Citanie osobnych udajov z eID vo web. rozhrani

Presne taketo api EID od zaciatku ma, vzdy to tak bolo planovane, ale MV pokial viem toto neposkytuje na komercne vyuzitie.

Na vseobecne vyuzitie, aj nekomercne use cases tam su.

Využívať eID je možné aj pre komerčné účely. Aby to bolo aj právne korektné, je najlepšie sa obrátiť priamo na SITB MV ohľadom priameho pripojenia na autentifikačný systém MV SR, tak že bude riadne vykonaná registrácia subjektu s udelením oprávnení na čítanie konkrétnych skupín údajov z eID (prostredníctvom normálneho/oficiálneho eID klienta), ktoré nevyhnutne sú potrebné pre poskytnutie služby. Pokiaľ mám správne informácie, tak sú už subjekty, ktoré to využívajú v komerčnom sektore (viď príklad s pošou) a nič tomu skutočne nebráni.

Naposledy, ked sme toto skusali, tak MV odpovedalo, ze “samozrejme nie je problem, len treba doriesit technicke, organizacne a pravne otazky” a nasledne nas poslali do prdele s tym, ze nemame ziadny pravny zaklad na to, aby mi nam tie udaje poskytovali cez API. Suhlas cloveka na toto zjavne teda nestaci. Ale bolo to pomerne davno (par rokov), cize mozno sa casy zmenili.

Poslete prosim 211? Nech to mate oficialne? Vratane podmienok, co su na to potrebne?

211, to by mohlo byt zaujimave aj v suvislosti s tymto:

Niektorí poskytovatelia služieb majú oprávnenie overiť identitu bez zadávania Vášho BOK.

ref.: Sarinay GmbH Blog - Dva druhy kryptografie - dokáže ich vláda odlíšiť?https://eidas.minv.sk/downloadservice/eidklient/windows/Prirucka_eID_klient.pdf

T.j. ze kto presne a preco presne? Tot ked uz nic ine, tak ze ci to MV SR ma pevne v rukach alebo je to nejaky neriadeny chaos.

Mohlo by to súvisieť aj s elektronickým zdravotníctvom, kde sa u poskytovateľov starostlivosti (vraj) pacienti identifikujú občianskym preukazom a štandardne to má fungovať bez akýchkoľvek kódov.

Viac o tom neviem. Vychýrené slovenské zdravotníctvo, ktoré síce ponúka digitalizáciu, no neponúka toaletný papier, som už dlhé roky nevyužil.

1 Like

toto funguje u mojej vseobecnej lekarky aj na OP a sestricka vie, kto je v cakarni

1 Like

A neskenuje to len tu MRZ zonu na OP? Resp. karta poistenca myslim nema cip ani nfc ani nic.

moze byt,
neriesil som technicke pozadie - co, ako a cim cita.
Viem len, ze umoznuje citanie/skenovanie roznych dokladov pri prichode do cakarne…

Toto som prvýkrát videl v Prahe u môjho nového všeobecného 4 roky dozadu… Teraz sa to používa už aj u nás (minimálne u jedného lekára som to použil), podľa mňa to oskenuje doklad a tým pádom vedia, kto je na rade.

Poskytovatelia pripojeny do eZdravie maju moznost pouzit eID bez zadania BOK

  • u lekara na ambulancii je to volitelna moznost, default je bez BOK, ale pacient si to moze cez eZdravie portal zmenit
  • v lekarni je to bez pouzitia BOK

https://www.ezdravotnictvo.sk/sk/poskytovatel-zdravotnej-starostlivosti/uvod/-/display/OeMxOsw2qR3v/content/id/1012262

Co viem, tak citacky pre lekarov aj lekarne boli nakupene uz davno ( pred 7mimi rokmi ), dodnes som ich vsak u lekarove nevidel. Videl som citacky v lekarni, nebol to vsak model zakupeny pred rokmi ale nejaky “budle”, kde citacka bola integrovana do display pre pacienta. Na otazku ci to funguje mi lekarnicka odpovedala “nie”.

Volakedy davno sa dali na Web-e NCZI najst aj fotky prislusnych modelov, teraz som vsak tu stranku nenasiel.

Karta poistenca je iba a len plastova karticka bez akychkolvek elektronickych sucasti, jej “slovenska” strana je bez standardizacie, druha strana vsak obsahuje europsky preukaz zdravotneho poistenia, ktory uz nejako standardizovany je.

V povodnej koncepcii eHealth/eZdravie mali byt vymenene tieto karticky za elektronicke verzie ( projekt za 20M ), ale na zaklade kriku verejnosti to zmenili na pouzitie eID, aby nasledne zistili, ze deti do 15 rokov, dochodci a cudzinci eID nemaju, takze teraz tymto kategoriam vydava MV eID bez fotky.

1 Like