Korekcie OPIS - ktoré projekty komisia trestala

Informácie pochádzajú od Úradu Vlády ako riadiaceho orgánu OPISu.

Možno by stáo zato sa s rovnakou infožiadosťou obrátiť na Odbor Centrálny kontaktný útvar pre OLAF, ktorý takisto patrí pod Úrad vlády, ale nemá so štruktúrami OPISu nič spoločné. Riadiaci orgán OPISu bolo až donedávna MFSR, Úrad vlády zrejme len zdedil túto agendu bez býv. zamestnancov…

1 Like

Neviem co vsetko si zratal do tych 170 mio. Ak si vsimnes posledny stlpec, nezrovnalosti maju svoj workflow.
nemozes zratat tie v stave Podozrenie, alebo nova …
nezrovnalost zije svojim zivotom, a nie vsetky sa skutocne potvrdia. Neviem preco vobec niekto z itms vysypal takyto bordel, maly byt povedzme len v stave vysporiadana. To su tie, ktore sa skutocne zaplatili …

A na OLAF sa tiez neposielaju vsetky nezrovnalosti …

Ten mnou citovaný excel vyzerá ako priebežná evidencia OLAFu a asi nepochádza z ITMS (CBC HU SR napr. nie je v ITMS). Nezrovnalosti (ak máme na mysli korekcie) nikto OLAFu neposiela, lebo tie zisťuje OLAF, ak sa nemýlim.

Nie, existuje cely system ale vacsinu korekcii udelil vladny audit na MF, nejde teda o tresty Komisie ale o tresty nasich vlastnych uradov. A este som nepocul ze by udelili korekciu za nieco ine ako VO.

1 Like

Môže to tak byť, ale nemusí… Žeby “vládny audit” (ktorý do 1.1.2016 sedel na 3. posch. MF SR ) krátil prostriedky OPISU (ktoré sedelo na 4. posch. MF SR) a jednotka OLAFu na úrade vlády si to zapisovala do svojej excelovej evidencie je teoreticky možné, len nie veľmi pravdepodobné. Máme nejaké čísla?

takto je nastaveny finacny system riadenia, EK dava korekcie na cele operacne programy ak pri ich audite najdu vacsi pocet nezrovnalosti, ale korekcie na konkretne projeky su v narodnej kompetencii

A ako inak to podla teba prebiehalo? Rozpis sa, celkom ma to zaujima.

Nie si jediný, koho to zaujíma :slight_smile: V marci som sa snažil získať výstupy zo systému CEDIS, kde sú historicky zaznamenávané výsledky auditov MFSR, ale asi som požiadavku nesformuloval správne:-) a dostal som toto:


V každom prípade z pohľadu Korekcií OPISu sa domnievam že suma nie je 40 mil. Eur a že chalani poslali infožiadosť nesprávnemu adresátovi…

K dôvodom odlišností medzi dátami od Úradu vlády a Olafu:

V skratke Olaf má v databáze aj nezrovnalosti, ktoré sa zrušili, prípadne, ktoré sa "ešte neodklepli … Viac info v PDF nižšie.

Odpoved-Korekcie.pdf (1.2 MB)

RO OPIS bol vždy samostatne na UVSR. nikdy nebol na MFSR. ani dnes v OPII nie je RO na novom úrade (predtým MFSR) ale na Min.dopravy SR.

rozdiely v číslach sú spôsobené rôznou metodikou evidencie a výpočtu. Niekto si ráta udelené korekcie spolu, niekto neráta tie, v ktorých ešte prebieha konanie, resp. je odvolanie, niekto ráta celú sumu EŠIF+prorata+ŠR+kofinancovanie, niekto len EŠIF… proste, čísla sa vždy budú trošku odlišovať. podstatné je, koľko % je korekcia z OPIS.

Reálne mi ale zostáva otázka, ak sa z OPISu dalo tolko penazí na informatizáciu, vieme o tých projektoch relatívne dosť, kde sú dané tie peniaze, ktoré sa dali zo štátneho rozpočtu?? :slight_smile: a z iných OP

možno by pátranie mohlo smerovať cez portál UVO a pozrieť si CPV na tie IS a IT.

Áno, RO OPIS bolo vždy na Úrade vlády, na MFSR bolo SORO pre OPIS.

Zdravím páni. Netrvalo to ani mesiac a pol a Úrad Vlády blahosklonne poskytol informácie o dôvodoch korekcií v projektoch OPIS. Priznám sa, rozumieť celej veci, prečo sú dôvody vedené v troch dokumentoch s evidentne odlišnou štruktúrou a zrejme aj účelom, alebo prečo som narátal 20 projektov, hoci korekcie mali byť zaslané k 25 projektom, by som mohol aj hlbšie. (REGOB som pýtal separátne)

Každopádne sa teším, ak dokumenty uspokoja niekoho záujem a ešte viac sa teším na prípadné komentáre.

2.pdf (4.8 MB)
1.pdf (5.4 MB)
3.pdf (6.6 MB)

A trochu pospamujme:

@otopse @jsuchal @ObcanSOM @IvanK @milosm @vliv2 @robert.kuchar @MIJU

O príspevok vyššie pribudli dôvody korekcií, pozrite, ak vás to zaujíma

1 Like

Mne to znie ako zlý sen. Skonstatuje sa pochybenie. Vyčísli sa korekcia. Zaplatí sa. A karavana ide veselo ďalej. S tými istými ľuďmi, s ďalšími (vedomymi) porušeniam… Žiadne tresty, žiadny pranier, žiadna ľútosť. WTF je to normálne ? A to sme ešte nevideli všetky zoznamy.

5 Likes