Denník NP OpenData 2.0

Ospravedlňujem sa, budem sa snažiť byť vecný.

Uviedol som, že podľa mňa bolo toto VO3 dostatočne dlho otvorené na zapojenie a myslel som tým toto:

  1. VO3 na Webový portál začala 15.11. do 25.11., pričom kvoli chybe že linky na prílohy smerovali do nášho interného portálu sa predĺžilo do 5.12. (cca 20dní). Tu by som ešte doplnil, že tie prílohy k tomuto tu už boli vložené 22.6. (Samozrejme to nič neznamená, keď sa ale rozprávame o tejto veci tak by som to aspoň chcel uviesť).
  2. Následne pri vyhodnodnocovaní ponúk sa zistilo, že sa musí opakovať kvoli chýbajúcej príručke, ktorá upravuje maximálne pomery rozdelenia úsilia, medzi jednotlivé role (analytik, pm, tester, a podobne). Takže sa súťaž musela opakovať. Tá trvala od 27.12. do 9.1. (ďalších 13 dní). Čiže toto je dôvod, prečo som presvedčený, že toto VO nebolo schovaté do krátkeho času okolo vianoc. Dokopy je to 33 dní. Aj keď tam boli vianoce, soboty a nedele, podľa mňa čas bol dostatočný.

Bohužiaľ, dodanie diela bolo z časových hľadísk na hrane už pri prvom obstarávaní, a po druhom sme sa už zhodli, že v tomto rozsahu by sa to nedalo stihnúť. Toto rozhodnutie mohlo byť rýchlejšie, uznávam, nie je to však také jednoduché ako sa zdá. Ideálne by bolo, keby samotný projekt začal už v roku 2019 po schválení NFP. Ja som nastúpil na MIRRI na konci roku 2020, a projekt sa rozbehol až v roku 2021.

S týmto s Vami súhlasím, tieto štandardy som netvoril.

Na toto som sa pýtal dnes nášho oddelenia OVO a odpoveď je taká, že účasníkom, ktorý sa zapojili do súťaže bolo všetko oznámené. Po uplynutí lehoty na predkladanie ponúk sa už nedali nové pridať, a dôvod neuzavretia je kvoli tomu, aby nebol prístup do systému uzamknutý, ale aby sa dali riešiť ešte rôzne námietky a podobne. Či sa toto dá vylepšiť, momentálne nechcem posudzovať.

Na záver si ešte dovolím povedať dve veci:
A) Na začiatku projektu nebolo celkom isté, že projekt pôjde do VO. My sme sa v tíme rozhodli, že sa budeme o to, za každú cenu snažiť. Tŕpol som v depresii, keď sa napr. vyhodnocovalo toto VO3, či sa prihlásia aspoň dvaja súťažiaci, aby to bolo platné. Keď som sa Ďozvedel že áno, bol som štastný pretože to som považoval za matchball projektu. Keď sa ukázalo, že sa musí súťaž opakovať, tak som sa skoro rozplakal.
Tak či onak, musím ale povedať, že nikoho v tomto neviním, druhých už vôbec nie. Pri tom malom množstve času a ľudí, si naopak myslím, že sme celkom postúpili.Hoc samozrejme, existuje možný svet, kde sa to udialo ešte lepšie.

B) Prial by som si aby viac vecí bolo inak. Každopádne situácia je aká je, a budeme sa ju snažiť maximálne využiť.