OpenData Eurofondy ITMS2014+

tak to je prijemna zmena :slight_smile:

Nasiel som to:
┬ž 48 Zverej┼łovanie
(1)
Poskytovate─ż zverejn├ş na svojom webovom s├şdle do 60 pracovn├Żch dn├ş od skon─Źenia rozhodovania o ┼żiadostiach v konan├ş o ┼żiadosti pre ka┼żd├║ v├Żzvu zoznam schv├ílen├Żch ┼żiadost├ş v porad├ş ur─Źenom na z├íklade aplik├ície krit├ęri├ş pre v├Żber projektov v konan├ş o ┼żiadosti; zoznam obsahuje:
a)
meno a priezvisko fyzickej osoby alebo obchodn├ę meno a identifika─Źn├ę ─Ź├şslo pr├ívnickej osoby, ktor├í po┼żiadala o poskytnutie pr├şspevku,
b)
názov projektu,
c)
v├Ż┼íku schv├ílen├ęho pr├şspevku,
d)
zoznam odborn├Żch hodnotite─żov, v rozsahu titul, meno, priezvisko.

ALE NEROZUMIEM tomu uplne. Moze sa zverejnit aj HODNOTENIE od hodnotitelov, alebo len mena hodnotitelov, bez detailov hodnotenia ?

Moct sa moze zverejnit aj nad rozsah zakonaÔÇŽto ti asi nikto nezakaze, aj ked bolo by to zaujimave vidiet reakcie ostatnych rezortov a organovÔÇŽ

Povinnost v zmysle zakona je, ze sa musia zverejnit mena hodnotitelov bez detailu hodnoteniaÔÇŽtakto to je podla vykladu zakonaÔÇŽdetailom hodnotenia myslim vyplneny hodnotiaci harok s bodmi pre jednotlive hodnotacie kriteria

Len pre uplnostÔÇŽv programovom obdobi 2014 - 2020 sa trocha zmenili procesy a uz by sa nemali pouzivat vyberove komisie, ale mali by sa aplikovat iba hodnotenia odbornych hodnotitelov a nasledne pripadne vyberove kriteria a v pripade zhody bodov sa pouziju rozlisovacie kriteriaÔÇŽcize primarne osoby, ktore rozhodnu o kvalite, poradi a vybere ziadosti o NFP su hodnotetitelia. V programovom obdobi 2007 - 2013 po odbornom hodnoteni ziadosti o NFP vyberala este vyberova komisia.

To, ze bezpecnost hodnotitelov a ich ochrana je pseudoargument, s tym suhlasim. Kedze sa uz ma zverejnovat ich meno, priezvisko, tak uz aj detail hodnotenia mohol byt povinny v zmysle zakonaÔÇŽ

Vidim, ze pristupov by sa naslo viacero, ja sa vsak priklanam k nasledovnemu:

Poskytovat data priamo spristupnenim databazy na dopytovanie, moze byt pouzitelne len pre miniaturne a lahko pochopitelne domeny. Navyse, z hladiska integracie systemov tretich stran toto podla mna nie je uplne standardne a idealne riesenie. Ked sa bavime o domene, ktora pozostava z cca 500 tried, tak nie je realne tieto data zverejnit v surovej podobe bez toho, aby si niekto kompletne nenastudoval ani nie domenu, ale domenu pretavenu do implementacneho modelu. Samozrejme, zverejnit v tejto podobe sa to da, ale jedinou moznou dokumentaciou by bolo zverejnenie celej projektovej analyzy. Osoh z takychto dat osobne velmi nevidim.

Skor sa priklanam k nazoru, ze to co bude zverejnene, by mal byt lahko uchopitelny a zdokumentovatelny subset domenoveho modelu okliesteny od implementacnych specifik. API by malo poskytovat 3 zakladne sluzby, ako uz bolo spomenute, na ziskanie zoznamov entit, na ziskanie entity na zaklade jedinecneho identifikatora a sluzbu na synchronizaciu dat napriklad na zaklade datumu aktualizacie entity. Nasledne suvisiace entity poskytovat bud priamo denormalizovane ako flat strukturu, alebo kde to ma zmysel, pouzit odkazy vo forme priamych hyper liniek alebo len ich identifikatorov (cudzich klucov).

Toto ma este jeden rozmer, akonahle toto spravite, tak takmer akekolvek interne zmeny modelu budu z pohladu API breaking change. To asi nechce nikto. Vas to spomali, konzumentov naserie.

@jsuchal Ma podla teba pri statnych API zmysel riesit formalnu JSON schemu a automaticku validaciu? Pouziva sa to niekde?

Men├í hodnotite─żov s├║ atrib├║tmi v├Żziev, ke─Ć┼że hodnotitelia sa menia od v├Żzvy k v├Żzve. Je c├şti┼ą odpor k poskytnutiu konzistentnej inform├ície, ale na info┼żiados┼ą mi napr. ministerstvo p├┤dohospod├írstva men├í hodnotite─żov poslalo.

Z diskusie vy┼í┼íie sa mi zatia─ż jav├ş, ┼że ITMS+ bude poskytova┼ą API pre konzumentov, napr. pre eDOV, ktor├ę ale takisto bude poskytova┼ą vlastn├ę API pre konzumentov.

Tie┼ż by bolo asi dobr├ę sa spoji┼ą s vl├ídnym splnomocnencom pre tret├ş sektor (MARTIN GIERTL) pod ktor├Żm existuje aj ak├ísi ÔÇťKomora mimovl├ídnych neziskov├Żch organiz├íci├şÔÇŁ (to ist├ę sa inokedy vol├í Platforma mimovl├ídnych rozvojov├Żch organiz├íci├ş) http://www.mvro.sk/ ktorej z├ístupcovia dokonca sedia v monitorovac├şch v├Żboroch opera─Źn├Żch programov. Im ide sk├┤r ne┼ż o verejn├Ż z├íujem o n├íjdenie sp├┤sobu financovania cez eurofondy vlastn├Żch (nespochyb┼łujem ┼że d├┤le┼żit├Żch) aktiv├şt. Nena┼Ťiel som nikde, ┼║e by zverej┼łovali z├ípisy z monitorovac├şch v├Żborov, hoci pri osobnom stretnut├ş mi to tvrdili (nevedeli si pravda spomen├║┼ą ako sa presne ich webstr├ínka vol├í).

├üno, asi by bolo prospe┼ín├ę t├Żmto za─Źa┼ą. Lep┼íie sa bavi┼ą nad konkr├ętnym obr├ízkom 500 tried ako abstraktne.

St├íle si mysl├şm, ┼że rozhodne m├í zmysel spr├şstupni┼ą aj ÔÇťzlo┼żit├ęÔÇŁ d├íta. V dom├ęnach kde sa orientujem (kam fondy/dot├ície nepatria) som zatia─ż nemal probl├ęm pochopi┼ą aj komplikovan├ę ┼ítrukt├║ry. Hlavn├ę plus spr├şstupnenia modelu ÔÇťas isÔÇŁ je jednoduchos┼ą realiz├ície a ├║plnos┼ą - ak niekto chce, tak v tak├Żchto d├ítach n├íjde skr├ítka v┼íetko. Samozrejme ak je dostato─Źne jasn├ę ┼że neexistuje v├┤bec nikto kto by tak├ęto ├║daje vyu┼żil, netreba to sili┼ą.

Ur─Źite si v┼íak nemysl├şm, ┼że t├Żmto je vyrie┼íen├ę v┼íetko - nie, je to iba z├íklad pre OpenData. Spr├şstupni┼ą popri tom aj zjednodu┼íen├ę ├║daje, a┼ż po ┼ítatistiky, samozrejme m├┤┼że by┼ą u┼żito─Źn├ę.

Rovnako m├í zmysel popri surov├Żch d├ítach vytvori┼ą aj prezent├ície, t.j. konkr├ętne d├ítov├ę poh─żady aj s ich vizu├ílnym spracovan├şm.

Integr├ície s├║ samozrejme in├í oblas┼ą. Tu by som upozornil na ┬ž45 v├Żnosu o ┼ítandardoch. Norm├ílna cesta je vytvori┼ą d├ítov├ę prvky (to m├┤┼żu by┼ą presne tie zrozumite─żn├ę objekty) - so v┼íetk├Żm ─Źo to obn├í┼ía. API n├ísledne zalo┼żi┼ą na ich spr├şstup┼łovan├ş.

Mna ako konzumenta/verejnost/developera ktory by chcel spravit web zobrazujuci zaujimave data by zaujimali napriklad tieto data o kazdom eurofondovom projekte:

• zakladne info o projekte (nazov, suma, zameranie atd)
  • stav projektu (vo vypracuvani/schvalovanie/dotacia vydana/kontrola pouzitia financii/ukoncene/a dalsie) - aby bolo vidno kde (u koho) sa aktualne projekt nachadza. Bolo by fajn aj vidiet konkretne oddelenie kde projekt caka, ak caka na nieco na urade.
  • datumy zmien tychto stavov, a teda aj historia zmien stavov
  • informacie o ziadatelovi
  • informacie o tom kto vypracovava projekt

Zverejnen├ę hodnotenie som zatia─ż nevidel. ├Üprimne povedan├ę, nie je pre m┼ła a┼ż tak d├┤le┼żit├ę.
Zverej┼łovan├şm hodnotite─żov sa vytv├íra kontrolovate─żnos┼ą, ─Źi t├ş ─żudia nie s├║ v konflikt├ę z├íujmov (kone). V podstate zverejnen├Ż ─Źlen komisie je ┼ąa┼żko pou┼żite─żn├Ż inde (aj v bud├║cnosti) - hoci bol k├║pen├Ż.
Je to met├│da zvy┼íovania transak─Źn├Żch n├íkladov na korupciu.

Ja len dopln├şm, ┼że poh─żad na hodnotite─żov z m├┤jho uh─ża poh─żadu (potenci├ílneho prij├şmate─ża) nie je ├║plne nepodstatn├Ż, min. m├┤┼że by┼ą zauj├şmav├Ż.
Ak by sme sa chceli vyhn├║┼ą r├┤znym probl├ęmom, ktor├ę si spomenul, nech sa pou┼żije bezpr├şznakov├Ż identifik├ítor, nech vieme, ako hodnotite─ż A6526D995 hodnot├ş projekty predkladan├ę naprie─Ź r├┤znymi typmi organiz├íci├ş, ktor├ę obstar├ívaj├║ tovary a slu┼żby cez VO, ktor├ę vyhr├íva nejak├í skupina dod├ívate─żov / subdod├ívate─żov. Mohol by tak na nich trocha vznikn├║┼ą tlak aspo┼ł z poz├şcie tej, ┼że ÔÇťich pr├ícu niekto systematicky sledujeÔÇŁ, nech ju robia akoko─żvek d├┤sledne ─Źi ned├┤sledne.

─îo sa t├Żka met├│dy zvy┼íovania transak─Źn├Żch n├íkladov na korupciuÔÇŽ m├í┼í pravdu a tento poh─żad na vec mi pr├şde pragmatick├Ż. Ale ot├ízka m├┤┼że znie┼ą aj opa─Źne: U─żah─Ź├şme organizovan├Żm skupin├ím zn├ş┼żi┼ą ich transak─Źn├ę n├íklady a budeme sa n├ídeja┼ą, ┼że aj ich ÔÇťn├írokyÔÇŁ sa zn├ş┼żia?

dnesny clanok v sme:

Postup je tajn├Ż
Kto o pridelen├ş pe┼łaz├ş rozhodoval, sa uch├ídza─Źi nedozvedeli. ÔÇ×Odborn├ş hodnotitelia projektov s├║ v zmysle schv├ílen├Żch postupov ┼żrebovan├ş z datab├ízy hodnotite─żov,ÔÇť vysvetlila Slu┼ín├í z ministerstva. Ich men├í ministerstvo odmietlo zverejni┼ą.
Do roku 2011 rozhodovala o pride─żovan├ş pe┼łaz├ş z eurofondov na v├Żskum a v├Żvoj viac─Źlenn├í komisia, ktorej ─Źlenov zverej┼łovala agent├║ra spolu s ├║spe┼ín├Żmi uch├ídza─Źmi na webovej str├ínke. Po zmene predpisu to robi┼ą nemus├ş.

─î├ştajte viac: http://domov.sme.sk/c/20081951/draxler-dotuje-sukromnika-do-sladkovicova-poslal-miliony.html#ixzz3ycNhnt3Q

Tak co teda plati ?

Toto je len logick├ę pokra─Źovanie ÔÇťShared managementuÔÇŁ uplat┼łovan├ęho EK, ke─Ć EK nech├í nech si ka┼żd├Ż ─Źlensk├Ż ┼ít├ít eviduje/zverej┼łuje ─Źo chce a ako chceÔÇŽ OPIS s├şce hodnotite─żov tie┼ż nezverejnil (pokia─ż viem), ale v odpovedi na info┼żiados┼ą tieto ├║daje poskytli. vysvitlo, ┼że medzi hodnotite─żmi (ktor├ş by mali h├íji┼ą z├íujmy poskytovate─żov) sa ocitli aj z├ístupcovia prij├şmate─żov - napr. z├íst. gen. riadite─ża NASESÔÇŽ

Nov├ę ITMS pre obdobie 2014-2020 je ─Ćaleko transparentnej┼íie. Na verejnej ─Źasti s├║ vidno v┼íetky projekty (schv├ílen├ę aj zamietnut├ę). S├║ tam aj body od hodnotite─żov a aj men├í hodnotite─żov.

Neviem n├íjs┼ą body a hodnotite─żov, pom├┤┼żete? napr. https://www.itms2014.sk/schvalene-zonfp/schvalena-zonfp?id=38f491a2-6d57-40de-8314-ef6af188b61c

Toto este v produkcii nie jeÔÇŽaz od verzie 6.3ÔÇŽaktualne je na produkcnom prostredi verzia 6.2ÔÇŽverzia 6.3 je aktualne v akceptacnom testovani

Filozofia zvy┼íovania transak─Źn├Żch n├íkladov je t├í, ┼że pri istom biznise sa ti to neoplat├ş robi┼ą. Rovnako sa to neoplat├ş robi┼ą ─żu─Ćom, ktor├Ż nedok├í┼żu zabezpe─Źi┼ą zlo┼żitej┼í├ş postup.
─Äal┼íie pravidl├í navy┼íe umo┼ż┼łuj├║ pou┼żi┼ą ─Ćal┼íie p├íky pri ich nedor┼żan├ş (cez EC napr.).
ÔÇťOpa─Źn├í ot├ízkaÔÇŁ nie je rovnocenn├í. Je to napr. ako pri pohybe ceny u subdod├ívate─ża. ├Üplne in├Ż tlak na jej ├║pravu je ke─Ć i┼íla hore a ke─Ć dole.

ÔÇŽdlho som tu nereagoval, tak maly update, aby ste mali prehlad a aktualne info ohladne OpenData API ITMS014+:

1. mame alfa verziu API - interne testujeme, doladujeme, postavene to je na http://swagger.io/

2. v kratkej dobe tu zverejnim ÔÇťroad mapuÔÇŁ tohto API z hladiska dat (skor biznis pohlad) - ciel je z kazdej zaujimavej domeny/oblasti zverejnit potrebny zaklad a v dalsich iteraciach ist hlbsie a to hlavne na zaklade pripomienok, ziadosti, podnetov zvonku a pod. Musim si ten dokument este po sebe upratat, aby ho vedeli citat aj ine osoby, nielen ja. V pripade potreby, zaujmu nemam problem vysvetlit biznis vztahy v ramci datovej struktury aj osobne, napr. niekde na pive.

3. API a beta verzia - po internom testovani, beta bude dostupna na verejne testovanie. O tomto budeme informovat a zverejnime linky. Budem sa snazit, aby dokumentacia, hlavne z biznis pohladu, bola dostatocne rozpracovana a pochopitelna uz v ramci bety. Beta bude bezat nad realnymi datami, ale prostredie nebude produkcne. Cielom beta testovania je:
    -ziskat feedback na technicku realizaciu API,
    -ziskat feedback na zverejnene data,
    -pozbierat poziadavky na zlepsenie, rozsirenie API z technickeho pohladu a aj datoveho.

Ciel je do konca 08/2016 to mat rozbehane v produkcii so zapracovanym relevantnym feedbackom z testovania bety.

Keby ste mali otazky, tak piste kludne sem alebo mi poslite priamo spravu.

Zdrav├şm,
ide├ílne by bolo vhodn├ę zobrazova┼ą minim├ílne nasledovn├ę entity:

• Opera─Źn├Ż program
    (atrib├║ty N├ízov, skratka, obdobie, alok├ícia E┼áIF, platnos┼ą od - do, organiz├ícia, kr├ítky popis )
    • prioritn├í os
      (atrib├║ty n├ízov, alok├ícia, platnos┼ą od - do, popis)
      • opatrenie
        (atrib├║ty n├ízov, alok├ícia, platnos┼ą od - do, popis)
  • V├Żzva /p├şsomn├ę vyzvanie
    (atrib├║ty ÔÇŽ
  • Projekt
    (atrib├║tyÔÇŽ)
    • ┼Żiados┼ą o NFP
      (atrib├║ty ÔÇŽ)
    • Zmluva o NFP
      (atrib├║ty ÔÇŽ)
    • ┼ŻoP (platbu)
      (atrib├║ty)
    • Monitorovacia spr├íva
      (atrib├║ty)

Mali by to by┼ą viacer├ę tabulky, ktor├ę by boli medzi sebou rela─Źne prepojen├ę, aby sa to dalo re├ílne aj pou┼żi┼ą. Je mo┼żn├ę pripravi┼ą tak├Żto n├ívrh?