Denník NP OpenData 2.0

Pár aktuálnych informácií o projekte:

1)

S projektom sa pomaly rozbiehame. Zmluva s MFFUK je už takmer dopodpisovaná všetkými inštanciami. Jednou z prvýhc vecí, ktoré sa budú realizovať bude návrh metadát pre otvorené údaje, kde samozrejme ideme použiť DCAT (teraz už vo verzii 3.0). Aby som to skrátil, bude to viacmenej to isté ako DCAT-AP-CZ

https://ofn.gov.cz/rozhraní-katalogů-otevřených-dat/2021-01-11/

kde pridáme atribúty:

  • typ poskytovateľa - [government, academy, private sector, ngo]
  • typ datasetu - [publikačné minimum, high-value dataset, najžiadanejší dataset …]

a potrebujeme ešte vyriešiť licencovanie, kde sa ideme rovnako inšpirovať cz legislatívou:

Inak, na tejto veci sme už začali robiť v roku 2017, keď som ešte na MIRRI nerobil. Viedol som jednu bakalarku, kde výstupom bolo prvotné vytvorenie profilu. A je tu k tomu ešte samostatné vlákno.

Aby som ešte upresnil. DCAT-AP-SK bude otvorená formálna nielen pre centrálny portál otvorených údajov (data.gov.sk), ale aj pre iné portály, ktoré sa budú chcieť dať harvestovať.

2)

Druhá krátka info je o realizovaní frontendu - druhá časť portálu (webové stránky, autentifikácia). Pôvodný plán bol, že ho realizuje SKIT. Bohužiaľ ten je momentálne absolútne vybookovaný, takže hľadáme náhrané riešenie. Zatiaľ máme viac scenárov. Na našej strane sa snažíme urobiť toho čo najviac - Opis predmetu zákazky, Návrh obrazoviek, DNR, a všetky ostatné dokumenty, tak aby zadanie bolo čo najpresnejšie a v konečnom dôsledku - realizácia najmenšia - resp. aby sa celková cena vošla opäť do VO s nízkou hodnotou. Tu si ale musíme spraviť dobrý prieskum, za koľko by to niekto vedel vyvinúť. Ďaľšia varianta je, že budeme hľadať interného kódera, spolu s ktorým by sme mohli vyvinúť web aj u nás (aby mal nový NKOD už aj GUI). Celkové riešenie bude pravdepodobne kombináciou rôznych možností. Je to ešte otvorené.