihu pretoze bude mraziva noc, a tak dalej :slight_smile:
napr v cz je dostupny iba takyto zakladny set:

API: zsdis, ssdis, vsdis - kolko energie som odobral/dodal do siete (vsetky spolocnosti tie data maju a zobrazuju u seba na stranke, niektore ich odosielaju mailom)

  • poslem datum, typ “denne data” a dostanem data k tomu dnu (s 15min rozlisenim)
  • poslem cislo mesiaca, typ “mesacne data” a dostanem dat k danemu mesiacu (s 1 dnovym rozlisenim)
4 Likes

API na vyžiadanie dokladu z eKasa. Teraz niečo existuje, ale nie je to oficiálne.

6 Likes

API na frsr, konkretne, vediet priamo poslat výkazy DPH, DP a podobne.

2 Likes

Otvorenie API rozhrania na Elektronický denník znalca, tlmočníka a prekladateľa. EDZ spadá pod Ministerstvo spravodlivosti.

Rovnako aj prístup ku všetkým informáciám na všetkých LV. Nemusia byť len zmeny. Znalci v obore odhadu hodnoty nehnuteľností sa musia veľmi pracne prepracovávať k údajom z LV.

1 Like

Tu sú návrhy na API, nevylučujeme, že na niektoré dáta nemáme možno oprávnenie, niektoré už možno sú nejako vyriešené, berte ich len ako námety:

Sociálna poisťovňa

  • možnosť podať napriamo (zo SW) na SP čokoľvek (RLFO, ELDP, MV, VPP)
  • možnosť dostať sa/ overiť si údaje ako sú IČPV (viem ho automaticky získať keď ho SP pridelí), info o priznaných dôchodkoch, vylúčených dobách, OOP (či si už neuplatnil u iného zamestnávateľa), prípadne sprístupnenie údajov z registra (aké údaje sú aktuálne nahlásené v registri, viem porovnať)…

FRSR – možnosť priamo poslať Prehľad, Hlásenie, Oznámenie o zr. Dani

Štatistický úrad, TREXIMA

IS Verejnej správy – napr. Potvrdenie o návšteve školy (nie je potrebné dokladovať)

API na overenie poistného vzťahu (Úrad na dohľad…) alebo by vyriešil bod nižšie.

A už len prianie, keby sa všetky zdravotky otvorili a umožnili priame prepojenie s SW.

1 Like

Ja by som bol rád, keby VŠZP zverejnila dataset/API zoznam poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti | VšZP
Posielal som im aj infožiadosť ale odvolali sa len na toto vyhľadávanie.

Pýtaš to od nesprávnej inštitúcie. VšZP ( a aj iná ZP ) má iba zoznam zmluvných poskytovateľov.

Kompletný register PZS je na NCZI Národný register poskytovateľov zdravotnej starostlivosti