Elektronické služby Sociálnej poisťovne

Myslim ze “cele zle” je prisilne konstatovanie, najma ked o tom nic nevies. Ja tiez nie a preto si netrufnem to takto zfleku odpisat :slight_smile: ale verim ze ta potreba riesit sucasny stav je objektivna. Otazkou je aktualnost obstaravaneho riesenia.

socialna poistovna je v zargone oznacovana ako zlatonosna sliepka, urobte si resers, kolko sa za 20 rokov investovalo do systemov v socialnej poistovni, a prtocia sa vam panenky.

nateraz by stacilo, aby sa web socialky naviazal na eid pripadne alternativne prihlasenie

1 Like

Infoziadost bola dnes podana. Ziadame:

  • Súťažné podklady
  • Zaverečný informatívny dokument vydaný v procese verejného obstarávania
  • Reformný zámer v zmysle pravidiel Operačného programu Efektívna verejná správa, vrátane príloh
  • Štúdiu uskutočniteľnosti v zmysle pravidiel Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, vrátane príloh
1 Like

Dnes sme dostali odpoved na infoziadost (SP si medzicasom poziadala o predlzenie lehoty), preto to dlhsie trvalo.
infoziadost_odpoved SP.pdf (389.0 KB)

Materialy sme nahrali sem: https://drive.google.com/open?id=0B7xRFSPoK71Rc1REVGNXUDEwVDQ
Zatial sme ich detailne neskumali, ale bude fajn, ak sa na ne pozrie co najviac oci.

Nenasiel som tam:

Priloha2: - Navrh zmluvy o dielo
Priloha3: - Kriteria na vyhodnocovanie ponuk
Prilohe4: - Navrh uchadzaca na plnenie kriterii - ale nie len template ale realne navrhy

Vo vseobecnosti ma cela sutaz jeden zakladny problem a to je ze tam chcu riesit vsetko HW, SW a dokonca aj ITSM…takto by sa uz nemalo obstaravat kedze to obmedzuje vyrazne sutaz a zabetonuje jedneho dodavatela naveky.

4 Likes

Inak neviem ci ste si to vsimli ale v prilohe 1. - opis predmetu zakazky chybaju strany 91-96 (neposlali nam ich).

Ja som ten dokument presiel, z mojho helikopteroveho pohladu nerozumiem preco obstaravaju vsetko toto naraz. Z reformneho zameru uplne krici, ze bol napasovany na existujuce obstarko a je to cele len tak naoko reforma. Co inak vnimam ako problem ref. zameru - kde podobne ako v minulosti - sa bude hackovat system, aby sa dalo zaplatit nieco co tam nepasuje. Spomenme si na CSRU - v podstate cisto technologicky projekt - a museli sa vymyslat nejake smiesne sluzby pre obcanov, aby sa to dalo cez OPIS spravit.

Velka cast noveho systemu pozostava z konsolidacie dat a zabezpeceni uplne rovnakych sluzieb ako su dnes hotove. Prva cast je podla mna kriticka a jasne potrebna, druhu by som rad videl ekonomicky vyargumentovanu. V podstate komplet rewrite systemu aj ovela mensich rozmerov s legacy v dekadach je red flag aj bez toho, aby clovek musel otvorit jediny dokument.

Taktiez by ma zaujimalo ako chcu osetrit riziko vendor locku, jednak rozmerom projektu a dvak ak dnes maju X dodavatelov a nedokazali to tam ustrazit (pricom tam je fyzicka nutnost robit aspon ake take rozhrania), ak toto bude cele zastresovat jeden dodavatel, riziko ze sa to zvrhne je ovela vacsie.

Ak toto ma byt prvy projekt zafinancovany z OPII, tak sa ziadny restart informatizacie nekona, ale naopak vyberame to najhorsie z OPISu a este pridavame dalsie (napriklad neverejna neschvalena studia aj po vyhlaseni vitaza VO. au.)

1 Like

Bohuzial ta “architektura” je tak velmi high level, ze viacmenej sa nieje k comu vyjadrit. (Resp. to co poslali.)

Nad cim som sa pozastavil bola financna alokacia v Reformnom zamere vs. cas na dany milnik. Tak na hrubo je to 25-30FTE pocas trvania projektu.

Zaujimali by ma ponuky kandidatov na toto RFP

1 Like

Suhlas … vid velke legacy systemy v USA, alebo velkych bankach … rozryt a potom zase skladat z novych komponentov … to je to co sme tu uz raz mali pre par rokmi v podobe nahrady danoveho systemu …
Veci co sa 20 rokov kontinualne odladuju a menia, len tak nevymenis … a ani ziadni profesori informatiky to nevymenia … dokonca ani nemaju dunsta ci to moze fungovat …:slight_smile:

neviem … .ale vendor lock nemusi byt vzdy strasne riziko …resp. casto sa mu nevyhnes. ked si podnik kupi ERP ood microsoftu, tak sa aspon na 10-15 rokov upise jednemu dodavatelovi … alebo aspon jednej technologii … (detto SAP …a ini) . Taky vendor lock ako popisujes (lock na integratora) osetris prave verejnym githubom a povinne otvorenymi kodmi. Vendor tak bude mat nad sebou zdvihnuty ukazovak, ze ked to zacne srat … .tak ho mozu vymmenit, bez velkych skod …

1 Like

no … tu uz skutocne hranci so zahravanim sa zo zivotom … tuto zakazku si zraloci rozkuskovali uz pred rokmi (to nie je strela od pasa) … a potom na tieto kusky este niektori (obchodnici) “doporucili” technologie, ktore treba pouzit … a potom chudaci technici museli v tych mantineloch a s niektorymi urcenymi komponentami zbuchat architekturu … a to vsetko je uz meeeesiace hotove (vratane desiatok tisic eur na pripravnych pracach)… ak toto rozbijes - budes musiet chodit kanalmi . tu uz nejde o fazulky.

Vendor lock nemusi byt ziadna hroza, len to treba nejako realisticky zaratat do TCO. (Inak to by bola fajn analyza ukazat kolko sa navysuju takto cez priame rokovacky projekty v priemere. Rovno by sa s tym dalo ratat.)

Ak daju von zdrojaky alebo nebodaj historiu commitov, tak to si velmi rad pozriem co dodaju za tie desiatky milionov eur. A rovno nech zverejnuju vykazy, ked uz ich musia robit. A ked k tomu daju este vsetkych subdodavatelov, tak uplne super. Proste restart informatizacie a novy operacny program by mal dat prvy projekt uplne vzorovo.

Ale ved ja nic nerozbijam, pytam sa ovela mudrejsich hlav, ktore maju ovela vacsie skusenosti a co na tom dlho pracovali, ze ako osetrili zopar vykricnikov co tam vidiet na prvy pohlad pre nazainteresovaneho programatora. Toto predsa napadne za 10 minut snad uplne kazdeho pricetneho kodera.

Ja dokonca rozumiem, ze v situacii co tam maju teraz to chcu hodit na jedneho dodavatela, nech to tam nejako uprace, ale nie som presvedceny, ze toto je jedina cesta a ani, ze je bez inych velkych rizik. Ja verim, ze to tam v tych dokumentoch niekde zdovodnene snad maju - to by po kanaloch mal chodit niekto uplne iny keby nemali - len cakam teda, ze ich aspon zverejnia predtym ako podpisu zmluvu.

1 Like

Naše výhrady sme dnes spísali a oslovili sme MPSVaR a SP so žiadosťou o stretnutie.

2 Likes

Ahoj,
v reformnom zámere sa hovorí, že “IS DP používané prostredie COBOL je v blízkej budúcnosti neprevádzkovateľné”.
@janhargas, @jsuchal, resp. niekto, kto ste s nimi sa už stretli:
čo to presne znamená? je to opodstatnené? Znamená to, že ten hardvér je starý a náročný na údržbu? Alebo že vymierajú ľudia, ktorí vedia COBOL?

Čo by sa stalo, ak by SP nič na svojom IT nezmenila ešte 5 rokov?

Vďaka

skor to bude ten druhy dovod. Ze v SP maju jedneho uja, ktoreho ked zrazi autobus, tak su nahrati. A ze on jediny pozna ako je ten COBOL kod poprekrucany. Sedime s nimi zajtra o 9 rano.

1 Like

Tieto módne reči o tom ako COBOL umrie, resp. nikdy neumrie sú tu každých 10 rokov. To čo tam píšu je tvrdenie, že prostredie je neprevádzkovateľné. Predpokladajme, že na takéto tvrdenie majú dosť argumentov. A tie si asi chce HaJ vypočuť (a nielen tie).

1 Like

Vo stvrtok rano sme sa stretli so zastupcami MPSVaR, SP a Uradu podpredsedu vlady pre investicie a prediskutovali sme nase vyhrady.

Projekt Elektronicke sluzby SP:

  • mam pocit, ze nase vyhrady boli pochopene
  • mali by byt zohladnene v Studii uskutocnistelnosti (minimalne by mali byt vysvetlene)
  • SP nas poziadala aby sme nase vyhrady v maximalnej miere zdetailizovali (to si berieme ako ulohu)
  • SP sme navrhli stretnutie aj ku draft verzii Studie. Zatial nereflektovali na tuto ponuku. Budeme ju preto pripominat.
  • SP zaroven predlozila Ministerstvu vnutra Reformny zamer na schvalenie. Predtym by mal byt verejny (ako vsetky RZ) a ako komunita by sme k nemu mali zaslat pripomienky
  • zamestnanci SP nam zial nemohli dat garanciu, ze projekt sa nepodpise kym nebude nova studia. To je samozrejme velke riziko a aj preto na projekt budeme nadalej upozornovat. Nie je v poriadku, ak by sa podpisal bez schvalenej Studie a bez suhlasu relevantnych stran ako je UPVII, IFP alebo UVO.
  • SP argumentuje tym, ze dnesna prevadzka systemov je enormne nakladna (vid. komentar o COBOL). @skdd ma podklady, ktore nasvedcuju, ze dnesna prevadzka je pre SP velmi narocna. Poziadali sme SP, aby taketo podklady zverejnila ako sucast vysvetlenia k projektu.

Obstaravania MPSVaR a SP:

  • dostali sme vysvetlenia od MPSVaR. Niektore akceptujeme, pri inych budeme komunikovat dalej.
  • Bolo jasne, ze dnes nam chybaju standardy a metodicke usmernenia napriklad o vyklade povinnosti zo zakona o VO pre oblast IT (napr. adekvatnost certifikatov, referencii, atd.) Tuto temu sme uz viackrat spominali aj UVO a Uradu podpredsedu a navrhujeme aby vznikla Koncepcia nakupu IKT, ktora by prave taketo temy riesila. Navrhujeme ju aj do stale otvorenej NKIVS.
  • Vyjadrenia MPSVaR k obom obstaravaniam pribudnu v zdielanom dokumente.

toto kto a kedy povedal?

1 Like

Mal som pocit, ze nejakou analyzou si tam operoval :slight_smile:

aby sme boli presný, kedy a kto povedal, že SP zaslala niečo na UPVII? Odpoveď je, že SP nezaslala nič na UPVII.

OK - ako by si naformuloval ten bod aby bol korektny? Lebo analyzu mas a masu ju od SP - pravda?