Parkovací systém v Bratislave

na zaklade coho usudzujes, ze 2? nemusis menovat, ktore to su, ale mozes ak mas tip…skor ma zaujimaju dovody/parametre toho VO, preco sa to zuzi na 2…pisem to legitimne so zaujmom…dakujem

Ahoj

  • no ked to poctiam tak celkovo na slovensku mame ak mam spravne info 10 miest ktore maju viac ako 3 rezidentske zony

  • z toho ak sa nemylim cca 4 mesta kontroluju len fyzicky vydane parkovacie karty vylozene na viditelnom mieste

  • napr. len take EEI prevdzkuje Zvolen, Bystricu (predtym aj kosice)

  • v niektorych z tychto miest je uplne oddelene vydavanie rezidentskych kariet od vyberu parkovneho v zone formou automatov, sms a podobne

kombinacia podmienok:

  • bol uchádzačom integrovaný minimálne s jedným z týchto systémov - parkovacie automaty alebo aplikácie na kontrolu úhrad,
  • spravuje aspoň 3 rezidentské parkovacie zóny, pričom rezidentskými parkovacími zónami sa rozumejú rôzne ucelené oblasti (zóny) s regulovaným parkovaním zvýhodňujúce obyvateľov s trvalým pobytom (rezidentov).
  • Za digitálne parkovacie oprávnenie je možné považovať také oprávnenie, ktoré sa dá kontrolovať automatizovanými systémami, t. j. nie model pay and display, kedy si zákazník zakúpi parkovací lístok a založí za čelné sklo, pričom je následne platba parkovného fyzicky skontrolovaná.

tak kolko ich na SK môže byť. ? nebudem tu dávať verejný tip, lebo referencie sa dajú vyskladat aj na úplne neznámu firmu ak má tých správnych subdodávateľov :slight_smile:

hejteri zrejme verit nebudu, ale ziaden vopred vybrany uchadzac nie je. dokonca ani ziaden preferovany nie je. chceme vybrat dodavatela, ktory sa nebude na nas ucit (preto podmienky ucasti) a ktory nam podla moznosti podrobne popise, co nam za tie peniaze ponuka (preto kvalitativne kriteria).

1 Like

nemyslim si ze toto je otazka viery, toto je otazka transparentnosti a deklarovaného správania a skutočného správania

bavíme sa o dodávke IT služieb, čo sa má kto učiť programátor programovať…?

ja to vidím takto, a za mňa existujú len tri alternatívy (hlavne z pohšadi efektívnosti a hospodárnosti)

  1. obstarávame IT služby a mesto vie čo chce a dokáže to zašpecifikovať tak že to vie dodať akýkoľvek softwar house (netreba odmedovať nijakým spôsobom účasť v súťaži a vzniknuté konkurenčné prostredie vygeneruje najlepšiu cenu za požadované IT služby)

  2. obstarávame konzultácie a k tomu aj následne IT systém - mesto nevie čo chce a chce to od niekoho kto už také niečo zrealizoval - tu sa dá súťaž rozdeliť a nevidím dôdvod prečo by sa nedala a súťažit it sa,ostatne - hlavné zlyhanie vidím v tom že mesto nevie čo chce keď potrebuje takéto služby

  3. obstarávame licencie k existujúcemu dielu - custom off the shelf riešenie - ak existuje trh k takýmto systémom a dokáže sa na ňom vytvoriť konkurencie tak sa dá aj predpokladať že vznikne aj tlak na cenu a práve prepoužitie existujúceho diela a jeho iba drobné úpravy rádovo v desiatkách MD môže vytoriť potenciál pre úsporu v cene - ale to by mali byť podmienky účasti postevné inak a nie na skúsenosti ale priamo na konkrétnom krabicovom SW a jeho úprave - tu prepodkladám že mesto opať vie čo chce spravilo si prieskum a priamo ráta s nasadením konkrétnych SW ( a malo by mať aj svojho favorita - a vobec to nerozporujem) - ale opať takto ako sú postavené podmienky účasti tak nevylučujú že sa prihlási niekto kto síce už niečo podobné dodal a má refernciu ale aj tak bude všetko programovať from scratch.(a bude to drahšie ako keby to robil hociktorý iný software house lebo nie je konkurencia a tlak na cenu) Tu by mala byť súťaž návrhov každy dodá a predvedie svoj systém nasadí a dodá cenu MD na úpravu. Prepodkladám že v PTK ste aj oslovovali takýchto daodávateľov a dúžam že prehľad je ale podmienky účasti a pravidlá súťaže tomu nezodpovedajú

môj názor je bohužial taký že dlho pripravovaná súťaž, spálené množstvá MD na prípravu, kopec odborníkov v príprave a výsledok je taký istý ako súťaže počas OPISu (obmedzená konkurencia, nieje predpoklad kvalitnejšich a ani lacnejších služieb pre mesto), a nevidím dôvod to nepovedať len preto že primátor bratislavy patrí k tým “správnym”

a posledny bod:

celá debata tu je o podmienkach účasti, nie kvalitatívnych kritériách, a to je veľký rozdiel

2 Likes

tak tá súťaž sa nepáčila asi viacerým nakoľko termín posunutý do 4.12.2020 s informáciou že UVO rozhoduje o podaných námietkach…

Toto ale podla mna je problem ktory ma vyriesit ta nova firma, musi investovat aj do ziskania takejto referencie napriklad aj tym ze de facto finacuje svoje referencne riesenie. Pretoze bez neho sa neda overit ci je to vyborny produkt alebo naopak. Nechcime od VO aby vyriesilo vsetky mozne problemy sveta, mala firma ktora ma riesenie ktore nikde nie je nasadene je jednoducho riziko. A to moze znamenat ze dostanes nieco vyborne za vynikajucu cenu alebo ze projekt bude fiasko a stratis rok ci dva.
A od statnej a verejnej spravy ocakavame ze bude mat averziu k riziku.

mimo ludi na relevatnom trhu sa naozaj neda zaujat vecne stanovisko, ak si teda z neho tak skus blizsie popisat ako vyzera. Ake firmy dodavaju riesenia ?
Ak na UVO pridu namietky tak rozhoduje, to nic nehovori o tom ci su namietky relevantne a navyse UVO je v tomto velmi opatrne, ak to namietaju viaceri tak sa takmer vzdy prikloni na ich stranu bez ohladu na vecnu stranku. A tento sposob sa pouziva v konkurecnom boji.
A to co pises trochu vyzera ako pohlad konkretnej firmy, mesto chce nasadit funkcny parkovaci system ale ma o tom len zakladne bussines predstavy. To je u zakaznika normalny stav, nedokaze to zadefinovat na takej urovni aby to urcite nesposobilo problem. A tak hlada firmu ktora to uz robila a vie o detailoch ktore treba vyriesit aby to fungovalo ( to sa vola know how). A taketo know how je schovane prave u firiem ktore to uz nasadzovali, preco by to rozdelovali a aky by to malo zmysel ?

Tretia moznost je zaujimava, skutocne existuje off shellf riesenie ? Ak ano, tak ale existuju aj firmy ktore to nasadzuju a mali by teda vediet splnit poziadavky a dodat to lacnejsie. Alebo je v podmienkach nieco co ich diskriminuje ?

Tak UVO rozhodlo uz nam ubehol skoro rok od vyhlasenie sutaze. Sutaz stale bezi ale proces je nadmieru zabavny.

Po zdrzani procesu obstaravanie VO ParkSYS na UVO sa magristrat rozhodol ze si spravy druhu mensiu sutaz na dodanie systemu " bridgeParkSys",ktory by mal byt prevadzkovany 1. rok pokym sa nevysutazi a nedoda ParkSYS. Zaujimave je ze magistrat nezverejnil suťaž ale oslovil priamo vybranych dodavatelov. Sutaz vyhodnotil už 2.3.2021 neuspesnym uchadzacom poslal informaciu ze su neuspesny ale doteraz nikto nevie kto mal byt ten uspesny. (Hadam to vie aspon ten uspesny uchadzac:) )

bridgeParsksys a ParkSYS sa zahadne velmi podobaju:

BridgeParksys:

ParkSYS

Sa doobstaraVallo

1 Like

tomu sa hovori víťazný duch

bridgeparksys:
https://zverejnovanie.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700026&id=74941&p1=63824

neviem preco mi to pripomina proces obstarania mID DEUSu

Zle pozeram, ci toto je “mohutna zakazka” na 20k eur rocne?

Ved ten audit deloitte stal tusim 100k.

V tom je ten vtip, ze za 20 k obstarali takmer vsetku funkcionalitu ktoru potrebuju. Samozrejme obstarali to pomimo povodnej velkej sutaze ale takmer s identickym požiadavkami. Velka sutaz je rozdelena ddodavka diela do dvoch funkcnych celkov Faza 1 a Faza 2 + 48mesiacov support - kde faza 1 je gro funkcionality pre spustenie ParkSYS a faza 2 boli kvazi nieco “nice to have” resp advanced funkcionality a mali sa implmentovat az po spusteni) Teraz obstarali vsetky poziadavky z fazy 1 priskumom trhu. Zaroven vsak bezi velka sustaz kde je stale duplicitne aj Faza 1 a Faza 2 + 48 mes support - cize ten kto doda Fazu 1 teraz, tak ma obrovsku vyhodu pri podavani ponuky o mesiac 21.5.2021. Cize defacto na 99% vyhra dodavatel ktory bol obstarany prieskumom trhu.
Presne ako mID deus - najpr priamo mimo VO podpisane zmluvy na dodavku casti mID pre DCOM a nasledna argumentacia ze ved uz je to hotove staci to kupit NASESom a MIRRI. Zaroven spustili retoriky ze akekolvek ine obstaranie riesenia je duplicita a plytvanie zdrojmi. :slight_smile: good job

z opisu predmetu zakazky:
Integrácia Magistrátu BA štátne registre prostredníctvom end-pointov IS DCOM

je vobec Bratislava zapojena do DCOM - pokial viem tak ani nie ci sa mýlim ?

lebo podla zoznamu obci na DCOM nie

1 Like

Uz zrejme zafungovalo to, ako sa CSRU&co. pekne “zamontoval” medzi "master registre"a “zbytok VS”: OPIS ukazal, ze integracie “kazdy s kazdym” su zlozite, drahe, zdlhave a nespolahlive. Nuz a namiesto zjednodusenia integracii si niektori povedali, ze sa znizi ich pocet. A to tym, ze vsetko pojde cez CSRU/MUK/ci ako to teraz volaju a tym padom “jedne subjekt = jedna integracia (na CSRU)”. A tym padom aj pekny penazovod, lebo “napiamo” nie je v sulade so strategiou a teda platiti treba CSRU. T.j. cosi ako gastrace: CSRU inkasuje od poskytovatelov udajov (musia sa pripojit) a bude inkasovat aj od pouzivatelov udajov (musia sa pripojit). (A podotknem, ze pri grastracoch bol dokazany kartel.)

DEUS to potom posuva na “level 2”, t.j. to co robi CSRU pre statnu spravu robi DCOM (cez CSRU) pre obce a mesta. Ak mi nie je uplne jasna pridana hodnota CSRU v kontexte st. spravy, uz duplom mi nie je jasna pridana hodonota DCOM-u postaveneho medzi obce a CSRU.

T.j. konkretne Bratislava sa k zdrojovym registrom bude dostavat cez dva levely “sprostredkovatelov”.

Hmm, ale to uz som tusim prudko odbocil od temy parkovania, takze tymto koncim.

1 Like

a najlepsie na tomto celom je ze inegraciu na CSRU uz magistrat ma implementovanu v ramci Elektronickych sluzieb.

1 Like

Poznam jeden skvely neslusny vtip na “2x je 2x”, ale v tomto kontexte je prinostnejsie hadam poukazat na neefektivne nakladanie s verejnymi prostredkami.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=399952264820228&id=100044163742722&m_entstream_source=feed_mobile

1 Like

hmmm… to je to čo malo byť prevadzkovane do 70dni od podpisu zmluvy? (16.4.2021) :D:D

este aj ceny maju na webe uvedenu zlu 22 800 s DPH (v zmluve je 50 000 s dph)

ano takto sa dumpuju ceny uvidime o styri roky ked skonci platnost dalsej zmluvy s POSam-om

Dnes Magistrat BA oznamil, ze (okrem ineho) pusta vlastnu mobilnu appku.

Analyza k tomu je tu a inak vyzera na prvy pohlad pomerne dobre spracovana.

Neviem ako ostatným, ale najskôr apka vykazovala neustále “error” hlásky (v komentoch na fb sú odpovede v duchu, že nečakali taký nápor (že by podcenene testy???)) a teraz sa nejde do aplikácie prihlásiť - resp. nechodia cez sms kódy aby sa mohol užívateľ prihlásiť.

A asi v tom nie som sám, lebo podobne problémy hlásia na fb desiatky a desiatky ľudí…

Ano, zaziva to klasicke porodne bolesti.