Heroku-style nasadzovanie a sluzby

Kedze Juraj a Dagmar ma nasmerovali na tuto diskusiu, pridavam momentalne kriteria pre pripravu PaaS vo vladnom cloude - za AKVS, kedze to nie je iba o Heroku. Excel som dal na onedrive, dufam ze to linku po postnuti nejako "neosetri"
https://onedrive.live.com/redir?resid=5E40B7AFF1165853!788&authkey=!AP0F9sB7Wl2Nhxo&ithint=file%2Cxlsx

3 Likes

Ten XLS je vlastne co? Zoznam poziadaviek na PaaS alebo?

Kriteria na služby ale aj na platformu(y) ktoré majú tie služby manažovať. Musí to hrať na obidve strany, samozrejme nespadnut do “lock-in”-u a ciel je podporiť štandardizovaný devops v cloude.

2 Likes

Ale ved v tvojom videu z GDS v UK babena zacina, ze isto ste uz vsetci vyskusali Heroku. A potom ukazovala obrovsku tabulu, kde mali evaluaciu asi 10ich technologii PaaS, ktore chceli nakupit/nasadit. Ved ja len reagujem na to, co sa tu pise, a co je trend.

Tak lebo uz len minimalne zyx mal pocit, ze back-endy statnych systemov mozu byt velmi jednoduche. Aby tato platforma bola uzitocna, je dolezite poukazovat na komplexnost systemov pre stat, armadu, banky, Google … Nie kazdy vyvojar, aj ked sa tym zivi, mal prilezitost riesit tak velke enterprise projekty.

Ale dobre, podme sa bavit o dosledkoch, i ked myslim, ze prave kvoli tym dosledkom vobec staty taketo pristupy zvazuju, ako je spominane aj v tvojom videu, tak neviem, ci je potom tato diskusia pre MF uzitocna.

Napriklad je zaujimave to, ze technologie, ktore zvazuje UK a tie co tu v XLS napisal @rho maju dost maly prekryv (takmer ziadny). V UK zvazuju takmer vyhradne free riesenia Looking at open source PaaS technologies - Technology in government, u nas platene produkty (az na openshift). Chyba tam openstack (je tam len tak mimochodom schovany). Mna by zaujimalo preco.

Ako ze u nas vyberame iba platene produkty ? Dokonca este aj ten “zatracovany” Azure Pack je poskytovany for free.
To ze existuje silny (a komercny support) k OSS rieseniu pokladam za podstatnu vyhodu.

A aby som nezabudol, diky za ten link z UK, uz som to zaradil do “eval” zoznamu.

1 Like

No vychadzam z vedlajsej diskusie, kde bolo povedane, ze public cloud only je no-go (aj ked nie preco). Cize ked si pozriem tuto tabulku:

Tak sa to tam dost preriedi a Azure je von z hry tiez.

To je uplne bez debaty. Navyse v UK maju interny tim, cize tam ma nieco taketo asi ovela mensiu vahu.

Takze uplne nanic toto cele nebude. :thumbsup:

Inak @tomas.corej ma nedavne skusenosti ako taketo nieco vyberali pre WebSupport. Mozno by vedel poradit alebo ukazat ich tabulku toho co zvazovali. Ked uz sa teda ideme hrat na participaciu. Dame pokus? Hm?

1 Like

“Azure Pack” = nasadenie Azure do privatneho cloudu, takze to berieme stale vazne.


A moj favorit uz od roku 2009 je rightscale (www.rightscale.com), a ten zrovna nechce ist na on-premise riesenie :smile:

1 Like

Ak to bude konstruktivne a pragmaticke (a nebudu sa bat ze im niekto ukradne ich know-how :slight_smile: ), tak uplne vitam tento pristup.

1 Like

Ja uz som svoj pohlad na to ako by mal byt rieseny cloud opisal v govCloud threade. Potom som si pozrel aj ine thready na tuto temu a vsimol si, ze v zasade myslime vsetci to iste. Len na roznej urovni, ci uz je to IaaS alebo PaaS.

Kazdopadne k sposobu ako sme vyberali cloud vo Websupporte v roku 2013. My sme riesili hlavne IaaS, takze budem hovorit hlavne o tom.

Vtedy sme sa rozhodovali medzi VMWare a Openstackom, pricom VMWare licencie by nas vysli na 7500 eur za dvojsoketovy server. Vtedy to tusim tvorilo dokopy 180k eur len za licencie pre VMWare a nam to jednoducho nevychadzalo biznisovo.

Museli sme ist do opensource aj ked sme vedeli, ze to bude o to narocnejsie na deployment. V tom case opensource distribuovane storage systemy (Ceph,GlusterFS) neboli z nasho pohladu pripravene, tak sme sa rozhodli o.i. ze pojdeme do diskoveho pola. Vybrali sme Netapp ktory mal ako jediny HW podporu pre Openstack takze sme mohli vyuzivat rozne vychytavky ako klonovanie a pod. V inych cloudovych systemoch taka podpora neexistovala, takze vyber bol jasny. Cela priprava Openstacku nam trvala polroka, ktora vsak zahrnala aj integraciu s povodnym systemom.


2.5 roka neskor je situacia znacne odlisna a mnohe technologie dozreli. Ak by som vyberal cloudovy system dnes, siel by som znova do Openstacku z tychto dovodov:

  1. silna integracia s Ceph storage (podpora v KVM, delta backupovanie, klonovanie) -
  2. silna komunita, Openstack tu s nami bude pretoze ma silnu podporu velkych hracov - statistika
  3. vyvoj robi komunita takze nove featury treba len integrovat a tie pribudaju pomerne rychlo. Kazdeho pol roka vyjde novy release.
  4. existujuce velke produkcne nasadenia - DreamHost, PayPal, BBVA, CERN a pod ukazuju, ze moze bezat aj v produkcnych prostrediach.
  5. velky ekosystem projektov.

Co sa tyka PaaS, tak v Openstacku existuju napriklad tieto projekty:

  • Trove - database as a service
  • Sahara - big data as a service
  • Zaqar - message service na komunikaciu medzi komponentami
  • Murano - application catalog - https://vimeo.com/120445504

a dalsie… . Kazdopadne tieto sluzby su povazovane este za relativne nove a niektore potrebuju chvilku dozriet.

Alebo ak chcete PaaS, vzdy si mozte nainstalovat niektoru z vyssie menovanych technologii na Openstack ako napr. Openshift.

4 Likes