Nová trojročná zmluva na Microsoft bude posvätená ÚHP

Po prečítaní “stúdie” je to úplne jasné. :slight_smile:
http://www.finance.gov.sk/LoadDocument.aspx?categoryId=11154&documentId=16562

V prepočte na jedného zamestnanca zaplatí štát najbližšie tri roky necelých 400 eur (tabuľky 4 a 5, priemerná ročná platba 13,5 mil. eur).

Rypava otazka: Keby sme sa zamestnancov spytali, ze ci chcu dostat 400 eur navyse (nie vela za tri roky) a budu pouzivat libreoffice, tak kolko z nich by trvalo na MS office?

2 Likes

Toto je zo strany MF a ÚPVII riadne pokrytectvo. Zjavne sa ráta s tým, že už si nič z minulosti o tomto nepamätáme. ÚHP si v rámci umenia možného zapísalo do tabuľky “25% ušetrené” a ide sa ďalej.

Takže len tak zľahka na pripomenutie, aká bola situácia pri schvaľovaní predĺženia zmluvy MS EA už v roku 2012:

  • “nasadenie pilotného projektu Open source” je v materiáli ako záväzná úloha
  • dokument, o ktorom rokovala vláda, obsahuje vetu “Spoločnosť Microsoft Slovakia, s. r. o. deklaruje, že cena pre rokovanie o predĺžení MS EE je najlepšia dosiahnuteľná cena na trhu pre ďalšie trojročné obdobie trvania zmluvy”. Táto veta bola v materiáli aj pred tým, než sa vyrokovala zľava 1M Eur…

Dokument tu: http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-144184?prefixFile=m_

O týchto veciach nás vtedy osobne ubezpečoval štátny tajomník MF SR, ktorý mal na starosti sekciu informatizácie, Peter Pellegrini. (Ale treba povedať aj, že za predchádzajúcej pravicovej vlády sa GR sekcie informatizácie s nami bavil ešte oveľa nekonštruktívnejšie. Úmyselne sa vyjadrujem mierne, keďže začal tento topic a nechcem mu to veľmi kaziť.)

Pri predĺžení zmluvy v r.2015 sa pre istotu už žiadny materiál do vlády nedával, žiadne vyhodnotenie sa nezverejnilo (viď. http://www.informatizacia.sk/878-menu/23246s ), takže všetko išlo potichúčky ďalej ako po starom. “Pilotný projekt Open source” sa skončil takou sabotážou, že dokumenty, ktoré príslušná pracovná skupina mala prerokovať sa skrátka stratili …neexistovali. Takto sa vtedy riadila informatizácia.
Príslušná zmluva z 2015 tu: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1908669&l=sk
…a ešte bolo treba “doplatiť”, lebo sa zmluva nestihla podpísať včas: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1908694&l=sk

A teraz späť do dnešnej reality:

Takže zrazu z najlepšej ceny ušetríme 25% - čistá mágia. Pritom ÚHP píše, že “odporúča rokovať o ďalších možnostiach zníženia jednotkových cien”, čo v jemnej náznakovej reči medzi úradmi chápem tak, že u niekoho iného videli ešte nižšie ceny.

Potom, ako sa nové najlepšie ceny “vyrokovali” a licenčný model “zvolil”, sa urobí súťaž, lebo veď zákon bude dodržaný.

“Pilotný projekt Open source” sa po 6 rokoch opäť prepíše do zoznamu “odporúčaní” za použitia hmlistých slovies v budúcom čase. Akosi si nevšimneme, že svet sa posunul o dosť ďalej, dnes sa už z veľkej časti nerieši “či Word alebo Libre Office”, ale že na veľa úloh stačia online nástroje.

Štát vlastní 98 tisíc licencií na Win 10 Enterprise LTSB, ktorý má Extended support end date v októbri 2026 a Office Standard/Professional Plus 2016, ktorý má Extended support end date v októbri 2025, ale v materiáloch sa v pohode napíše, že “licencie je možné využívať do roku 2020”.

Scenár pokračovania využívania týchto licencií sa vhodne nazve “DO NOTHING scenár”, kde vraj nastane “úplná strata kontroly nad centrálnym prístupom” a “nemožnosť presunu licencií medzi subjektmi” - oboje nezmysel.

Rozhodne sa, že od trvalých licencií, ktoré sa zakúpia jeden krát, sa prejde na licencovanie ako služba. Hlavný argument, prečo sa to takto oplatí viac, je hrubá modrá šípka na slajde, ktorá jasne smeruje k svetlejším zajtrajškom.

Úradom sa pošlú otázky typu “Aké budú dopady keď sa neuzavrie opäť doterajšia centrálna zmluva?” A keď napíšu že nejaké dopady budú, tak výsledok je, že úrady chcú presne takú centrálnu zmluvu ako bola doteraz a nie niečo iné.

Úloha premyslieť / štandardizovať, aký softvér vlastne zamestnanec verejnej správy má mať na desktope, sa 2 roky nejako nestihla ani začať riešiť. Ale v pohode beží pripomienkovanie štúdie uskutočniteľnosti projektu “workdesk úradníka”, kde sa to taktiež riešiť nebude, veď ten projekt bude stáť iba 20M Eur.

Ale blockchain a umelá inteligencia nás spasí!

2 Likes

no … .mozno by si sa cudoval. Rozhodne ratajte s odporom pouzivatelov. A nie malym. Ludom je lauter jedno o com sa to tu hadate … davam 10 Eur do stavky ze vacsina bude chciet “svoj” ofis. A na odpore pouzivatelov uz zhavarovali ine projekty.

Pockaj, ja som presvedceny o tom, ze bez officu nebude vediet len tak existovat dost vela uradnikov, ale neverim, ze to potrebuje vacsina z nich.

vsetci potrebuju word a outlook, odhadom tak 15 percent excel a powerpoint len par.
A miesto debat o inych rieseniach potrebuju pravidelne skolenia aby to vedeli pouzit efektivne

3 Likes

Podľa štúdie na projekt “Digitálne pracovisko MVSR” nepotrebujú word desaťtisíce úradníkov. Ja by som dokonca bol nerád aby napr. zápisnicu z výpovede písali policajti do word-u. Podobne aj zápisnice zo súdneho pojednávania, či iné úkony, ktoré môžu / sú právne záväzné.
Najpodstatnejšia vec nie je office ale windows a všetky tie sieťové softvéry, kompatibilita s tlačiarňami a pod.
… a to si myslím, že operačné systémy a základná infraštruktúra staníc je najvhodnejšia na windows. Otázna je budúcnosť (tablety, chromeos, android, byod, …) … no a to je najväčší problém vo VS - manažovateľnosť prostredia. Škoda, že práve to nevyzdvihli ako hodnotu, zaujímavé by bolo vedieť jej nacenenie.
Bez nacenennia hodnoty je to len UP a nie UHP. :slight_smile:

ak sa bavime o hodnote za peniaze, tak len uvaha, cena MS je na urovni 2 tydenneho platu uradnika.
Aj keby zobral 400 EUR za to ze sa bude par mesiacov trapit s niecim novym tak to nie je vyhodne.
Za tisicku by aj na pisaci stroj pisal.
ale jeho efektivnost by klesla

Btw. https://www.computerworld.com/article/3131906/apple-mac/ibm-says-macs-are-even-cheaper-to-run-than-it-thought.html

A tiež si myslím, že do budúcnosti by sa mali do terénu presadzovať iPad riešenia, ktoré sú jednoduchšie na údržbu a existuje na nich kopa bezpečných coporate software riešení https://www.apple.com/business/products-platform/
https://www.ibm.com/mobile/mobilefirst-for-ios/government

1 Like

…necital som studiu, ale takto som fungoval v state ja a fungujem tak doteraz…

osobne uprednostnujem MS Office/Excel alebo Google Docs/Sheets pred LibreOffice alebo OpenOffice…tu open source u mna nevyhrava

na prezentacie pouzivam Google Slides a exportujem do pdf a prezentujem z pdf

ked som robil pre stat, tak som pouzival sukromny notebook a teda aj vlastny soft (MS)

pracovnu postu som primarne riesil cez outlook webovu aplikaciu

Upravim otazku, kedze na existujuci SW mame perpetualne licencie a tento nakup je najma o “prave na upgrade”:

Keby sme sa zamestnancov spytali, ze ci chcu dostat 400 eur navyse (nie vela za tri roky) a chcu upgrade ich SW na najnovsie verzie, tak kolko z nich by trvalo na upgrade?

Priapadne alternativna otazka:

Za 400 EUR chcete radsej a) novy SW alebo b) novy HW?

(Upgrade sa totiz kupuje na na PC, na ktorych ten novy SW nevie bezat.)

Atd., a pod.

:slight_smile:

A posledna otazka: Bude tato nova cena natolko dobra, ze sa k tejto zmluve pripoji aj DEUS/DCOM?

400 Eur je priveľa, také ľudí stresuje. Ponúkol by som 50 Eur za dobrovoľné absolvovanie kurzu libreoffice, a potom možno 3 x 25 Eur vždy po kvartáli úspešného používania. A k tomu odznačik, aby to bolo ako za starých čias.

A zamestnanci nedostali ani euro a aj tak bez upgade prežili spokojne ďalší polrok. Bolo by teraz zaujímavé zistiť, či aspoň jeden zamestnanec sa aspoň raz počas tohto obdobia domáhal novšej verzie MS Office. Predpokladám, že je ešte veľa takých čo nemajú ani poslednú verziu z tých čo boli nakúpené v minulosti. Takže, 6,75 milióna Eur ušetrených prieťahmi. Navrhujem začať udeľovať odmeny za Úsporu Prokrastináciou lebo toto je skutočná HZP.

5 Likes

Keďže na pôvodnej linke už dokumenty ÚHP / MFSR nie sú, dávam ich sem celé: (vďaka ÚHP)

Stanovisko-UHP_Microsoft.pdf (254.2 KB)
MFSR-UPPVII_zhrnujuca-prezentacia_final.pdf (385.6 KB) - odkazy v stanovisku ÚHP vedú na túto prezentáciu

3 Likes