Otvorený list "Za otvorené API"

V stanovisku ma okrem iného zaujala pasáž: “Ak by sme sa opreli o príklady z listu, nič napríklad nebráni širokému používaniu elektronických občianskych preukazov. Po úspešnom registračnom procese na ministerstve vnútra je možné získať oprávnenie pre vyčítanie osobných údajov z eID karty.”

Je mi veľmi ľúto že prezident ITASu má evidentne úplne nesprávne informácie.

V súčasnosti MV umožní integrovať sa na používanie autentifikácie pomocou eID iba tomu, pre koho to zákon vyslovene vyžaduje.
Takýto opak “širokého používania” si MV aj ďalej betónuje, napr. v prebiehajúcej novele ZeGov - viď. najmä čl.IV a VI (odporúčam pozrieť v zloženom znení). Pokiaľ viem, Slovensko.Digital je jediný kto k tomu dal pripomienku a snažíme sa používanie eID skutočne otvoriť, viď. naša hromadná pripomienka, špeciálne body “K čl. I, bodu 7 a 8”, §19 ods.4 a “K čl. IV”.

Taktiež celá vec s “registračným procesom”, čiže integráciami ako dnes fungujú - vybavovanie na niekoľko mesiacov, zložité papierové aj technické podmienky - je samozrejme taktiež priamo v protiklade s OpenAPI konceptom. Doteraz som si myslel, že ani členom ITASu to takto nevyhovuje, ale zrejme žiadny problém nevidia, keďže aj v tomto stanovisku sa konštatuje že dnešný stav je dobrý a nič ďalej.

S ministerstvom vnútra o tejto veci “diskutujeme” už od začiatku vzniku S.D, to je skoro 3 roky, a musím povedať že komunikácia s nimi je katastrofálna. Hovorili sme o tom aj osobne s p.Sakovou (skôr než bola ministerkou), opakovane s p.Čapuškom atď. v línii. Dostávame rôzne výhovorky, od toho že “legislatíva to neumožňuje” až po “už za chvíľu to urobíme”. A potom sa zavrie hladina, MV veselo ignoruje všetko dohodnuté.
Skrátka “integrácia na eID” sú ďalšia vec levelu zúfalstva triedy “OpenData katastra”.

Aby som parafrázoval, áno, chceme informovať že tento subjekt nesprístupňuje svoje IS tretím stranám a nerieši znižovanie byrokratickej záťaže, špeciálne pokiaľ ide o použiteľnosť eID.

Prosím vyveďte prezidenta z omylov ktoré prezentuje, posuňte mu tieto informácie. Prípadne dajte vedieť ak ITAS má aj nejakú (verejne viditeľnú) aktivitu v tomto smere, radi sa skoordinujeme.

4 Likes