Dátová integrácia (Konsolidácia nosnej údajovej základne pre sprístupnenie formou otvorených údajov)

hahahahaha. tak toto je ešte len vtip

Aby som to doplnil, podľa mňa, zapojenie konzumenta môže trvať tak maximálne 5 hodín práce úradníkov na oboch stranách. Prečo by sa vôbec malo zato niečo účtovať?? Či to je tá vata?

…osobne, ked som to cital, tak som mal z toho pocit, ze ide o upgrade CSRU ako celku…

…z tych info, ktore su k dispozicii tomuto celemu zameru (aktualna studia a teda “planovany” rozvoj CSRU) vobec nerozumiem obsahovo, funkcne a ani rozdeleniu na jednotlive realizacne fazy…

…napada ma x otazok…ako napr.:

rozvojom a modifikaciou CSRU sa nedaju ziskat znizenie nakladov na zapajanie poskytovatelov a konzumentov dat?

ak plati, ze vsetky data z CSRU maju byt pristupne ako opendata, teda to beriem tak, ze aj referencne, tak kto bude realizovat pripajanie konzumentov dat?

ak plati, ze v ramci tejto studie nejde o rozvoj CSRU a su v nej planovane MDM procesy a funkcionality, tak z toho vyplyva, ze sucasna verzia CSRU tieto funkcionality vobec nema?

MDM procesy a funkcionality by nemali byt primarne riesene v zdrojovych ISVS a az nasledne budovat API na poskytovanie dat?

je kvalita a funkcnost v sucasnosti na takej urovni, ze ma vyznam nad CSRU budovat novu funkcionalitu/nadstavbu a teda rozvoj CSRU nebude mat nasledne na tuto nadstavbu ziaden dopad?

riziko a termin dodania centralneho velkeho riesenia vs. postupne kroky ako napr. vybudovanie standardizovanch API jednotlivych ISVS (ISVS to budu musiet spravit tak ci tak), ich monitoring, identifikacia najpozivanejsisch API a datovych struktur, na zaklade tohto cistenie dat a pod.

atd

1 Like

Toto sú správne otázky, na väčšinu ja neviem odpovedať a v tejto štúdii to (zatiaľ) nie je popísané.

Aké teda budú “všetky” projekty v oblasti riadenia dát som sa pýtal aj na prezentácii, ak si správne pamätám odpoveď bola takáto:

  • centrálne integrácie/konsolidácia údajov/referenčné údaje + OpenData z toho - to je tento projekt
  • rozvoj CSRÚ, tak aby spĺňal požiadavky definované v strategickej priorite manažment údajov
  • centrálne riešenie MyData
  • dopytové projekty pre OVM na riešenie (správa/kvalita/používanie…) údajov u seba

Ale tieto veci určite treba do štúdie doplniť. Napr. mi nie je jasné, prečo je efektívne najprv začať s pripájaním ďalších producentov/konzumentov na CSRÚ a až následne ho modifikovať, čo bude mať dopad aj na služby a štruktúry údajov.

2 Likes

Myslim ze to pravidlo viacerych mensich projektov asi nepochopili tak ako ste navrhli. Asi uz ani urad nema predstavu kolko tych projektov ma byt a kto bude co realizovat. Hlavne ze mame novy leitmotiv statnych projektov. Ked tam bude “data” alebo “udaje” tak je to to prave orechove.

1 Like

skusim zopar odpovedi, táto téma ma zaujíma od začiatku :slight_smile:

štúdia je napísaná tak, že sa nedá, ale je to čistý nezmysel. Chápem to uplne rovnako, ale autor štúdie to ignoruje

je úplne nelogické aby boli všetky dáta vstupujúce do CSRU prístupné aj ako open data. Ďalší fail autorov štúdie. Určite bude množstvo dát, ktoré by ani nemohli byť prístupné ako open data. Pre prístup k open data je predsa open data portál. Tam sa pripájajú aj konzumenti open dát. Okrem toho CSRÚ neuchováva žiadne dáta, iba sprístupňuje referenčné dáta v ISVS

súčasná verzia CSRU určite má funkcionality MDM - aspoň tak boli komunikované zo strany ešte vtedy MF SR. Možno autor štúdie znova nie celkom odkrýva karty

Áno. MDM procesy sa primárne riešia v zdrojových ISVS. Poskytovateľ dát iba využíva dostupné funkcionality v CSRÚ, aby si uľahčil interné procesy pri “upratovaní” v dátach

V tej štúdii vôbec nie je jasne popísaný rozsah funkcionalít, ktoré dnes CSRÚ má, a rozsah a pridaná hodnota nových funkcionalít. A toto asi bolo primárnym cieľom autorov. Zahmliť čo najviac

2 Likes

Táto štúdia/projekt totiž nerieši CSRÚ, ale “iba” integrácie. Na rozvoj CSRÚ sa pripravuje ďalšia štúdia…

celkom som zvedavy o com bude toto https://metais.finance.gov.sk/studia/detail/635b50c2-c482-049f-c6a3-1f5eca675621?tab=basicForm

1 Like

Ja tipujem, že integrácie a presun do cloudu. To vyzerá byť teraz ryža :slight_smile:

Tento projekt by sme chceli aj štandardne hodnotiť podľa našich Red Flagov. Tu je začiatočný nástrel:
https://platforma.slovensko.digital/t/datova-integracia-spristupnenie-udajovej-zakladne-vs-vratane-otvorenych-udajov-prostrednictvom-platformy-datovej-integracie/4196

Editovanie vítané!

vedel by mi niekto zodpovedat toto:

  • tento projekt zabezpeci aj referencne data ako otvorene data?
  • ak ano, tak ich pouzitie v inych konaniach bude mozne povazovat za pravne zavazne? budu nejak podpisovane s casovou pecatou?
  • tento projekt zo svojho rozpoctu bude zabezpecovat pripajanie poskytovatelov dat?
  • akym klucom/strategiou bude definovane, ktore data maju byt v ramci datovej integracie dostupne?
  • existuje zoznam a harmonogram, ktore data a kedy budu dostupne pre konzumaciu?
  • subjekty, konzumujuce data z datovej integracie si tieto “integracie” hradia zo svojho rozpoctu alebo je to z rozpoctu tohto projektu?
1 Like

Z informacii v PS na UPPVII mam silny dojem, ze odpoved je “ano”. (Aj ked je to IMHO nie prave najstastnejsie riesenie.)

V K9.4 sa podpisovanie riesilo, ale nebolo povedane, ze aky projekt to ma riesit. Mal by sa pouzivat KEP (IIRC) => UPVS (ci niekto iny?) by mal poslytnut “sluzby” (ci uz webove API alebo off-line nastroje) a pomocou tych by poskytovatelia informacii datasety podpisovali. Specificky casova pecat spomenuta nebola (opat IIRC), ale logiku to samozrejme ma.

Pre uplnost: 20.9. sa na K9.4 o tom hlasovalo a:

  • odhlasovane bolo pouzitie KEP
  • odhlasovany bol aj “proof of concept” na baze Blockchain

IIRC bolo tvrdene, ze ano. Plus vid:

Zbytok neviem alebo nepamatam.

1 Like

@hanecak to dobre popísal, je to tak aj bez IIRC.

  • tento projekt zabezpeci aj referencne data ako otvorene data?

Projekt to má zabezpečiť. Aké bude konkrétne technické a procesné riešenie nie je povedané. To hodnotím tak, že vedenie projektu na to dlabe tomu dáva nižšiu prioritu ako je potrebné, aj vzhľadom na minulé skúsenosti. Budeme im to musieť stále pripomínať.
Bol pokus o odbitie tejto témy “veď OpenData spraví Nases”, čo v momentálnej situácii považujem za vtip.

  • ak ano, tak ich pouzitie v inych konaniach bude mozne povazovat za pravne zavazne? budu nejak podpisovane s casovou pecatou?

Toto je primárne právnický problém. Momentálne limit vidím v §10 ods.3 z.o eGov: "Ak ide o používanie referenčných údajov a základných číselníkov, orgány verejnej moci sú pri vzájomnej elektronickej komunikácii, vrátane elektronickej komunikácie pri výkone verejnej moci elektronicky, povinné používať spoločný modul podľa odseku 3 písm. h); inak sú oprávnené používať spoločný modul podľa odseku 3 písm. h)."
Som za to aby sa pravidlá uvoľnili, ale zasa cieľom je aby si každý nerobil integrácie “ako chce”.

  • tento projekt zo svojho rozpoctu bude zabezpecovat pripajanie poskytovatelov dat?

Áno, je to tak uvedené v štúdii.

  • akym klucom/strategiou bude definovane, ktore data maju byt v ramci datovej integracie dostupne?
    existuje zoznam a harmonogram, ktore data a kedy budu dostupne pre konzumaciu?

Áno, už existuje. Viď. napr. “zoznam plánovaných integračných väzieb” v https://redflags.slovensko.digital/projekty/4196

  • subjekty, konzumujuce data z datovej integracie si tieto “integracie” hradia zo svojho rozpoctu alebo je to z rozpoctu tohto projektu?

Tento projekt má pokryť celú realizáciu integrácií. Konkrétne polovicu zdrojov má investovať do riešení na strane integrujúcich sa subjektov. Aký konkrétne bude mechanizmus “dohadovania sa” nebolo zatiaľ konkretizované - ale treba na tom trvať.

1 Like

…dik, pytal som sa na to preto, aby som si troska ujasnil veci/zorientoval sa, ze ked niekto teraz planuje projekt a definuje si poziadavky napr. na integracie, tak ako a do akej miery sa ma vysporiadat s projektom datovej integracie v ramci svojich planov/poziadaviek…

Pre mňa navyše tento projekt dáva aj benchmark na ceny integrácií. Na strane konzumenta by to teda malo byť rádovo max. 15K Eur, celá integrácia. Nie že by to bolo málo, ale… viď. diskusia vyššie

Ja sa obávam že toto sa bude vykladať kreativnejsie. A teda že zapojenie konzumenta bude stáť 15k na strane csru/platformy a náklady na strane konzumenta si hradí samozrejme konzument.

Tak Talend sa nám zabetónoval aj v aktuálnej dopytovej výzve:

V praxi to znamená, že ak by aj OVM chcel realizovať internú (!) integráciu údajov v rámci svojej inštitúcie, musí to robiť len na inštalácii Talend MDM. Inak mu neschvália projekt.
Táto podmienka je proti pravidlám EU. … hoci ju asi nebudú dodržiavať niektorí žiadatelia a aj tak budú mať schválený projekt. :slight_smile:

1 Like

dokonca !!! :slight_smile: … musí to byť potvrdené na obrázku. :smiley: a jediná dátová integrácia sa môže robiť cez Talend MDM.

1 Like

hmm … a co s tym urobime ? vezmeme asi len na vedomie … .aj ked tie vety uplne nechapem. Nevie mpreco by interny MDM musle byt na rovnakej technologii ako medzirezortny … ved je to kua MDM … a ten nnizsi MDM je pr vyssie MDM len datovym zdrojom, alebo cielom … alebo aj / aj … so standardizovanymi rozhraniami. Mozno keby sa implementovala nejaka distribuovana transakcia cez n-systemov … ale to pouzitie rovnakej technologie nezaruci … a tu vetu o aplikacnej architekture uz vobec nechapem … :slight_smile:

Že časti CSRÚ sa majú dať prepoužiť, keď už sú toľko vypiplávané, považujem za účelné.
Náš návrh bol, aby sa pre interné integrácie porovnávali (okrem iných) varianty použitia existujúcej služby a vlastného riešenia - a nech sa zvolí čo je efektívnejšie.
A ináč “MDM” sa v súvislosti s CSRÚ používa vééľmi voľne, čiže platí stav, že správca registra/evidencie zodpovedá za údaje v ňom zapísané, na medziregistrové prepojenie a opravy máme stotožnenie a referencovanie, ak existuje referenčný register, údaje zapísané v ňom sú považované za správne (sú master) pokiaľ nie je preukázaný opak.