IS CSRU - Rozbor

Su tama j sluzby, nielen licencie

A uz vieme naco je ten Talend MDM v tom CSRU? Keby sme sa spytali vyvojarov, ze ci by to vedeli odtial dat prec nebolo by to lacnejsie?

Vyvojarovi to bude jedno. Toto tam chce architekt asi…

Pribuzna otazka…ktore z pozadovanych vlastnosti zo sut. podkladov sa tam realne vyuzivaju.
Kacirska… zaujimalo by ma, co sa stane, ak tam niekto naozaj ponukne “ekvivalent”

Asi bolo, akurat je otazne kto by mal v tom prehlad a vedel udrziavat po x-rokoch (to by musel aj tak urobit polovicu funkcii nastroja). Takze rozhdonutie asi bolo urobne, ze s nastrojom an MDM (aj ked neviem ci mozu urobit VO na konkretny nastroj, viem, ze s tym malo UVO mavalo problem), preco prave s tymto (existuju aj ine aj cloudove)?

JE to taka pekna mopdna vec, len jedna poznamka k tym systemom MDM, mju vyznam vtedy ked budu mat realne Data vlastnikov, Data analytikov a Spravcov udajov … kde su Ti ludia?

Niekto z @datalab nevie? Pouzivaju to?

no ako sa to pouziva zrejme nevie vela ludi (mozno iba dodavatel) lebo vela sluzieb a referencnych dat nieje vypublikovanych respektive asi by mi stacila jedna ruka na spocitanie- a to co som videl napr. RPO tak su tie sluzby identicke ako ponuka staisticky urad cize evidentne robi len proxy.

Ak sa budu takto obsataravat PaaS sluzby tak sa datacentrum a vladny cloud nemozu cudovat ze vsetci proti nim bojuju.

ake sluzby myslime toto ?

…zabezpečenia kontinuity prevádzky služieb SaaS pre stotožnenie údajov s referenčnými údajmi,…

to znamena ze tam ten talend nainstaluju a bude tam bezat celych 36 mesiacov. :D:D:D a mozno aj neposkrvneny

1 Like

Nuz samotny nainstalovany Talend nic neriesi, kto zabezpeci implementcne sluzby (ine projekty si vsetko urobia sami a budu moct pouzivat Talend ak im to bdue pasovat, ziadnu produtkovu podporu nebudu potrebovat?

Myslím, že účel by splnil aj tento OS produkt:

Urcite by to nestalo nezmyselnych 4M EUR

1 Like

nie ale zato vo vacsine verejnych obstaravani najme z dopytovej vyzvy Manazment udajov budu v ramci podmienok ucasti vyzadovat experta na Talend MDM pripadne aj referenciu na projekt kde bol talend vyuzity :smiley:

2 Likes

Buz tycg vyziev bdue asi viac a projektov na Slovensku kde bol Talend vyuzity, asi spocitame na 2 prstoch

Aj tam by bola zaujimava odpoved na to, co sa z neho sa pouziva, a ako a ci je to efektivne na riesenie toho ktoreho problemu. (Jano aj ini to vyssie rozoberali)

Ja si myslim, ze ten Talend MDM tam bol, lebo niekto mal sen, ze sa pomocou neho vyznamne ulahci cistenie udajov, ba dokonca ho po nastaveni bude robit nejak automaticky.
Bolo to aj v sablone na projekty na manazment udajov (priloha 23 - excel)

Tipujem, ze masterplan bol, ze budu centralne poskytovat tool, ktory “sam” vycisti udaje v registroch a ze cez ten excel vyzbierali, ze niekto ma o to zaujem.


Vela o tom neviem, robil som sice nejake projekty na MDM, ale o Talend ani dalsie sluzby v nich neboli potrebne. Celkovo ta MDM sablona bola najhorsia aku som v ramci pripravy eGov projektov doteraz vyplnal :slight_smile:

Nieco sa mi mari, ze toto bol vlastne cely projekt csru, ale potom sa to cele zvrhlo na nieco ine.

@panda Ak to spravne chapem, tak xls toto sa zbieralo pre vsetky IS? Kam sa to posielalo? Bolo by super vypytat teraz, ze kto to ako pouziva. @Rene_Valent neviete vy zistit?

XLS sa zbieralo iba pre projekty z dopytovej vyzvy Manazment udajov (ak si spravne pamatam). Zozbierane to musia mat, nahravalo sa to povinne aj do MetaIS, takze zrejme sa to da aj manualne dat dokopy.

1 Like

to xls je v každom projekte, ktorý sa posielal na dopytovku manažment údajov, stačí pozrieť do META IS.
Hlavne tam boli povinne vkladané podmienky, že projekt MUSI REALIZOVAŤ MDM cez TALEND,

Nikdy však UPVII nevedelo zodpovedať, ako sa vôbec dostane licencia na realizátora projektu a ako sa za tieto licencie dostanú peniaze UPVII, aby to bolo v súlade so zákonom o VO, lebo peniaze v zmluve na eurofondy dostáva realizátor projektu a ten ich nemôže zaplatiť len tak, inak nie sú oprávnené.

Slubované bolo, že tam budú urobené štandardné služby MDM pre zabezpečenie dátového manažmentu tak, ako je popísané v SU na CSRU2, hlavne manažment kvality
https://metais.vicepremier.gov.sk/studia/detail/6a3eda58-d61a-33e8-4034-33afda4eb51a?tab=documents

celý tento súbor excel aj so vzorovým projektom je dielom Jura Bardyho,


výstupy k tomuto sú (https://datalab.digital/dokumenty/)

Dodávka č. 9 Vypracovanie vzorového projektu pre Manažment údajov inštitúcie verejnej správy tu:
https://datalab.digital/wp-content/uploads/Priloha_24_vyzvy_Vzorovy-projekt-pre-manazment-udajov.docx

2 Likes

Pribuzna otazka…ktore z pozadovanych vlastnosti zo sut. podkladov sa tam realne vyuzivaju.
Kacirska… zaujimalo by ma, co sa stane, ak tam niekto naozaj ponukne “ekvivalent”

Tak ono urcity ekvivalent uz NASES ma a prevadzkuje, vid Nedostupnosť portálu ¶ a Nedostupnosť portálu (TM) . Na druhu stranu, pri tych bolo prioritou riesit tzv. Linked Data a.k.a. 5*, ale aj tak… V podstate je to informacia, ktora z ineho konca mieri tam, co pisal Jano:

Keby sme sa spytali vyvojarov, ze ci by to vedeli odtial dat prec nebolo by to lacnejsie?

Lebo teda realita co viem (=mozem mat neuplne skreslene info) je, ze PA aj TM nepozuziva takmer nik, lebo “nasa skvela IT idea” bola naviazana o.i. na obsadzovanie pozicii “datovych kuratorov”, co je skatulka “ludske zdroje” a teda “nie su”. T.j. ak TM a PA nik doteraz nevyuzil (nemal kto), obdobne moze dopadnut Talend.

(displaimer: Pomahal som dodat TM aj PA, kedze som robil na Open Source projektoch, z ktorych su TM a PA odvodene.)

V zavislosti ako velmi sa vo VO vyzdvihnu nejake “specialitky” tak alternativou moze byt Tableau, R, Python+Pandas+Jupyter, Qlik, Open Source verzia Talend, Pentaho, atd. Tot ETL-ka, kedze projekt ma “integrovat data”.

Potom este samozrejme su alternativy za MDM, lebo projekt ma aj “menezovat data”. Ale to je mimo mojej expertizy.

Vyslovim ale podozrenie, ze to tam je skor len preto, aby to ako celok mohlo byt drahsie (-> viac provizii) a komplikovanejsie (-> bariera pre vstup konkurencie). Lebo teda bavime sa o state, kde nevieme poriadne spravit publikovanie Open Data z RA (a kvalitne data v RA) a rovno chceme skocit do MDM.

Podporou pre tento nazor je asi aj toto:

A toto:

Ten trend bol badatelny v niektorych SU, ktore boli pre projekty ine ako CSRU resp. Datova integracia: z titulu “nejakeho spracuvania ci integracie dat” alebo “publikovania Open Data” tam volili vyuzitie Talend MDM resp. “vyuzitie sluzieb CSRU”. Resp. trda vid to od @ObcanSK:

Dalej:

Zrejme, tot kedze som uz spominal tie “ludske zdroje” + “nie su”. Len teda ktokolvek to realne skusil, tak asi vie, ze “samo” sa da spravit asi nanajvys len to proxy, ktore v suvislosti s RPO spomenul @Joz.

Najma ak este niekde inde (sorry, uz tazko vyhrabat referenciu), ze CSRU nebude nic ukladat → vsetko “on the fly” → nic prudko zlozite → ergo nic prudko uzitocne (co do precistenia a previazania).

1 Like