Komisia pre štandardy ISVS - PS1

Dobrý deň, skúsim položiť doplňujúce otázky, aby som sa lepšie zorientoval.

Aby sme sa lepšie pochopili - skúsme sa vrátiť k 5stardata.info. Ospravedlňujem sa ak to tu už bolo vysvetlené, ale prečo za definíciou 4* vidíme automaticky “RDF/XML”?. Prečo úroveň 4* nemôže spĺňať obyčajný JSON (schema alebo export), kde sú použité URI ako “referencujúce” identifikátory? Keď sa pozriem na definíciu: “use URIs to denote things, so that people can point at your stuff” tak sa takýto výklad pod to zmestí nie? Kde presne je tam “automaticky” RDF?

Pozeral som model, a mám pocit, že keby bol zadefinovaný v úrovni 4* (tak ako si ju zatiaľ vykladám), tak sa výrazne jednoduchšie číta a chápe, zároveň je priamočiarejšie prepoužiteľný do OpenAPI (lebo napr. JSON schéma) a pod.

Skúmam, či si vieme zafixovať také členenie, ktoré bude postačujúce pre “referenčné údaje” (4* napríklad dereferencovanie by sme nemuseli mať automaticky) a zároveň nezavrie cestu pre zmysluplnú množinu otvorených údajov - tak aby boli na vyššej úrovni (5* a pobavme sa čo presne táto vyššia úroveň je, a čo prináša).

1 Like