Nariadenie GDPR a otvorené dáta - Stretnutie s ÚOOÚ - problémové okruhy

mi napadla otazka
problem by bol s dalsim zverejnovanim tych dat, alebo aj samotnym spracovanim?
uvediem priklad…rpvs obsahuje udaje ako adresa a datum narodenia, ja ich spracujem, zoskupim podla tychto udajov ale v konecnom vysledku ich neuvediem, ale len meno…porusil som nieco?

v zmysle GDPR budes prevadzkovatel a musis splnit podmienky na prevadzkovatela systemu, ktory spracuva osobne udaje

potom k tomu, ze zverejnis “len” meno…tak tu narazas na ine ustanovenia, ktore GDPR definuje a to je, ze osoba si od teba moze vyziadat potvrdenie, ze ci o nej evidujes nejake osobne data, ak ano, tak ma pravo poziadat o ich vymaz alebo o zastavenie zbierania dat…tu ty musis opat preukazat, ze bez osobnych dat o osobe nevies fungovat a pod., akonahle existuje iny sposob ako si to vies zabezpecit, tak bud osobne data vymazes alebo ich prestanes zbierat, alebo by si to musel mat napr uvedene v zakone a aj to ze ich mozes dalej publikovat

s publikovanim je potom dalsi problem, ze definujes na aky ucel ich publikujes a osoba by ti na kazdy iny ucel mala dat suhlas

definicia co su osobne udaje je uz pomerne velka, nie je to uz len meno, priezvisko a adresa

-> cize ked si to vsetko spojis, tak zistis, kde je presne problem s OpenDatami vs GDPR…

potes panbuh tolko problemov
este laicka otazka, kedze tie data predpokladam ostanu v rpvs volne pristupne, tak tieto nariadenia sa tykaju len firiem/obcianskych zdruzeni ci aj fyzickych osob? ked si jozko mrkvicka stiahne tie udaje z rpvs api a spravi s nimi co chce a uverejni to na serveri v thajsku tak aj na to myslela eu, alebo tak daleko sa nedostali?

myslelo sa na vsetko z tohto pohladu…nemyslelo sa na to ako to zasihane spominane OpenData

podla mojho nazoru GDPR je hlavne zamerane voci produktom typu FB, Google produktom, shopom a pod., kde a zbieraju data a profiluju sa a pod.

keby sa toho niekto chytil na najvyssej urovni a otvoril dialog s EK, nakolko OpenData je tiez priorita EK, tak by z toho mohol vytrieskat aj politicky kapital a aj by sa urobila rozumna a prospesna vec

…inak teraz ked som sa kupal, tak mi napadlo, ze ak v ramci projektu https://redflags.slovensko.digital/projekty/4196 nevyriesia OpenData vs. GDPR, tak ten projekt asi nebude realizovatelny ako sa planovalo…

Vychadza to po 100k€ na poslanca … cize ak by potom implementacia bola za 0€ … to by hadam slo. A pridal by som sa k dakujucim. :>

(Pozor, naozaj zartujem, urcite sa nesnazim navadzat na kupovanie poslancov. :slight_smile: )

Uvidime, co vypali z DSI/PSI/EC public hearingu (Nariadenie GDPR a otvorené dáta - Stretnutie s ÚOOÚ - problémové okruhy). Na OKFN fore - https://discuss.okfn.org/t/gdpr-vs-part-of-open-data/6254 - zatial ticho.

Niekto nebude v okoli Bruselu 19.1.? https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/public-hearing-review-directive-reuse-public-sector-information

Ahoj, za ČR tam nikdo nejede. U nás totiž zákon o svobodném přístupu k informacím řeší odbor dozory a kontroly a ti tam nejedou. Jako opendatista tam bohužel nejedu.

https://webcast.ec.europa.eu/public-hearing-on-the-review-of-the-directive-on-the-reuse-of-public-sector-information# tu by mal byt zajtra webcast. Ak by sa niekomu chceli spisat odtial zaujimave postrehy ma u mna pivo (alebo nieco co si vyberie).

Nikde som tu zatial nevidel spomenuty Recital 154 nariadenia (zvyraznenie je odo mna), ktory by, podla mojho nazoru, mohol nejake veci zachranit.

Týmto nariadením sa umožňuje, aby sa pri jeho uplatňovaní zohľadňovala zásada prístupu verejnosti k úradným dokumentom. Prístup verejnosti k úradným dokumentom možno považovať za verejný záujem. Osobné údaje uvedené v dokumentoch, ktoré má v držbe orgán verejnej moci alebo verejnoprávny subjekt, by tento orgán verejnej moci alebo verejnoprávny subjekt mal môcť poskytnúť verejnosti, ak je takéto poskytnutie stanovené v práve Únie alebo v práve členského štátu, ktorým príslušný orgán verejnej moci alebo verejnoprávny subjekt podlieha. V takýchto právnych predpisoch by sa mal zosúladiť prístup verejnosti k úradným dokumentom a opakované použitie informácií verejného sektora s právom na ochranu osobných údajov a preto sa v nich môže ustanoviť potrebné zosúladenie s právom na ochranu osobných údajov podľa tohto nariadenia. Odkaz na orgány verejnej moci a verejnoprávne subjekty by mal v tejto súvislosti zahŕňať všetky orgány alebo iné subjekty, na ktoré sa vzťahuje právo členského štátu v oblasti prístupu verejnosti k dokumentom. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/98/ES nemení a žiadnym spôsobom neovplyvňuje úroveň ochrany fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov podľa ustanovení práva Únie a práva členského štátu, a najmä nemení povinnosti a práva ustanovené v tomto nariadení. Uvedená smernica by sa nemala vzťahovať najmä na dokumenty, ku ktorým je prístup vylúčený alebo obmedzený na základe prístupových režimov z dôvodu ochrany osobných údajov, a na časti dokumentov dostupné na základe týchto režimov, ktoré obsahujú osobné údaje, ktorých opakované použitie je stanovené v práve ako nezlučiteľné s právom týkajúcim sa ochrany fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov.