Pripomienkovanie: Zvyšovanie úžitkovej hodnoty digitálnych služieb pre občanov, podnikateľov a inštitúcie verejnej správy

Ok, takze som spisal pripomienky, zaradil snad aj tie, ktore tu boli nejako spomenute. Kricte ak to tam nevidite.

Za mna TL;DR:

  • funkcne sa tomu neda velmi co vytknut, v principe toto chceme, je to v sulade so strategiami, architektura je podla mna dobre navhrnuta.
  • s jedinou vynimkou, ktora sa nam vracia ako bumerang “rozpracovane podania”. Toto je podla mna chyba, obrovsku komplexitu to prida vsade, fakt to nerobme. Eskalujem to na PS arch a lepsie sluzby a NKIVS. Lebo odpoved na to tam podla mna uz padla, ale ideme opacne. Je to rozpisane v pripomienkach 22 + 22 doplnenie
  • z pohladu opisu predmetu zakazky. Niektore casti su popisane velmi dobre (napr. vyhladavanie) aj ked scope by som zosekal (AI a semanticke ontologie na webe sk.sk fakt nepotrebujeme, mame prizemnejsie problemy) ine ako keby boli uplne odseknute a vybavene jednou vetou.
  • nie je z toho celeho zrejme, ze ktore moduly sa idu prerabat. je tam jasne napisane, ze IAM ide prec, ale co ten zvysok? bude sa UPVS pouzivat ako API a potom sa to niekedy cele odreze? Riesi tento projekt vendor lock GT alebo nie? Nie je napriklad vobec jasne, ze ci schranky budu responzivne a ci je to scope projektu, je to tam napisane tak salamunsky. Toto je velmi dolezite v kontexte dalsieho projektu “slovensko v mobile”, lebo ten po precitani tohto vyzera tak, ze ide trochu o duplicity: nativnu vrstvu k edesk, autorizacii klikom, platbam … co nedava velky zmysel.
  • cely opis predmetu zakazky je pisany, ze toto vsetko ma dodat jeden dodavatel (aspon ja som to tak pochopil). Pritom je uplne zrejme, ze ten bude v roli systemoveho integratora, ktory pozliepa existujuce riesenia. Neverim, ze je v silach hocikoho vobec spravit napriklad len ten scope vyhladavania. Na to existuju specializovane produkty/riesenia, ktore robia len to (kedze som jeden presne taky v minulosti robil, viem co to zahrna). Cize za mna byt to malo byt rozdelene na casti, ktore sa daju obstarat samostatne, nech Slovensko IT (ak musi) robi toho systemoveho integratora, ale robit toto ako jeden velky balik… snad sa mylim, lebo to zdovodnenie, ze preco sa to neda rozdelit by muselo byt dost kreativne.

Pondelok to treba poslat, cize este je cas na doladovanie. Dokument hore je otvoreny na komentare. Skonsolidujem co bude treba do pondelka.

3 Likes