Elektronické voľby sú zlý nápad

Toto je tiež riešiteľné. Čo keby mal každý občan možnosť si sám vygenerovať súkromný a verejný kľúč a verejný kľúč by potom polícia implementovala do certifikátu podpísaným NBU pre ZEP?

Potom uz chybaju len vsetky tie veci co boli spomenute v tom clanku hore. Sorry, ale za mna tie volby nie. Stale to je security by obscurity. Ak je niekde potencialny backdoor, tak to nevyriesis tym, ze budes streamovat video. To mozno znizuje riziko, ale pre volby je to pre mna neakceptovatelne.

Netvrdím, že nikdy nebudeme, no zatiaľ na to určite nie sme kvalitne technicky pripravení. Za pár rokov to možno bude inak. Priority však ležia inde a takéto funkcie má zmysel zavádzať až keď systém naozaj funguje. Voľby sa konajú zriedka a momentálne sú po technickej stránke funkčné.

Navyše voľby nie sú len procesom dosadenia premennej. Voľby sú zároveň kultúrnym obradom samosprávnej (alebo demokratickej) spoločnosti a ich návšteva nie je to isté, čo návšteva úradu.

Úrady osobnú návštevu vyžadujú často a s nevôľou, voľby zriedka a s hrdosťou.


Preto za mňa - voľby zatiaľ určite na sieť nepresúvajme.

A vytvoriť daňové benefity pre občanov ak budú voliť na zabezpečenie vysokej účasti. Just saying. Ale súhlasím. Elektronické voľby sú naj, OP + čítačka a volíme o dušu.

K tej security skúste konštuktívne dať riešenia namiesto problémov. Viete ako sa vravi: 99 problems but b…h(solution) aint one.

No viac krát tu bolo povedané, že treba security by design a nie security by obscurity. Tak daleko dnes technologie nie su. Tazko davat konstruktivne pripomienky, toto je vyskumny problem.

Otázka neznie, že či elektronické voľby áno, alebo nie, ale kedy sú najskôr zrealizovateľné.
Výhody, ktoré by priniesli sú zjavné:

  • ušetrené finančné prostriedky. Za 4 roky sa tu uskutoční aspoň pätoro volieb, ktoré za to obdobie stoja štát cca 30 miliónov (konzervatívny odhad podľa toho, koľko stálo referendum), pričom prevádzkové náklady realizácie elektronických volieb plus náklady na vývoj technologického riešenia by sa aj pod taktovkou štátu museli vrátiť za jedno volebné obdobie.
  • jednoduchšia realizácia volebného práva pre voličov. V dobe keď je už takmer každý pripojený na internet ešte aj na toalete, je komfort internetového hlasovania v porovnaní s klasickým hlasovaním priepastný a zároveň by sa značne uľahčilo hlasovanie pre 150.000 Slovákov žijúcich v zahraničí… Navyše obrazovka počítača alebo mobilu poskytuje oveľa viac interaktívnych prvkov, než hárok papiera s očíslovanými menami kandidátov.
  • navedenie voliča ku kvalifikovanejšiemu rozhodnutiu. Pred a počas volebného aktu by volič mohol z volebého elektronického systému získať relevantné informácie o volebných alternatívach. Napr. vo voľbách do NR by mohol byť volič navedený zobrazením možnosti “krúžkovania” na to aby a) “krúžkoval”; b) niečo si o kandidátoch zistil.
  • zlepšenie ochrany volieb pred manipuláciou. Aj klasické voľby sú sfalšovateľné a s veľkou pravdepodobnosťou sa počas každých udiali volebné podvody. Väčšina problémov, ktoré sú spojené s voľbami v reálnom svete sa dá obísť vo virtuálnom svete (vyplýva z podstaty oboch svetov). To, že systém elektronických volieb môže byť v nejakom návrhu a realizácii chybný, neznamená, že by sa rovnaké chyby museli vyskytovať aj iných systémoch.

Otázkou teda je, že kedy by mohli byť uskutočnené najbližšie elektronické voľby na Slovensku. Technológia na ich realizáciu je dostupná už dnes a penetrácia internetu na SK je tuším nejakých 85%, takže asi aj ľudia, ktorí by boli ochotní túto možnosť využiť, by sa hádam našli. Hlavnými prekážkami zrejme budú legislatíva a chýbajúce riešenie. Keďže vytvorenie a schválenie legislatívy je vzhľadom na vytvorenie realizácie systému sprostredkúvajúceho proces elektronických volieb, časovo aj finančne zanedbateľné, dostávame sa k tomu hlavnému problému: že proces realizácie ešte nie je ani v štádiu návrhu (odhadujem na základe vyjadrenia min. Kaliňáka, že o elektronických voľbách sa neuvažuje, pretože by o ne nebol dostatočný záujem). Čiže nám asi neostáva iné, než čakať, kým s realizáciou prídu iné krajiny (a možno dostaneme riešenie zadarmo), alebo sa vytvoria nejaké komerčné riešenia.

2 Likes

Sorry, ja sa s týmto názorom nestotožňujem.

Podľa mňa sa dá urobiť jednoducho bezpečný systém pre elektronické hlasovanie…

Aha… nie len ja si to myslím :smile:

Možno nejaký novinár by si mohol dať za cieľ toto preskúmať či je to pravda, prípadne vzbudiť v ľuďoch potrebu pre to… Lebo z mojej strany npr je to jednoznačne plus, lebo sa mi nechce platiť 200 eur aby som išiel voliť…

tu je článok s Kaliňákovým citátom:

Tá malá skupina, ktorá by využila túto možnosť, to sú stovky, možno
nejaké tisíce voličov, ale nie desaťtisíce alebo státisíce, tak pre nich
sú náklady v miliónoch eur mimoriadne vysoké

Riesitelov elektronickych volieb, prosim, najprv vypracovat tieto domace ulohy:

  • anonymita hlasovania
  • zarucenie, ze volba nebude zmenena
  • vylucenie duplicitnych hlasovani
  • overenie opravnenia hlasovat
  • zarucenie spravnosti agregovanych vysledkov

A toto vsetko s vylucenim ludskeho faktora, teda, bud znemoznit manipulaciu alebo zneplatnenie celych volieb pri manipulacii.

4 Likes

Vypracuj pls dokument a linkni ho tu. Myslim, ze velmi radi ho viaceri prejdu a daju ti pripomienky.

Súhlasím, že zabezpečenie je dôležité, no to že to nie je dnes možné nemôžeme akceptovať. Všetko je možné. Ak si banky dokážu zabezpečiť svoje internet bankingy, myslím, že voľby problém nebudú. Berme do úvahy, že všetky Vaše security issues sú riešiteľné, otázka naozaj ostáva, či áno alebo nie. Voľby sú občasná záležitosť ak berieme do úvahy parlamentné a prezidentské. Práve preto, že sú referenda tak drahé a účasť tak nízka, vyskytujú sa zriedkavo. Ak môže Swiss spracovať 6-10 referend ročne, môže SR týmto spôsobom rozhodovať o všetkých strategických a dôležitých rozhodnutiach online, tiež. Mne sa nechce chodiť nikam na úrady any školy vypisovať papieriky a krúžkovať. O nákladoch nehovorím. Je to predsa prirodzený pokrok spoločnosti. Myslím, že je čas sa posunúť trocha ďalej. Ide o viac než len online voľby. Možno viac o decentralizácií moci jednotlivcov. Druhá vec je vzdelanosť a rozhľad občanov pre takéto vážne rozhodnutia. Berme do úvahy kto je pri moci dnes :smile:

Toto daj ako prvé :slight_smile:

Ake su vlastne ciele elektronizacie volieb ? Urcite z toho ci pises vidim:

  1. zlepsenie informovanosti volica
  2. mimalizacia chyb a zvysenie doveryhodnosti volebnych vysledkov
  3. zrychlenie a zefektivnenie vypoctu volebnych vysledkov

to je urcite pozitivne. Druha vec je ale elektronizacia samotneho volebneho aktu. A v tejto diskusii sa viackrat naznacil nasledovny scenar:

(krcma v strediskovej obci)
"…tak chlapi, k tomuto stolu pekne po jednom, kazdy majte svoje eidecka nachystane, netlacte sa sakra! Sem to pekne na chvilu strc, ja to tam vyklikam, potom chod rovno hentam za Servacom, da ti 10 evri jak som hovoril."
Spoliehat sa na “bonzacku odmenu”, ktoru aj tak dostane len jeden a ostatni ho nasledne utlcu, lebo nemohli dostat svoje desatevrovky sa asi neda.

Tymto chcem povedat, ze elektronicke volby maju okrem technickeho aj socialny a spolocensky rozmer a na to treba tiez mysliet.

2 Likes

Áno, za dobrý postup považujem v prvom kroku spraviť “jednoduché” veci, bez zmeny súčasného papierového jadra volieb, na ktoré netreba snáď ani veľa €.

Popri tom môže bežať ťažká diskusia, či ľudia veria eGovernmentu natoľko, že chcú voľby cez internet…

1 Like

Pre ludi v zahranici je najvacia prekazka fakt ze sa musia registrovat minimalne 50 dni pred volbami.
To je ako mat vsetky darceky na Vianoce nakupene 5teho Novembra… Vacsina ludi sa o volby zacne zaujimat tak mesiac pred volbami ked uz je neskoro na registraciu.
Z odhadovanych 300 000 ludi pracujucich alebo zijucich v zahranici volilo 7051. To je iba 2.3%.

Ak by sa podarilo zjednodusit registraciu pre volbu postou a bola by podobna ucast okolo 55% tak by pribudlo priblizne 165 000 hlasov. (pre predstavu v 2012tom - SDKU ziskalo spolu 155 000 hlasov co predstavuje okolo 6%) 5-6% je slusne cislo co dokaze premiesat vysledky.

Rovnaky problem je s volickymi preukazmi pre cezpolnych a studentov.

Netreba si predstavovat e-volby cez Internet. Netreba vymyslat techno-optimisticke scenare plne certifikatov a uzasnych rieseni ktore nam umoznia volit online. Pri sucasnom nastaveni by to bolo pravdepodobne zlozitejsie ako volit postou.

Staci spravit jednoduchy web/app kde si ludia mozu vyplnit ziadost a zaslat na ten ktory urad.

boj o moc nepozna hranice, ak otvorime zadne dvierka, musime pocitat s tym, ze ich niekto masivne zneuzije.

v niektorych veciach materialny svet ma navrch.

napriklad vobec nenamietam aby sa peticie vykonavali elektronicky, jednoducho pri peticiach je faktor tajnosti v zasade prelomeny. elektronizujme podpisovanie vyslednych zapisnic, ktore sa posielaju do centra, aby sme mali potvrdene vysledky do par hodin, ale nachajme volby papierovymi, tak ako su doteraz. pri papierovych volbach poslanec v zasane musi prist medzi volicov, v zasade musi davat odpocet, musi sa ukazat, musi byt fyzicky konfrontovany s realitou.

1 Like

Plne suhlasim. Nemat na zaciatok prehnane ambicie. Bolo by vsak uzasne elektronicky riesit rozne procesne a logisticke otazky okolo volieb (ziadost o volicsky preukaz, registracia na volby zo zahranicia listom, atd.).

2 Likes

Tiež som za to, aby voľby boli až to posledné, rovnako ako elektronická zdravotná karta: určite nie skôr, ako bude fungovať spravodlivosť na Slovensku aspoň tak, ako dnes funguje v slušných krajinách…

[Nevyznám sa, návrhov je veľa: Google Scholar: secure verifiable anonymous voting (electronic | network | internet)]

To s tou aplikáciou by nemusel byť až taký problém … teda čo sa týka jej vytvorenia. Problémom by mohlo byť, že žiadateľ by “nejakej” webovej aplikácii poskytoval pomerne dôverné informácie (rodné číslo, fotokópiu cestovného dokladu). Čiže jediný, kto by moholo takú aplikáciu efektívne prevádzkovať je štát, ale tomu sú minimálne počas súčasnej vlády títo voliči ukradnutí (resp. sú radi, že nevolia).

dakujem za odpoved. Suhlasim s tym ze ochrana osobnych udajov je tam velmi dolezita (obzvlast ked sa jedna o rodne cisla, cisla dokladov, adresy, atd.) a ja osobne by som tiez osobne bol velmi opatrny zverit udaje nejakej webstranke.
Na druhej strane - vsetka komunikacia s uradmi prebieha cez nezasifrovane e-maily a casto ide e-mail s osobnymi udajmi k nejakej “pani” na informaciach… Obzvlast na malych obecnych uradoch.

Z ludskeho hladiska sa na volbu postou 98 percent ludi neprihlasi - pretoze sa nestihli prihlasit v termine. Alebo sa im nechcelo hladat informacie a davat do hromady ziadost - tlacit, podpisovat, scanovat. Mne to minule volby zabralo dobru hodinu najst si vsetky tie informacie a dat to dokopy…

Moje uvazovanie je ale v uplne zakladnej rovine. Tato aplikacia/webstranka by zjednodusila tri veci.
Umoznila by cely ten proces ziadosti spravit cez telefon/tablet bez nutnosti tlacit a scanovat. To je najdolezitejsie.

  1. vyhladanie adresy uradu na ktory to treba poslat (nesmejte sa - vela ludi naozaj nevie kde to poslat a kde sedi jeho urad. A vela uradov tuto informaciu na webe nema. Pred chvilou som pozeral webstranku Presova a informacia tam zatial nie je…Nitra tu informaciu ma. A takychto uradov na na Slovensku okolo 5600. V ziadosti - aj ked ju posielate e-mailom musite napisat plnu adresu miestneho uradu (pocitam, ze si to na urade niekto vytlaci na tlaciarni a bude sa to riesit klasicky papierovo…

  2. priprava ziadosti - vela ludi nema cas pisat formalne spravnu ziadost. Tento formular sa da stiahnut ale treba iny formular ked mate trvaly pobyt a ked mate prechodny pobyt. Na zaklade prveho kroku by bol vygenerovany napriklad PDF dokument so spravnou adresou v korektnom formate. V tomto PDF by ale neboli zatial ziadne osobne udaje. Tento dokument by sa dal stiahnut do telefonu/pocitaca.

Teoreticky by mozno stacil aj PDF dokument/formular, kde by sa adresa uradu dala najst z roletkoveho menu.

  1. vyplnenie a podpis ziadosti by sa uz odohraval uz na uzivatelovom telefone/tablete/pocitaci. Takze by sa ziadne udaje na webstranku neodosielali. Takto by sa ani neporusovali ziadne zakony na ochranu udajov.

V telefone sa da ziadost podpisat cez aplikaciu akou je naprikad DocuSign (alebo podobne)
Dajte mi vediet ak by vas to zaujimalo. Nie som programator, skor designer takze by ma zaujimal vas pohlad.