Kompatibilita LockIt a D.Viewer aplikacii na podpisovanie a prezeranie ZEP suborov

O co mne ide - z mojej aplikacie chcem vediet spustit externu appku a podsunut jej cestu k suboru, ktora a) podpise tento subor pouzitim eID karty a b) zobrazi dany vygenerovany podpis aj s dokumentom pre spatnu kontrolu. Cele to potrebujem mat “kompatibilne so statnou spravou” (sorry, ja sa v tych xades a asic-s a inych skratkach nevyznam, neviem to inac vyjadrit).

Ale zial (ako to zvycajne chodi, ze ano), rozpocet na financovanie takejto appky nemam. Preto som ocakaval, ze to bude mozne nejakou appkou, ktoru poskytne stat.

aha, ja som robil ine, chcel som univerzalny prezerac xades/cades aj s vizualizaciami…
skus pozriet tu ci tam nie je nieco co potrebujes https://github.com/esig/dss je to podporovany projekt eu, ale obavam sebe ze eid tam nebude priamo

ok, tak som si to skusil a ono to funguje aj s eid, staci pouzit pkcs#11 driver z eid instalacky

Hlavne v tomto prípade záleží na čo chceš dané dokumenty používať?

Ak ich chceš ako občan posielať OVM, tak ti stačí dodržať eidas.
Môžeš používať aj lockit, je to úplne jedno aký program použiješ.
Ta podstata je v tom, že ten podpis (privátny kľúč) musí byť na certifikovanom zariadení. Môže to byť eID, ale môže to byť aj napr. špeciálne USB (napr. v ČR).

Ak dokument neprečíta D.viewer, tak to je vec toho programu. Vykonávacie rozhodnutie k eIDASu definuje povolené základové profily. Najpoužívanejší je PAdES - pdf súbor (v SK sa preferuje xades).

Nie som si ale úplne istý, či vždy potrebuješ k dokumentu aj časovú pečiatku. Myslím si, že nie a časovú pečiatku ak chýba, tak si dopĺňa pri overovaní podpisu OVM.

Zavisi od OVM, niekto to vyzaduje a niekto nie. Casovu peciatku si ovm nemusi doplnit, zavisi od podania… http://www.qsign.sk/ako-ziskam/casova-peciatka

Áno, časovú pečiatku automaticky doplní elektronická podateľňa. Čiže každé podanie je de-facto s elektronickou pečiatkou.

To je v dakom zakone napisane ze to musi robit EP? Neviem, preto sa pytam

Vo vyhláškach NBÚ to ak dobre pamätám bolo, v postupe prijímania/overovania dokumentov podateľňou. Teraz v časoch eIDAS neviem, ale v skutočnosti to tak robí.