OpenData Eurofondy ITMS2014+

tak to je prijemna zmena :slight_smile:

Nasiel som to:
§ 48 Zverejňovanie
(1)
Poskytovateľ zverejní na svojom webovom sídle do 60 pracovných dní od skončenia rozhodovania o žiadostiach v konaní o žiadosti pre každú výzvu zoznam schválených žiadostí v poradí určenom na základe aplikácie kritérií pre výber projektov v konaní o žiadosti; zoznam obsahuje:
a)
meno a priezvisko fyzickej osoby alebo obchodné meno a identifikačné číslo právnickej osoby, ktorá požiadala o poskytnutie príspevku,
b)
názov projektu,
c)
výšku schváleného príspevku,
d)
zoznam odborných hodnotiteľov, v rozsahu titul, meno, priezvisko.

ALE NEROZUMIEM tomu uplne. Moze sa zverejnit aj HODNOTENIE od hodnotitelov, alebo len mena hodnotitelov, bez detailov hodnotenia ?

2 Likes

Moct sa moze zverejnit aj nad rozsah zakona…to ti asi nikto nezakaze, aj ked bolo by to zaujimave vidiet reakcie ostatnych rezortov a organov…

Povinnost v zmysle zakona je, ze sa musia zverejnit mena hodnotitelov bez detailu hodnotenia…takto to je podla vykladu zakona…detailom hodnotenia myslim vyplneny hodnotiaci harok s bodmi pre jednotlive hodnotacie kriteria

Len pre uplnost…v programovom obdobi 2014 - 2020 sa trocha zmenili procesy a uz by sa nemali pouzivat vyberove komisie, ale mali by sa aplikovat iba hodnotenia odbornych hodnotitelov a nasledne pripadne vyberove kriteria a v pripade zhody bodov sa pouziju rozlisovacie kriteria…cize primarne osoby, ktore rozhodnu o kvalite, poradi a vybere ziadosti o NFP su hodnotetitelia. V programovom obdobi 2007 - 2013 po odbornom hodnoteni ziadosti o NFP vyberala este vyberova komisia.

To, ze bezpecnost hodnotitelov a ich ochrana je pseudoargument, s tym suhlasim. Kedze sa uz ma zverejnovat ich meno, priezvisko, tak uz aj detail hodnotenia mohol byt povinny v zmysle zakona…

1 Like

Vidim, ze pristupov by sa naslo viacero, ja sa vsak priklanam k nasledovnemu:

Poskytovat data priamo spristupnenim databazy na dopytovanie, moze byt pouzitelne len pre miniaturne a lahko pochopitelne domeny. Navyse, z hladiska integracie systemov tretich stran toto podla mna nie je uplne standardne a idealne riesenie. Ked sa bavime o domene, ktora pozostava z cca 500 tried, tak nie je realne tieto data zverejnit v surovej podobe bez toho, aby si niekto kompletne nenastudoval ani nie domenu, ale domenu pretavenu do implementacneho modelu. Samozrejme, zverejnit v tejto podobe sa to da, ale jedinou moznou dokumentaciou by bolo zverejnenie celej projektovej analyzy. Osoh z takychto dat osobne velmi nevidim.

Skor sa priklanam k nazoru, ze to co bude zverejnene, by mal byt lahko uchopitelny a zdokumentovatelny subset domenoveho modelu okliesteny od implementacnych specifik. API by malo poskytovat 3 zakladne sluzby, ako uz bolo spomenute, na ziskanie zoznamov entit, na ziskanie entity na zaklade jedinecneho identifikatora a sluzbu na synchronizaciu dat napriklad na zaklade datumu aktualizacie entity. Nasledne suvisiace entity poskytovat bud priamo denormalizovane ako flat strukturu, alebo kde to ma zmysel, pouzit odkazy vo forme priamych hyper liniek alebo len ich identifikatorov (cudzich klucov).

2 Likes

Toto ma este jeden rozmer, akonahle toto spravite, tak takmer akekolvek interne zmeny modelu budu z pohladu API breaking change. To asi nechce nikto. Vas to spomali, konzumentov naserie.

2 Likes

@jsuchal Ma podla teba pri statnych API zmysel riesit formalnu JSON schemu a automaticku validaciu? Pouziva sa to niekde?

Mená hodnotiteľov sú atribútmi výziev, keďže hodnotitelia sa menia od výzvy k výzve. Je cítiť odpor k poskytnutiu konzistentnej informácie, ale na infožiadosť mi napr. ministerstvo pôdohospodárstva mená hodnotiteľov poslalo.

Z diskusie vyššie sa mi zatiaľ javí, že ITMS+ bude poskytovať API pre konzumentov, napr. pre eDOV, ktoré ale takisto bude poskytovať vlastné API pre konzumentov.

Tiež by bolo asi dobré sa spojiť s vládnym splnomocnencom pre tretí sektor (MARTIN GIERTL) pod ktorým existuje aj akási “Komora mimovládnych neziskových organizácií” (to isté sa inokedy volá Platforma mimovládnych rozvojových organizácií) http://www.mvro.sk/ ktorej zástupcovia dokonca sedia v monitorovacích výboroch operačných programov. Im ide skôr než o verejný záujem o nájdenie spôsobu financovania cez eurofondy vlastných (nespochybňujem že dôležitých) aktivít. Nenaśiel som nikde, źe by zverejňovali zápisy z monitorovacích výborov, hoci pri osobnom stretnutí mi to tvrdili (nevedeli si pravda spomenúť ako sa presne ich webstránka volá).

Áno, asi by bolo prospešné týmto začať. Lepšie sa baviť nad konkrétnym obrázkom 500 tried ako abstraktne.

Stále si myslím, že rozhodne má zmysel sprístupniť aj “zložité” dáta. V doménach kde sa orientujem (kam fondy/dotácie nepatria) som zatiaľ nemal problém pochopiť aj komplikované štruktúry. Hlavné plus sprístupnenia modelu “as is” je jednoduchosť realizácie a úplnosť - ak niekto chce, tak v takýchto dátach nájde skrátka všetko. Samozrejme ak je dostatočne jasné že neexistuje vôbec nikto kto by takéto údaje využil, netreba to siliť.

Určite si však nemyslím, že týmto je vyriešené všetko - nie, je to iba základ pre OpenData. Sprístupniť popri tom aj zjednodušené údaje, až po štatistiky, samozrejme môže byť užitočné.

Rovnako má zmysel popri surových dátach vytvoriť aj prezentácie, t.j. konkrétne dátové pohľady aj s ich vizuálnym spracovaním.

Integrácie sú samozrejme iná oblasť. Tu by som upozornil na §45 výnosu o štandardoch. Normálna cesta je vytvoriť dátové prvky (to môžu byť presne tie zrozumiteľné objekty) - so všetkým čo to obnáša. API následne založiť na ich sprístupňovaní.

1 Like

Mna ako konzumenta/verejnost/developera ktory by chcel spravit web zobrazujuci zaujimave data by zaujimali napriklad tieto data o kazdom eurofondovom projekte:

  • zakladne info o projekte (nazov, suma, zameranie atd)
  • stav projektu (vo vypracuvani/schvalovanie/dotacia vydana/kontrola pouzitia financii/ukoncene/a dalsie) - aby bolo vidno kde (u koho) sa aktualne projekt nachadza. Bolo by fajn aj vidiet konkretne oddelenie kde projekt caka, ak caka na nieco na urade.
  • datumy zmien tychto stavov, a teda aj historia zmien stavov
  • informacie o ziadatelovi
  • informacie o tom kto vypracovava projekt

Zverejnené hodnotenie som zatiaľ nevidel. Úprimne povedané, nie je pre mňa až tak dôležité.
Zverejňovaním hodnotiteľov sa vytvára kontrolovateľnosť, či tí ľudia nie sú v konflikté záujmov (kone). V podstate zverejnený člen komisie je ťažko použiteľný inde (aj v budúcnosti) - hoci bol kúpený.
Je to metóda zvyšovania transakčných nákladov na korupciu.

4 Likes

Ja len doplním, že pohľad na hodnotiteľov z môjho uhľa pohľadu (potenciálneho prijímateľa) nie je úplne nepodstatný, min. môže byť zaujímavý.
Ak by sme sa chceli vyhnúť rôznym problémom, ktoré si spomenul, nech sa použije bezpríznakový identifikátor, nech vieme, ako hodnotiteľ A6526D995 hodnotí projekty predkladané naprieč rôznymi typmi organizácií, ktoré obstarávajú tovary a služby cez VO, ktoré vyhráva nejaká skupina dodávateľov / subdodávateľov. Mohol by tak na nich trocha vzniknúť tlak aspoň z pozície tej, že “ich prácu niekto systematicky sleduje”, nech ju robia akokoľvek dôsledne či nedôsledne.

Čo sa týka metódy zvyšovania transakčných nákladov na korupciu… máš pravdu a tento pohľad na vec mi príde pragmatický. Ale otázka môže znieť aj opačne: Uľahčíme organizovaným skupinám znížiť ich transakčné náklady a budeme sa nádejať, že aj ich “nároky” sa znížia?

dnesny clanok v sme:

Postup je tajný
Kto o pridelení peňazí rozhodoval, sa uchádzači nedozvedeli. „Odborní hodnotitelia projektov sú v zmysle schválených postupov žrebovaní z databázy hodnotiteľov,“ vysvetlila Slušná z ministerstva. Ich mená ministerstvo odmietlo zverejniť.
Do roku 2011 rozhodovala o prideľovaní peňazí z eurofondov na výskum a vývoj viacčlenná komisia, ktorej členov zverejňovala agentúra spolu s úspešnými uchádzačmi na webovej stránke. Po zmene predpisu to robiť nemusí.

Čítajte viac: http://domov.sme.sk/c/20081951/draxler-dotuje-sukromnika-do-sladkovicova-poslal-miliony.html#ixzz3ycNhnt3Q

Tak co teda plati ?

Toto je len logické pokračovanie “Shared managementu” uplatňovaného EK, keď EK nechá nech si každý členský štát eviduje/zverejňuje čo chce a ako chce… OPIS síce hodnotiteľov tiež nezverejnil (pokiaľ viem), ale v odpovedi na infožiadosť tieto údaje poskytli. vysvitlo, že medzi hodnotiteľmi (ktorí by mali hájiť záujmy poskytovateľov) sa ocitli aj zástupcovia prijímateľov - napr. zást. gen. riaditeľa NASES…

Nové ITMS pre obdobie 2014-2020 je ďaleko transparentnejšie. Na verejnej časti sú vidno všetky projekty (schválené aj zamietnuté). Sú tam aj body od hodnotiteľov a aj mená hodnotiteľov.

1 Like

Neviem nájsť body a hodnotiteľov, pomôžete? napr. https://www.itms2014.sk/schvalene-zonfp/schvalena-zonfp?id=38f491a2-6d57-40de-8314-ef6af188b61c

Toto este v produkcii nie je…az od verzie 6.3…aktualne je na produkcnom prostredi verzia 6.2…verzia 6.3 je aktualne v akceptacnom testovani

1 Like

Filozofia zvyšovania transakčných nákladov je tá, že pri istom biznise sa ti to neoplatí robiť. Rovnako sa to neoplatí robiť ľuďom, ktorý nedokážu zabezpečiť zložitejší postup.
Ďalšie pravidlá navyše umožňujú použiť ďalšie páky pri ich nedoržaní (cez EC napr.).
“Opačná otázka” nie je rovnocenná. Je to napr. ako pri pohybe ceny u subdodávateľa. Úplne iný tlak na jej úpravu je keď išla hore a keď dole.

…dlho som tu nereagoval, tak maly update, aby ste mali prehlad a aktualne info ohladne OpenData API ITMS014+:

  1. mame alfa verziu API - interne testujeme, doladujeme, postavene to je na http://swagger.io/

  2. v kratkej dobe tu zverejnim “road mapu” tohto API z hladiska dat (skor biznis pohlad) - ciel je z kazdej zaujimavej domeny/oblasti zverejnit potrebny zaklad a v dalsich iteraciach ist hlbsie a to hlavne na zaklade pripomienok, ziadosti, podnetov zvonku a pod. Musim si ten dokument este po sebe upratat, aby ho vedeli citat aj ine osoby, nielen ja. V pripade potreby, zaujmu nemam problem vysvetlit biznis vztahy v ramci datovej struktury aj osobne, napr. niekde na pive.

  3. API a beta verzia - po internom testovani, beta bude dostupna na verejne testovanie. O tomto budeme informovat a zverejnime linky. Budem sa snazit, aby dokumentacia, hlavne z biznis pohladu, bola dostatocne rozpracovana a pochopitelna uz v ramci bety. Beta bude bezat nad realnymi datami, ale prostredie nebude produkcne. Cielom beta testovania je:
    -ziskat feedback na technicku realizaciu API,
    -ziskat feedback na zverejnene data,
    -pozbierat poziadavky na zlepsenie, rozsirenie API z technickeho pohladu a aj datoveho.

Ciel je do konca 08/2016 to mat rozbehane v produkcii so zapracovanym relevantnym feedbackom z testovania bety.

Keby ste mali otazky, tak piste kludne sem alebo mi poslite priamo spravu.

4 Likes

Zdravím,
ideálne by bolo vhodné zobrazovať minimálne nasledovné entity:

  • Operačný program
    (atribúty Názov, skratka, obdobie, alokácia EŠIF, platnosť od - do, organizácia, krátky popis )
    • prioritná os
      (atribúty názov, alokácia, platnosť od - do, popis)
      • opatrenie
        (atribúty názov, alokácia, platnosť od - do, popis)
  • Výzva /písomné vyzvanie
    (atribúty …
  • Projekt
    (atribúty…)
    • Žiadosť o NFP
      (atribúty …)
    • Zmluva o NFP
      (atribúty …)
    • ŽoP (platbu)
      (atribúty)
    • Monitorovacia správa
      (atribúty)

Mali by to byť viaceré tabulky, ktoré by boli medzi sebou relačne prepojené, aby sa to dalo reálne aj použiť. Je možné pripraviť takýto návrh?