Nemožnosť podpísať podanie certifikátom z eID

Stretol sa niekto s tym, ze po zasunuti OP do citacky to pyta BOK 3x (v 3och oknach sucasne)? Nasledne pri pokuse o podpisovanie KEPom to vyhodi okna 2, certifikaty nenajde a cele to vytuhne. Certifikaty nikdy poriadne spropagovane neboli.
Stravil som niekolko hodin pokusmi o podpisanie dokumentom KEPom - neuspesne. Mam za sebou viacnasobne preinstalovanie SW, mnozstvo telefonatov z podporou, opatovne nahratie certifikatov do OP, vymazanie starych nezrusenych certifikatov na stranke minv.sk (na podpore boli velmi prekvapeny ze ako mozem mat aktivny kazdy certifikat 2x), 3 citacky a 2 pecka. Ostava uz len vymena OP.

Ja som sa stretol s rovnakým problémom ako je v pôvodnej otázke - tá aplikácia na podpisovanie neukazovala žiaden certifikát, nech som robil čo som robil. Certifikáty som ale videl (v priečinku osobné), teda ten propagater funguje správne. Problémom bolo, že nadradené certifikáty tých osobných, neboli trusted. Keď som ich nainšťaloval ako trusted, tak zrazu všetko fungovalo.

Minimalne jeden z tych 3 programov(teraz neviem ktory) ma moznost stlacenim tlacitka v spodnom riadku rozbait log akcii a tam som videl pri nepodareni sa akcie opakovanie tej akcie. To by mohlo vysvetlovat nasobne pkusanie sa o nieco. Podla mna by to mohlo suvisiet aj s uzivatelskymi pravami na WIN. Tak by som skusil to instalovat v hlavnom adminskom ucte na PC, alebo ked to nepojde, vytvorit novy adminsky ucet a v nom to skusit. Bez istoty, ze to ide v inom PC je to vsak tapanie a človek nemusí mať istotu, že PC nastavil správne a chybu má už len v eID …a ide skúšaním ďalej do ďalších chybných “riešení”.

Otazka je, preco neboli trusted? A nie je to bezp. chyba, ak nie diera, osobne s tym šachovať a nenechať si ich nahrať znova na kontaktnom mieste? (Pre mňa je to španielská dedina… Takže je možné, že keď sa to robilo ešte na polícii, tak musela policajtka zaškrtnúť aj “Trusted”, aby to fungovalo?)

V operačnom systéme máte nainšťalované koreňové certifikáty. Keď navštívite napríklad Google, ten Vám pošle ich certifikát a webový prehliadač overí, či tento certifikát bol podpísaný niektorým z koreňových certifikátov. Na základe toho teda vie, že mu môže veriť a či sa skutočne jedná o spoločnosť Google.

Certifikáty z občianskeho preukazu sú však podpísané koreňovým certifikátom, ktorý nie je normálne nainštalovaný v operačnom systéme. Mal by ho teda, predpokladám, nainštalovať inštalátor tých eID programov. Tak sa v mojom prípade však nestalo a to bolo zdrojom chyby. Snáď to niekomu pomôže.

1 Like

skusili ste to aj s programom podpisuj.sk ?

Mal som rovnaky problem. Problem bol v tom, ze som instalacny balik nespustil s Administrator pravami, cize nie vsetky kroky instalacie prebehli. Vidim to ako bug instalacneho balika, ze si nevie zistit pri spusteni ci ma potrebne prava. Mal by vyhodit chybu. Spustit instalaciu ako Admin bezne clovek nerobi… Zadal som podnet sem https://lepsiesluzby.sk/ dufam, ze sa nam podari posunut podnet poskytovatelovi instalacneho balika.

Mne chybali aj samotne koreneove certifikaty. Po ich doinstalovani a nastaveni ako doverihodne sa to rozbehlo. Toto ale urcite nie je praca pre niekoho kto nevie co robi…
Viac info tu Problem s podpisovanim s KEPom

3 Likes

Nie, mne to nefungovalo do doby, nez mi to po zmene generovania nepregenerovali na eID znova. (Aj ked boli na eID viditelne na kontaktom mieste, mne to nefungovalo. Dovtedy som sa s tym dlho trapil a nic a tak isto aj podpora z justice.sk na nic po vyse hodine neprisiel a ze to sa mu este nestalo. Tu na SD bol este jeden pripad, ktory tvrdil, ze tiez az pregenerovanie certifikatov na karte pomohlo.

Neveriiiim!!Fakt to funguje,uz som chcel citacku vyhodit von oknom :slight_smile: Si borec Marek.Dik!!
Zdravi ta tiez Marek :slight_smile:

Ja certifikaty vidim propagator certifikatov je spusteny, ale ked chcem podpisat, tak koncim na chybe, ze certifikat je neplatny alebo ho vydala nespravna autorita (nieco podobne).
Ked vsak podpisujem niecim inym (faktury v uctovnom systeme, vyskusal som aj podpisuj.sk) vsetko prejde ok. Len s oficialne stiahnutym softom zo slovensko.sk je to katastrofa :frowning:
To podpisuj.sk… sice to pekne podpisem, ale ked to nasledne chcem vlozit ako podanie dany formular a odoslat na obchodny register, tak koncim na chybe pri vkladani prilohy:
Server Error in ‘/Services/Siemens/Esluzby’ Application.
Unable to parse ZEPX document.
Description: An unhandled exception occurred during the execution of the current web request. Please review the stack trace for more information about the error and where it originated in the code.
Exception Details: System.NotSupportedException: Unable to parse ZEPX document.
Source Error:
An unhandled exception was generated during the execution of the current web request. Information regarding the origin and location of the exception can be identified using the exception stack trace below.
A pokracuje par dalsich riadkov… Naozaj neviem, ako dalej pokracovat, potrebujem urobit podania na obchodny register a nedokazem nic podpisat… lebo asi problem, ze pouzivam 64bitovy windows a stat vyrobil vsetko pre 32bitove verzie, ktore (v niektorych, ale asi mnohych pripadoch) maju problemy…

Co sa tohto tyka, tak staci len formular upravit tlacidlom “Upravit” a nasledne podpisat (aplikacia nato aj upozornuje). Zial portal MSSR vyhadzuje takuto chybu, ktora neodraza skutocny problem (ze formular nebol upraveny do formatu XML datoveho kontajnera).

Vdaka, pomohlo…

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať prečo mi nejde ten súbor podpísať už som skúsil všetko možné. Robím to na macu.

1 Like

financnasprava používa java podpisovač - dnes som mal podobný problém, postupoval som potom nasledovne:




Sorry červené krúžky som robil na touchpade :smiley:
Ak to nejde na prvý krát, treba prvú časť s nastavením vykonať druhý krát

4 Likes

Ďakujem :+1: . 4 hodiny som sa stým sral kde je chyba. :grinning:

Dakujem, ja som tiez nad tym stravila skoro cely den…

Mne tiez prestalo fungovat podpisanie na financnej sprave po java update. Po par preinstalaciach sa mi to rozbehlo v edge, skusim aj tento postup, vyzera sofistikovane. Kde si na to prisiel?

Priatelia, toto cele je len ukazkou prisernej liknavosti a neschopnosti nasej statnej spravy, ci skor neochoty nieco zmenit. Takto je to uz roky a vobec nic s tym nerobia !
Toto riesenie je nepouzitelne a jedine na co je dobre, aby sa ludia na to vyprdli a dalej chodili osobne na urady a zivili tu zbytocnu a prebujnelu chasku byrokratov.
Toto sa dalo hned od zaciatku urobit jednoducho, zrozumitelne, pouzitelne pre vsetkych - cez Web, alebo prinajhorsom jednoduchu aplikaciu stiahnutelnu na kazdom webe, kde je treba elektronicky podpis. Vsetko za zlomok nakladov, ktore si FIZZO banda uliala.
Nie oni tam nadrbu 200 podmienok, programikov a este aj take ako Cert propagator - ktore pre istotu ani nezdokumentuju (schvalne aby to vacsina ludi uzavrela ze to nefunguje ?). Podpisovanie funguje LEN v zastaralom InternetExploDeri, kt. uz sam M$ prestal podporovat a zaplatavat - pod Win (mozno lepsie v MAC), ale v Linuxe vobec nic nepodpises.

Katastrofa…
Je cas a prilezitost priatelia, TRVAT na zfunkcneni elektornickej statnej spravy a na prikladnom potrestani tych, co rozhajdakali Vasu miliardu na taketo nepouzitelne somariny.

Zber nápadov na zlepšenie eGovu “QuickWins”:

1 Like

ehm, a pouzil si to ? Pretoze problem s IE je LEN pri zivnostenskom registri, pre ine sluzby to funguje skoro v kazdom prehliadaci, da sa to pouzit aj pod Linuxom. A napriklad plno uctovnicok si tio pochvaluje, skutocne sa vacsina veci da vybavit.
Tento narativ ze nic nefunguje a vsetko je zle vedie k tomu ze sa nic dalej nezlepsuje. Je plno veci co funguje a plno co nefunguje, a keby sa normalne pracovalo tak by cast z toho co nefunguje uz davno fungovala.

1 Like

Pane a vy ste sa s nejakym uctovnikom aj rozpravali? Lebo ja teda ano, dokonca s ludmi co nejaky ten sw pre uctovnikov vyrabaju. A to, ze by si niekto jednoduchost a pritulnost, alebo dokonca zmysel toho celeho pochvaloval, tak to som este nikdy nepocul.

2 Likes

s mnohymi, ale zrejme zijeme v roznych bublinach. To ze sa da podat danove priznanie z domu, to ze sa daju podavat ziadosti elektronicky je vyhoda, setri to cas. A napodiv na rozdiel od informatikov si dokazu naistalovat podpisovanie, dokazu to aj podpisat a poslat. Urcite by sa to dalo spravit lepsie ale je to pouzitelne a to je omnoho lepsie ako dokonale za 10 rokov alebo nikdy.
A pekne to ilustruje prispevok na ktory som reagoval, najviac to vadi ludom co to nepouzivaju. To je taka slovenska virtualna realita.