Marketingová komunikácia za verejné peniaze (slovensko.sk)

Kedze uz robime to slovensko.digital, tak som si povedal, ze budeme sledovat aj FB stranku slovensko.sk.

Co ma vsak zaraza je, ze sa tam v poslednej dobe objavuju clanky, ktore s informatizaciou VS nemaju velmi nic spolocne a podla zbezneho pohladu sa tam casto vyskytuju sukromne projekty ako touchit.sk, itnews.sk, ktore velmi radi publikuju PR clanky a “obhajobu” OPISu a statnych projektov.

Napriklad Estónsko rules – aj jeho cesta bola dlhá a ťažká | TOUCHIT alebo VIDEO: Aký je reálny stav elektronizácie štátnej správy Slovenska? | TOUCHIT

Ked tam vsak vidim nieco ako

tak rozmyslam, ze kolko prace toto muselo niekomu dat a ci vlastne chcem, aby propagacie nieco takeho bola platena aj z mojich dani.

Apropo peniaze toto sa podla vsetkeho zda, ze je zmluva aj za spravu FB slovensko.sk http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1770147&l=sk Nie je to tam priamo napisane (spomina sa navrh nazvu FB stranky “Ako si ulahcit zivot” - za co gratulujem, ze to nepreslo.). No podla zmluvy sa ma propagovat EID, prihlasenie vozidla na, tech a emisna kontrola. Co su vsetko veci co sa daju najst na FB stranke slovensko.sk a casovo to tiez sedi, FB stranka ma prvy prispevok niekedy z aprila.

No a potom je tam toto

Zmluva platila od 11.3.2015 do 31.12.2015

Otazky:

  • Je cena 60.000 EUR s DPH za spravu FB stranky na cca 9 mesiacov adekvatna?
  • Je vhodne, aby sa za verejne peniaze propagovali clanky na sukromnych portaloch, ktore nemaju s informatizaciou verejnej spravy vela spolocne? Nebolo by lepsie tam - ze som tak drzy - dat napriklad odkaz na volby.digital ?
  • Kto je Ondrej Macko?
1 Like

Ondrej Macko je byvaly dlhorocny sefredaktor PCrevue. Znama tvar. (staci vygooglit) Minuly rok sa rozisli a zalozil touchit.sk ako svoj projekt.

edit k cene za spravu jednej FB stranky:

nieco take si vies aj u top sk agentur zriesit v ramci stovak eur na mesiac, max tisicke. uplne postacujuci budget nato, aby si mal vsetko ako na tanieri a robene profikmi (a to prezeniem) je 2000 eur / mesiac… cize plus minus za 20k mas fakt luxus.

7 Likes

Ja som si spravil teraz rychly prehlad s top reklamiek - 3k na mesiac max. Ale za kvalitnu robotu, nie reposty itnews. Vyargumentovat sa to mozno da vseliako.

1 Like

Pôjdem na to postupne:

Vytvorenie FB stránky, ktorú navrhujeme označiť ako „Ako si uľahčiť život“. - to je čistý kec. Jednak by si to ľudia nespájali so slovensko.sk (teda by ani nepodporili brand) a navyše je to aj proti pravidlám FB ohľadom názvu stránky. Čistá amartenčina, teda pokiaľ ich cieľom nebolo získať mrte fanúšikov na všeobecný názov a potom machrovať koľko fans majú.

Čo sa týka ceny:

  1. Hento vie zabezpečiť jeden človek na full-time, respektíve dvaja na part-time. Ak budem rátať fakt s vyššími cenami, tak sme v oboch prípadoch na cene dokopy max 2000€ za ľudí.
  2. Mohli by používať napríklad zoomsphere, aby si uľahčili komunikáciu (človek-MF). To je max 400€ mesačne. V tom by už mali monitoring aj ostatných FB stránok, reporty. atď.
    Takže maximálna cena 2400€ bez DPH mesačne, t.j. 21 600€ za 9 mesiacov.

btw - dávam verejný záväzok a za hentie ceny im to spravím ak ma oslovia a to viem dať v pohode garanciu, že na komentáre cez deň (od 9:00 do 18:00) odpoviem do 3 hodín.

Pozrel som FB stránku a moc vlastného obsahu tam nemajú. Väčšinou zdieľajú len cudzí obsah, ktorýsi navyše ani nejak nemerajú - napríklad cez bit.ly aby vedeli koľko ľudí na to kliklo. Nehovoriac o tom, že obsah, ktorý zdieľajú je často mimo slovensko.sk (najnavšetvovanejšie stránky na svete, online nakupovanie, …) a ani sa nesnažia to nejak prepojiť s tým čo robia oni.

Ak už chcú zdieľať iný obsah, tak by bolo fajn použiť aspoň snip.ly a aspoň ako tak si z toho spraviť vlastný reklamný priestor.

1 Like

ako aj na tomto malom kusku vidno princip ostatnych aj milionovych projektov:

je to drahe a zaroven nekvalitne

5 Likes

Termin dodania najneskor do 31.12.2015 je z dovodu, ze 31.12.2015 bol posledny den, kedy mohol fyzicky vzniknut vydavok a musel byt uhradeny na strane subjektu ako prijimatela pomoci z eurofondov. Iba taketo vydavky je mozne prefinancovat este z financnych prostriedkov v ramci programoveho obdobia 2007-2013.

EU a EK nakolko poskytuju financne prostriedky clenskym krajinam automaticky vyzaduju publicitu…na tomto to je postavene…takto si EK buduje PR a povedomie o EU…cize oni ti rovno povedia kolko % financnych prostriedkov v ramci operacneho programu je urcenych na publictu a tu musis dodrzat. Toto je jedna z oblasti, ktora ich aj najviac zaujima…cize v ramci eurofondov sa nevyhnes marketingu, reklame, kupovaniu medialneho priestoru, a pod…to generuje system sam a automaticky. Co stoji za otazku, je naozaj to, ze:

  • kde kupit priestor,
  • ake medium pouzit,
  • za kolko,
  • ci to je efektivny sposob komunikacie a prezentovania vysledkov,
  • pod.

ved marketing ma byt aj sucastou kazdeho projektu. (nie len tych z EU). lebo chces, aby ludia tusili, ze nieco take existuje atd…

problem je opat v tej exekucii.

S publicitou nemam az taky strasny problem. Teda pokial by sa robili rozumnejsie veci ako spoty na nefungujuce projekty a klucenky, siltovky a podobne hluposti.

1 Like

jasne, suhlasim

pan Macko je aj humorista…milion vydanych obcianskych preukazov, ktore je mozne pouzivat na pracu so slovensko.sk https://touchit.sk/video-aky-je-realny-stav-elektronizacie-statnej-spravy-slovenska/30773

Facebook stranka Slovensko.sk ani mne nepride ako miesto kde by sa vo vacsom propagoval projekt Slovensko.sk resp. jeho sluzby. Uz pred dvomi mesiacmi potom ako pridali post s tymto clankom http://techbox.dennikn.sk/svetlo-zo-smartfonov-znizuje-kvalitu-spanku/ som im napisal: “Som zato aby sa cez facebook Slovensko.sk nepostovali taketo clanky, ktore vobec nesuvisia s obsahom webu Slovensko.sk. Ked dam like na stranku o vareni neocakavam informacie o novych trendoch v oblasti benzinovych motorov.”

Na druhej strane co na spominanej FB funguje je nieco ako support. Ked v komentaroch spomeniete, ze Vam nieco nejde, tak sa Vam povenuju a problem sa snazia vyriesit. Avsak support je urcite zahrnuty v inom budgete a na FB stranke len prezentuju odpovede supportu.

Dalsie porovnanie. http://dragan.blog.sme.sk/c/396805/1-izbovy-byt-vziline-za-spravu-facebook-stranky.html

3 Likes

level 1 :slight_smile:

1 Like

Ďalšie dobré čítanie k Slovensko.sk - http://ekonomika.sme.sk/c/20070827/stat-dal-70-tisic-za-dve-viralne-videa-na-youtube-takmer-nik-ich-nevidel.html

1 Like

No… Alebo namiesto neustalych tvrdeni o tom co vsetko sa da na slovensko.sk vybavit to mohlo byt (ked uz musi) ponate ako navody. Aspon 20-30 zivotnych situacii a step-by-step navod Ako to vybavit. Co kam strcit, co kde stlacit. A takto by sa aj zabezpecila publicita, aj by boli ludia vyskoleni…

3 Likes

paci sa mi prístup @michal_dragan ze za take a také money cca 1/3 z reálne vynaložených to spravím ja.
Toto je cesta ako to urobiť lepšie a ak nie lepšie aspoň nie predražené. Obávam sa, že jediné čomu ľudia porozumia, je ak budeme tieňovo nacenovať súťažné projekty - to bude cesta ktorú pochopí každý laik. "Prečo to má byť za toľko? keď hentí zo sk.digital to vedia urobiť za polovicu a možno aj lepšie …

2 Likes