Ospravední sa Janota sudcom a úradníkom?

Isto sa zhodneme, že ACA nesmú postupovať v rozpore so zákonom a v tomto prípade budú postupovať v rozpore s Nariadením 910/2014, ktoré jednoznačne definuje ostatné atribúty ako nepovinne. Ak ACA nedá v žiadosti o kvalifikovaný podpisový certifikát priestor zvoliť resp. Vylúčiť nepovinné atribúty porušuje zákon, hoci náš vnútroštátny zákon prevzal z nariadenia spojenie môže obsahovať, ale vynechal podstatné slovíčko nepovinné dodatočné osobitné aribúty (rodné číslo, OP, pas.) článok 28.3

Na ťahu je NBÚ aby zosúladilo metodické pokyny s nariadením. A už sa mi nechce opakovať, že kvalifikovaný podpis z povahy veci nebude uzatvoreným systémom alebo vymedzenou skupinou účastníkov. Jednoducho akékoľvek rozhodnutie, dokument, ktoré vydá a podpíše OVM, alebo aj bežný občan s vydaným eID, môže kedykoľvek putovať do iného členského štátu. Nariadenie je pre všetky ACA primárnym právnym základom pri vydávaní kvalifikovaných certifikátov. Aj právny výklad vnútroštátnych noriem a metodických pokynov musí byť súladný z nariadením. Upozorňujem, že nariadenie nie je smernica, ktorá sa musí do vnútroštátneho práva prevziať.

Uzatvoreným systémom sa rozumie napríklad autentifikačný systém, ktorým ministerstvo vnútra overuje identitu cez eID pri prihlasovaní na Slovensko.sk alebo cez ktorý sa budeme prihlasovať k službám v zahraničí s našimi eID kartami.

Naviac spracúvanie osobných údajov je priamo v nariadení zakotvené článok 5.

Treba si tiež uvedomiť, že kvalifikovaný elektronický podpis sa viaže k fyzickej osobe, táto vo vzťahu k ACA bude mať vyždy postavenie spotrebiteľa, takže zmluvy a žiadosti musia byt zrozumiteľné.

Videl som niekoľko žiadostí o ACA a žiadna neobsahovala presne uvedené atribúty, ktoré sa zobrazia v kvalifikovanom podpisovom certifikáte. Nevidel som žiadnu tabuľku alebo štruktúrovaný zápis, z ktorého by som videl povinné a nepovinné atribúty. To, že žiadateľ potvrdzuje pravdivosť údajov napr.adresa, Rč ešte neznamená udelenie súhlasu na jeho použitie ako atribútu podpisu.

Inak jeden z najväčích paradoxov procesu vydávania epodpisu je podpisovanie žiadosti a zmluvy v listinnej podobe.