Pripomienkovanie štúdie dopadov: Open Data - High Value Datasets

S tymto plne suhlasim, a skusim zosumarizovat par “high level” uloh z NKIVS a OGP, ktore s tymto myslim najviac suvisia:

  • NKIVS:
    • Automatizované zverejňovanie všetkých možných datasetov: Trello
      • tot aby udaje neboli len “zverejnene dnes”, ale aby boli zverejnene a vzdy aktualne
    • Prepojenie inštitúcii verejnej správy s katalógom otvorených dát: Trello
      • kedze sa z pohladu “high value datasets” (HVD) bavime o mnozinach udajov tvorenych X ciastkovymi datasetmi, o to viac je dolezita dohladatelnost → nutnost katalogizovat → PO pripojene a pracujuce s data.gov.sk
    • Referenčné údaje budú prístupné ako otvorené dáta: Trello
      • toto spominan najma preto, aby sme HVD nebodaj nevnimali ako nejaky novy “diktat Bruselu”, ale staru povinnost prebalenu do noveho satu :slight_smile:
  • OGP:
    • Úloha B.5: Aktualizovať a zverejniť na portáli otvorených dát zoznam všetkých datasetov v gescii ministerstiev a nimi zriadených organizácií a ostatných ústredných orgánov štátnej správy s plánom zverejňovania datasetov aj periodizácie …: Trello
      • toto spominan najma preto, ze tato uloha smeruje (ma byt opakovana a trvaca) k tomu, aby PO a aj mi vsetci sme vedeli “kto co ma”, tot aby sme sa pridlho netocili okolo diskusii, ze kto je “len konzument” a kto “gestor” a teda aby sa dalo rychlo pristupit k tomu, ze kto co k HVD ma, tak obratom zverejni
    • Úloha B.3: Zrealizovať školenia pre zamestnancov verejnej správy, ktorých zamestnávateľ poveril zverejňovať otvorené dáta za inštitúciu verejnej správy: Trello

Aby to malo cele hlavu a patu, tak vyskladavanie by malo prebiehat tak, ze ktokolvek je gestor ktorejkolvek ciastkovej sady udajov, ten zverejnuje to co ma tak ako ma. MIRRI (byvale UPPVII) uz potom pri vykazovani napr. RPO “iba” poukaze na vsetky ciastkove vystupy a pripadne metodicky usmerni tak, aby ciastkove vystupy boli zverejnene v podobe umoznujucej lahko robit “kompilat” (reportovany celok). (Projekty NASES-u okolo CSRU sice slubuju mnohe ohladom integracie dat, ale neslubili Open Data, t.j. na tie by som sa az tak nespoliehal. Resp. to mozeme brat ako podnet na prehodnotenie a vylepsenie tych projektov.) Tym by sme mali ako tak podchyteny “celok”.

Nasledne pride opat na radu najma MIRRI (Datova kancelaria), kedze bude treba strazit a riesit kompletnost a kvalitu zverejnenych udajov. Typicky ako napr. v pripade RPO, kde mnoho organizacii chyba, pri inych su chybajuce ci nespravne udaje. To je v zasade vec, ktora uz bezi (vid napr. MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta - #244 by hanecak alebo Register adries - #35 by Val ). Toto uz je ta “mravencia praca” po faze “zverejnili sme = splnili sme regulaciu”. Tato mravencia praca ma za ciel, aby to nebola len “fajocka vo vykaze”, ale aby sa zverejnovalo priebezne (= aktualizacie + vylepsenia) a zmysluplne (=data, ktore sa daju realne pouzit).

K okruhom HVD ako tak nemam velmi komentare, kedze sa do nich busilo uz vela a dlho. Skor by som len rad potesil kolegov z uradov, ze napr. niektore okruhy uz mame davno rovno splnene resp. sme k splneniu uz velmi blizko. Prikladom nech je RPO ci RegisterUZ, kde uz davno nie sme na urovni inych krajin (lebo tie este len debatia ci to vobec otvorit, kym my to uz mame davno otvorene), ale riesime len technicke detaily (t.j. napr. ako presne “pretecu” udaje zo Statistickeho uradu k verejnosti) s tym, ze realny pozitivny “imact” mame uz dnes napr. v podobe FinStat-u, UvoStat-u a pod. Co je myslim velmi pozitivne (az mi je to divnô :slight_smile: ).