Nový web - mesto Banská Bystrica

Ahojte,

Mesto Banská Bystrica pripravuje nový web. Už aj uzatvorilo zmluvu so zhotoviteľom, a podľa zmluvy mal byť web aj spustený. mal byť spustený v decembri 2017 ale na oficiálnej doméne mesta http://www.banskabystrica.sk/ je ešte stále starý web. Keď som sa pýtal v infožiadosti, prečo ešte web nie je zverejnený, tak mi napísali, že ešte vypĺňajú obsah.

Chcem sa vás spýtať, či je štanradné, že mesto nechce zverejniť web pol roka po čase dodania podľa zmluvy. V zmluve sa pritom píše, že súčasťou prác na projekte je aj migrácia dát.

Ďalším dôvodom omeškania je to, že ešte prebieha integrácia elektronických služieb so stránkou slovensko.sk

Nemala byť takáto integrácia už súčasťou zmluvy so zhotoviteľom, aby sa dalo verejne odkontrolovať, či bolo všetko odovzdané načas podľa zmluvy?

Takto verejnosť nevie na čom je, web bol podľa mesta riadne odovzdaný a spustený v roku 2017, akurát ho nevidno v júni 2018.

chcem sa a jspýtať, čo si myslíte o prepojení webu priamo so stránkou slovensko.sk
Pokail viem, mesto Banská Bystrica má aj vlastný interný systém od Cora Geo, ktorý zrejme nejakým spôsobom spolupracuje s eGov a slovensko.sk.
Čo si myslíte, aká je najlepšia forma prepojenia medzi troma zložkami:

  • web mesta
  • mestský systém (v tomto prípade Cora Geo)
  • slovensko.sk a eGov

či je to jedno a závisí to od zhotoviteľa, alebo je na to nejaké konkrétne najlepšie riešenie.

v prílohách zasielam aj zmluvu so zhotoviteľom webu aj odpoveĎ mesta na moju infožiadosť, kde sa píše o dôvodoch omeškania spustenia webu na ostrej doméne mesta. O tom, že by bol web spustený na nejakej testovacej doméne, nemám zatiaľ žiadne informácie.

2017_2137.ZV (3) (3) (1).PDF (926.4 KB)
Selection_174

O odovzdaní a prevzatí predmetu diela spíšu Zmluvné strany protokol. Objednávateľ
poveruje prebratím zhotoveného diela zamestnanca p. Tomáša Pastorka, ktorý potvrdí
svojím podpisom prevzatie diela a jeho plnú funkčnosť podľa požadovaného rozsahu
uvedeného včl.l, bod t a príloh č.1 a č.2 tejto Zmluvy, vrátane výsledkov testovania
webového portálu, potvrdenia o prevzatí manuálu webového portálu a zaškolenia osôb
objednávateľa.

Informácia o zaškolení osôb objednávateľa spolu s prezenčnou listinou bude
tvoriť súčasť protokolu o odovzdaní a prevzatí predmetu diela.

Takze testovaci protokol by asi nemal byt problem spristupnit. Z neho by malo byt jasne, ze bolo dielo odovzdane. A aj informaciu o pocte zaskolenych uzivatelov by mali dat. A mozno aj preberaci protokol, alebo aspon jeho cast.

Problem vidim hlavne tento:

Záručná doba je 12 mesiacov a táto začína plynúť odo dňa protokolárneho
prevzatia diela v zmysle čl.1., bod 1. a Príloh č.1 a č.2 tejto Zmluvy objednávateľom.

Moze sa stat, ze dielo po uvedeni do prevadzky bude chybne a uplynie zaruka. Ale je mozne, ze uz ho pouzivaju interne (teda cast CRM)

A v zmluve nikde nie je uvedena integracia na slovensko.sk, takze bud jestvuje dodatok, alebo to podla mna nemoze branit prevadzkovaniu diela.

A na to, ze zmluvu podpisali 20.10 a mesto az 14.11 tak na oktober mali celkom husty harmonogram. MVI je celkom odvazna firma. Odhadujem, z im dodali toto: http://citio.mvi.sk/

A este par veci co spolu mozno nesuvisia:
MVI dodala https://trip.slovakia.travel/ , pise o tom na http://mvi.sk/referencie/ kde referencuju http://nationaltourism.sk/ , kde uvadzaju, ze sa system diskutoval na SD, nasiel som toto: Národný turistický systém

Pri pohlde na produkty na https://mvi.sk/ ale nemam dojem, ze je to pracka penazi.
Co ma na nich trochu matie je premenovanie firiem medzi sebou a pouzivanie referencii zo vsetkych firiem:

A k tomu projektu webu, viac sa mi to zda nezvladnute na strane mesta nie dodavatela.

Ďakujem za podnety @Sveto

Torchu som tú stránku urgoval aj na mestskej komisii. Napokon stránku prišiel na komisiu predstaviť aj predstaviteľ IT oddelenia.
Stránka je už naprogramovaná a zverejnená na IP adrese …

EDIT: Pardon, vymazal som linku volali mi z IT oddelenia mesta, požiadali ma aby som zatial nešíril pracovnú verziu webu, aj keď je verejne dostupná. Budem to rešpektovať, hoci nevidel by som v tom problém.

Podľa zmluvy sa mali migrovať len vybrané dáta. V zmluve nie je bližšie špecifikované, ktoré to majú byť. Asi sa to riešilo “za behu”.
Veľa dát ešte nie je zmiugrovaných (napr. staré zápisnice a pod.)

Integrácia na slovensko.sk vraj bude len jednoduchá, teda URL linky na externé služby, teda žiadne API volania a pod. Najviac ich teraz zdržuje napĺňnie obsahu.

Vraciam sa k tejto staršej téme.

Tento štvrtok bude mestská komisia rokovať o vylepšeniach mestského webu a appky.

Odložím si tu postrehy, na ktoré sa chcem spýtať.

Chýba prepojenosť sekcii webu
Napr. sekcia Zasadnutia by mohla byť prepojená so sekciami pre mestské orgány. Teraz sa medzi týmito sekciami treba preklikávať v samostatných stromoch.

Nespolupráca medzi jednotlivými mestami
Podobný web, ako má Banská Bystrica, má aj Mesto Žilina (web má aj rovnakého dodávateľa). Mestá by ušetrili peniaze,keby im stačilo naprogramovať web raz, a použiť viackrát.Nehovorím, že všetky mestá na Slovensku musia mať ten istý web, ale aby každé mesto malo svoj vlastný naprogramovaný systém, to považujem tiež za nevýhodné. Cena bystrického webu + aplikácie je cca 45 000 eur, toľko isto zhruba stál aj žilinský web + appka.

Osoby by na webe mali byť objekty

Ak už sa na webe hovorí o nejakých osobách, mali by byť použité ako objekty, ktoré sa dajú referencovať. Teraz to tak zjavne nie je (resp. referencie nie sú využívané).Viď napr. zoznamy poslancov v jednotlivých komisiách.

Drahá migrácia sekcie na nový web

Odložím si tu komunikáciu s IT oddelením mesta.

v zverejenných objednávkach (na webe mesta) som našiel takúto položku z roku 2019:

Migrácia webovej stránky Mestskej polície Banská Bystrica na webový portál Mesta Banská Bystrica,-. cena: 4 900 EUR,
(objednávka č. 20191467)

Na webe mesta má pritom polícia takúto sekciu:

Keď si stránku pozriete, ide o malú sekciu, na ktorej je len zopár statických stránok. Sekcia s radením článkov už bola vyvinutá predtým, v rámci zákazky pre celý web. Migrácia starých aktualít tiež nebola náročnou úlohou (je v nej len zopár správ a tie by sa dali skopírovať aj manuálne, bez nejakého skriptu behom 1 - 2 hodín).

Smerujem k tomu, že sa mi nezdá primerané, aby táto zákazka mala takú vysokú sumu. Chcel by som sa spýtať mestského úradu, či sa k tomu vie vyjadriť a upresniť, čo to obnášalo, zmigrovať web mestsskej polície na web mesta. (Nezdá sa mi, že by webstránka mesta mala nejaký backend pre zamestnancov), ak áno, môže MsÚ opísať, aký?


Odpoveď úradu:
migrácia webovej stránky Mestskej polície Banská Bystrica na webový portál Mesta Banská Bystrica v roku 2019 zahrňovala:

  1. analýzu webstránky Mestskej polície Banská Bystrica

  2. vytvorenie samostatnej sekcie pre organizácie (MsP) na webovom portáli mesta

  3. návrh štruktúry stránok pre Mestskú políciu Banská Bystrica

  4. migráciu dát na webový portál mesta

  5. kontrolu správnosti migrácie dát

6.zapracovanie pripomienok MsP

  1. zaškolenie pracovníkov MsP

Migrácia webovej stránky Mestskej polície Banská Bystrica na webový portál mesta priniesla jednotný dizajn

pre webové stránky Mestskej polície na novom modernom webovom portáli mesta s responzívnym rozlíšením.

Obsah stránok Mestskej polície môže byť aktualizovaný priamo pracovníkmi MsP pričom stará stránka MsP

slúži, ako archív informácií bez možnosti aktualizácie systému v ktorom bola vytvorená.


PS: V infožiadosti mi potom odpovedali, že všetky práce na migrácii robila
tá externá firma MVI, čo robila aj nový web.