Jednotné URI subjektov RPO

Zalezi v com sa rozhodujes. Napriklad taka obec moze pod svojim ICO vystupovat v registri obci a zaroven ma pridelene rovnake ICO ako obecny podnik. Ked sa pytas na referencne udaje z RPO, tak referecnym udajom je v tomto pripade cela mnozina.
Viem ze je to blbost a v IT svete je to tazko pouzitelne. Problem je vsak, ze RPO vlastne nic nespravil - rozumej nezaviedol jedinecny identifikator, len zozbieral udaje z viacerych zdrojov.

2 Likes

Čiže jeden z pilierov eGov SR je zbytočný, pretože je prakticky nepoužiteľný, tak by sa to dalo zhrnúť?

3 Likes

Zbytocny nie, skor nedotiahnuty do konca. Rad by som vsak vedel, ci toto bol skutocny plan. Kde sa stratilo IPO?

Ale zdá sa, že dotiahnuť do konca sa ho nikto nechystá (aj keď som možno niečo prehliadol), namiesto toho sa budujú nové piliere, ktovie aký osud čaká tie :wink:

1 Like

Áno, už sme sa tu o tom rozprávali aj na fóre, v spojitosti s dopytovou výzvou open data, či by toto nemalo byť pre základné registre povinné. možno to nebolo vhodné miesto, ale na druhej strane s popisu výzvy by mi prišlo práve toto ako dobrá téma úplne hodiaca sa do zadania výzvy. čiže odpoveď čo som dostal na K9.4 je, že toto je iná výzva. - Inak toto som nevymyslel ani ja, padlo na to PS1 (datove standardy) kde som prezentoval návrh standardov.

Aj na základe tohto fóra som pochopil, že toto je alfa-omega.

Ja vnímam všetky nové registre čo boli teraz urobené ako totálne izolované ostrovy s inými dátovými štruktúrami, ktoré nepohli veci príliš dopredu, skôr zakonzerovali a prehĺbily rozbitosť v dátovej interoperabilite.Aká tragická je prepojenosť RPO s RFO, alebo Register adries. A čo taký Register priestorových informácií?

Pre mňa osobne je už toto priorita aby sa riešilo a budem na to už stále poukazovať.

2 Likes

Pripominam, ze toto sme tu uz rozobrali uplne na srobiky. Register a identifikator právnických osôb - #56 by jsuchal Generator autoincrement ICO a k tomu nejaky agregator existujucich zdrojov + “genericky register” mi za 10M pride teda naozaj strasne malo. Viem si predstavit, ze by sme taketo nieco zvladli v SD naprogramovat aj skor ako za 50 rokov (10M / rocny rozpocet SD)

2 Likes

Keď už sa na ÚPVII vyrábajú v asi 20 pracovných skupinách množstvá dokumentov, určite by ku kľúčovým registrom (minimálne RFO, RPO, RA, pri RPI nie je jasné načo vôbec z pohľadu dátovej integrácie je dobrý) mal vzniknúť konkrétny popis známych problémov a ako/kedy budú vyriešené.
Možno by to malo dokonca väčší zmysel ako pokusy s umelou inteligenciou…

4 Likes

Haha… to už robíme 10 rokov. Vo víziach a stragických dokumentoch sme podľa mňa špička. Len akosi nemá kto urobiť

2 Likes