Elektronické služby Sociálnej poisťovne

Inak neviem ci ste si to vsimli ale v prilohe 1. - opis predmetu zakazky chybaju strany 91-96 (neposlali nam ich).

Ja som ten dokument presiel, z mojho helikopteroveho pohladu nerozumiem preco obstaravaju vsetko toto naraz. Z reformneho zameru uplne krici, ze bol napasovany na existujuce obstarko a je to cele len tak naoko reforma. Co inak vnimam ako problem ref. zameru - kde podobne ako v minulosti - sa bude hackovat system, aby sa dalo zaplatit nieco co tam nepasuje. Spomenme si na CSRU - v podstate cisto technologicky projekt - a museli sa vymyslat nejake smiesne sluzby pre obcanov, aby sa to dalo cez OPIS spravit.

Velka cast noveho systemu pozostava z konsolidacie dat a zabezpeceni uplne rovnakych sluzieb ako su dnes hotove. Prva cast je podla mna kriticka a jasne potrebna, druhu by som rad videl ekonomicky vyargumentovanu. V podstate komplet rewrite systemu aj ovela mensich rozmerov s legacy v dekadach je red flag aj bez toho, aby clovek musel otvorit jediny dokument.

Taktiez by ma zaujimalo ako chcu osetrit riziko vendor locku, jednak rozmerom projektu a dvak ak dnes maju X dodavatelov a nedokazali to tam ustrazit (pricom tam je fyzicka nutnost robit aspon ake take rozhrania), ak toto bude cele zastresovat jeden dodavatel, riziko ze sa to zvrhne je ovela vacsie.

Ak toto ma byt prvy projekt zafinancovany z OPII, tak sa ziadny restart informatizacie nekona, ale naopak vyberame to najhorsie z OPISu a este pridavame dalsie (napriklad neverejna neschvalena studia aj po vyhlaseni vitaza VO. au.)

1 Like