Podpisovanie cez mobilne riesenie DCOM

Mam k tomuto celemu 2 dlhe poznamky:

  • K diskusii o mID nam bohuzial dlhodobo chyba vlastnik na MIRRI. Tato tema historicky padla na hlavu @kyselat z pohladu architektury (kedze) a myslim, ze nebol zrovna nadseny, ze to za nich tahal ako externista vlastne aj ako “projektak”. Za seba poviem, ze na UPVII robil vsetko preto, aby sa ekosystem na mobilnu identitu co najviac otvoril (smerom k IDP aj pouzitiu tretimi stranami), presne tak, ako sa koncom roka 2018 dohodlo v otvorenych diskusiach v NASES za Sojku. DEUS po rokoch bojov hodil uterak spravil si to sam a ponukol to centralne. Niekto to moze vnimat ako dobre naplanovany tah, niekto ako vysledok dlhodobej frustracie, ze riesenie, ktore je dlho na stole sa nikam nehybe aj ked vsetci vieme ako by nam pomohlo. Dnes sa svet posunul, vlastnika mID stale nemame. Pritom tu su minimalne dalsie dva smery, ktore treba zvazovat

    1. cochvila pridu z EU povinne OP s NFC co trosku meni hracie pole
    2. mame tu celosvetovy standard webauthn pricom v CZ cez mojeid staci na pristup k egov sluzbam FIDO2 certified token (cize napriklad cokolvek myslim od android 6+), bezne kupitelne yubico klucenky, windows hello login…

    Strategiu tu musi urcit vlastnik = MIRRI a otvorene diskutovat minimalne v pracovnej skupine na MIRRI. Tie PS uplne spia. Tazko sa mi to pise, ale co sa tyka transparentnosti a participacie sme na tom v tejto teme horsie ako za Pelleho a Rasiho.

  • Chcel by som upozornit, ze na rozdiel od inych dodavatelov a uradov tu ludia z Posam, DEUS velmi otvorene diskutuju a vecne argumentuju. Ak nasa reakcia (ako komunity) bude, ze ich za to “roztrhame na kusy”, tak akukolvek dalsiu otvorenu komunikaciu nabuduce zvazia. Je to prirodzena reakcia. Tym nehovorim, ze mame tolerovat nejake podivne dodatky, ale snazme sa udrzat diskusiu aspon na akej takej urovni. Inak budeme za uzitocnych idiotov firmam co sa prizeraju a dufaju, ze si ich nikto nevsimne. Zatial co my sa tu natahujeme v nekonecnom vlakne o nejakom vlastne funkcnom a dokonca teraz aj potrebnom rieseni o stovke tisic rocne, tak sa tu vedla obstaravaju licencie na Talend za miliony a zda sa, ze nikoho nezaujima, ci sa tie predchadzajuce vobec nejako pouzivaju. Nechcem nikomu hovorit, co si ma mysliet a na co reagovat, ale som presvedceny, ze vzhladom na velkost tejto potencialnej zakazky je tu neumerne vela hejtu oproti inym zakazkam, ktore by si zasluzili vacsi drobnohlad od komunity.

7 Likes