Parkovací systém v Bratislave

Urcite robili transparentne obstraravanie a vyhrala najlepsia ponuka. :thinking:

najlacnejsia

… cena nemusela byt najdolezitejsim kriteriom… :wink:

Z videa som to pochopil tak, že súťaž na dodávateľa ešte len bude a teraz sa len testuje riešenie, ktoré sa už používa v Trenčíne. Skúsme zachovať konštruktívnu rovinu diskusie. Bolo by fajn, keby sa vyjadril niekto, kto má o tom viac info. Možno @Netro?

:), ved to. Slo len o predvedenie riesenia, ktore funguje v trencine. Krabica v aute je pocitac, kedze ide o de facto o prototyp, tak dalsie prispevky tu boli ukazkou tu beznej debaty bez znalosti. A zrejme samotny sw bezi inde, v aute je rozpoznavanie obrazu ktore ale podla videa dokaze rozpoznat auta ale zda sa ze nestiha rozpoznat SPZ, co sa mi zda problem pre BA.
Ale nie je jasne ci to je dane tym co robili pre trencin alebo to nezvladli

1 Like

Este raz - na rozpoznanie auta a dekodovanie SPZ, staci rasberry pi …

tak ako laik, kedze som sa tejto oblasti nevenoval :slight_smile:

  1. Predpokladam ze ulohou takehoto systemu je mat dobry geopodklad parkovacej politiky, teda zapisane kde su parkovacie miesta, aka je ich politilka, kde je seda zona (teda volne parkovanie bez nakreslenia boxov), kde je zakazazane parkovanie. A auto ktore beha zistuje kde su auta, rozpozna ho a priradi parkovaciemu miestu a umozni sledovat ak sa vyvija situacia. Ak ide o platene miesto, ktore patri mestu, tak overi ci je zaplatene miesto.
  2. Vacsina nakladov je tak schovana v SW, HW je minoritna a nepodstatna zalezitost, kamery, pocitac, tablet. Ak niekto ide posudzovat riesenie podla HW tak riesi nieco ine ako parkovanie.
  3. Ale podme k HW- vacsina nakladov je v instalacii, pocitac v aute musi vydrzat, kamery tiez. Pocitac musi byt odolny voci otrasom, prachu, teplote. Bez ohladu na to co je vnutri, tak potrebuje priemyselne krytie a prva volba je tak pouzit rovno priemyselny pocitac a doplnit ho krytom.
  4. ci staci rasberry ? Je to mozne ale ako volba je to nevhodne, prave pre jeho prevedenie. Ale druhy problem je ze pri rozpoznavani je dolezita pamat, cim viac tym lepsie. A rasberry je obmedzene na 4MB, mozno to staci ale dost o tom pochybujem. mozno sa da usetrit 500 EUR ale to je bezvyznamne pri cene riesenia. Rasberry je urcite fajn ale na ine veci, kde chces vela pocitacov bez potreby velkeho vykonu. Idealne skolske prostredie.

Ale v skutocnosti to cele bola skor sarkasticka replika na " Ta krabica je snad z minuleho storocia, rozpoznat vsetky auto, jeho SPZ a zisti ci ma zaplatene parkovanie snad v dnesnej dobe nepotrebuje takuto krabicu, dokonca by sopm povedal, ze na kazdu kameru staci 1 raspbery pi … to musi byt dobry tunel "

Ta krabica je totiz uplne nepodstatna :), a predstava ze tunel je zalozeny na tom ze sa preda pocitac za 600 EUR miesto za 50 ma skutocne pobavila.

V dnesnej dobe viete dat Rasberry do inteligentnej kamery a vystupom budete mat identifikaciu auta s SPZ a k tomu GPS suradnice, ostatne je vecou servra, kt. vobec nemusi byt v aute, ale vie ci GPS stojaceho auta je v ramci parkoviska alebo mimo neho na mieste kde sa nesmie stat a ked je to platene parkovisko ci ma zaplatene parkovanie, to je vsetko (aj tak musite ist na server, pretoze tma su udaje o zaplateni parkovneho), co je na tom zlozite a na co nam je do auta taka skrina?

:slight_smile: ok. Dalsie asi nema vyznam.

Videl som podobne riesenie na dialnicnej policii v Aachene pred 4 rokmi. Cennu tvori hlavne military specification pre vsetky komponenty. Tablet, ktory vezme policajt do ruky a ide s nim ku kontrolovanemu autu - musi vydrzat lejak, letne horucavy, aj mrazy, server v kufri je preto, ze riesnie musi fungovat aj offline. Okrem komunikacie cez GSM siet, musi fungovat aj komuniakacia a lustrovanie HLAVNE cez siet TETRA a jej datove kanaly … atd … cudovali by ste sa ake krabice tam mali. Ale hlavne mali 12 rocne skusenosti s tym co skutocne potrebuju a co uz vsetko vyskusali …


moc to nevidno … ale plny kufor v BMWcku :slight_smile:

2 Likes

12 rocne skusenosti je vyborna vec, ano da sa pouzivat riesenie spred 12 rokov a je overene, ale v IT idu technologie tak dopredu kazdy rok, ze si myslim, ze inovativne riesenia vyhravaju vo vacsine oblasti. To mozme zobrat riesenia aj v inych oblastiach spred 12 rokov a zacat ich testovat a zavadzat. Inak mozes fungovat offline (na to ti kamera nestaci, musis mat server, ktory v auta vydrzi, ale offline aj tak nemozes kontrolovat ci ma zaplatene parkovne (ved si ho zaplatil napr. pred chvilkou) a mozes to riesit vecer ked sa spojis so servrom, alke v dnesnej dobe a v meste povedat, ze nemozes byt online je podla mna uz mimo (ano pred 12 rokmi si musle mat aj offline riesenie)

Ah jaj … .ja som nepovedal ze riesenie je s pred 12 rokov, ale ze pri jeho neustalom vylepsovani pozuivaju 12 rozne skusenosti z jeho zavadzania. A co sa tyka Offline/online, kto vravi ze musis pokuty vystavovat okamzite ako nasnimas. Ved kludne po napojeni na online, vecer vystavim pokuty.
Inac sa vtom az tak nevyznam a nechcem debatovat odetailoch riesenia, len nabadam k nerobeniu rychlych zaverov co sa da s cim zvladnut a co je ako predrazene.

1 Like

A co tak pouzit napr. ParkDots, kt. je uz v niektorých mestach v SK zavedeny a ma aj modul enforcement(kontrola zaplatenia)? Preco je nevyhovujuci? V jednoduchosti je caro a sila

Hmm, ale toto pokial viem technologicky funguje uplne inak a pokial si spravne pamatam, tak vlastne to len vie len detekovat pritomnost vozidla, vobec nie ho identifikovat podla SPZ alebo niecoho ineho. To, by asi velmi nepomohlo.

Myslim, ze pilot dokonca mame tu u nas v Karlovke a su to take navrtane senzory v strede parkovacieho miesta.

Myslim, ze ked sa riesil projekt parkovania pre ZTP, tak bolo nejake riesenie, ktore vedelo zisti pritomnost nejakej ZTP karty na dialku (t.j. identifikacia), ale to tiez asi nie je vhodne pre tu parkovaciu politiku co sa chysta (naviazanie na SPZ, navstevy…) lebo by to vyzadovalo karticky.

1 Like

MA to viacero modulov, Park Dots Enforcement : Platba parkovného cez ParkDots

  • Umožnite svojim obyvateľom, návštevníkom a zákazníkom pohodlne platiť parkovné cez mobilnú aplikáciu ParkDots. Odlíšte sa touto inováciou a ušetrite.
  • Dostupné aplikácie pre iPhone , Android a tiež plne responzívna webová aplikácia . Parkovné cez ParkDots tak na rozdiel od SMS platby zaplatia aj majitelia služobných telefónov či zahraniční návštevníci.
  • Prehľad o vyzbieranom parkovnom v reálnom čase.
  • Mobilná aplikácia na kontrolu ParkDots Enforcement s možnosťou skenovania EČV umožní efektívnu kontrolu oprávnenosti parkovania.
  • Uvedenie služby do prevádzky do 1 mesiaca od podpisu zmluvy!b

NAhodne kontrolovanie mobilom (ked bduu vediet ludia, ze sa to robi) za par supov, ma ten isty ucinok ako auto zo servrom, hromadou kamier, vysledok porovnatelny, odhadujem za max. desatinu ceny (to som prehnal , urcite to bude menej)

A uzked mi nepostacuje system za par supov a chcem seriozny system nie z minuleho storocia (ked uz za to zaplatim):
https://www.genetec.com/solutions/resources/aspen-city-alpr-parking-enforcement

1 Like

Este by tam bolo treba asi zaratat aj to navrtanie vsetkych dotknutych parkovacich miest a udrzbu senzorov. Je to na baterku, sem-tam sa to asi aj pokazi.

Su to dve casti: jedno “dots” kde vies o kazdom mieste ci je volne alebo obsadene a vies navigovat vodica na volne miesta a jedno enfrcement, kde za auto podla cisla a zony platis a mesto vie kontrolovat podla SPZ (jeho rozpoznania) ci mas zaplatene, kazda cast vie fungovat aj nezavisle, ale samozrejme kje lepsie ked mas obe (tot vsjo). Ak chces system silnej kvalitnej kontroly ako aj security a rozne dalsie “video surveillance” tak som poslal link iny moderny system (bez strasnych krabic a servrov v aute - Genetec), ale to co skjusaju v BA (povazujem za zly sen v dnesnej dobe)

AK uz niekto sa naozaj chce zaoberat temou Smart cities a inteligent parking, tak mu doporucujem sa zapojit do cloud rieseni (najde tam aj inteligentne parkovanie, rozne systemy na video spracovanie, úplatenei parkovneho atd:

1 Like