Bratislava - dátová politika mesta

Z magistrátu Bratislavy od Petry Dzurovčinovej prišla takáto výzva:

Mili priatelia,

touto cestou by som Vas chcela poprosit o Vasu spatnu vazbu na navrh zakladnych principov, na ktorych chceme postavit datovu politiku mesta.

Dokument som zavesila na drive, aby ste ho mohli komentovat a transparentne pripomienkovat: https://docs.google.com/document/d/1BLx7gHobev1PGroe7SdcdEs-V03beqpgMknOeDVod2k/edit?usp=sharing

Budem Vam velmi vdacna, ak si najdete cas a date nam Vas nazor. Ide najma o tom, ci sme nezabudli na nieco klucove alebo niecomu by sme mali dat vacsiu prioritu. Kludne dokument posunte aj kolegom.

Pripomienky máme poslať do 6.3.
Skúsme si pripomienky tu prediskutovať, nech sa ten dokument nepreplní množstvom možno aj protichodných návrhov.
Je super že mesto chce mať nejakú dátovú politiku - rozumiem tomu tak, že sa o túto tému vedenie mesta zaujíma - a aj že je možné o drafte takto verejne hovoriť. Nová doba!

4 Likes

Na to, že by to mali byť princípy, je tam množstvo vecí otvorených. Ako prvé manifesto ok. Chýba mi tam zabezpečenie osobných údajov a anonymizácia, to by sa asi nemalo podceniť.

Vdaka Filip. Dolezita tema a musime na to tiez mysliet. Doplnam do zoznamu.

Priznavam, ze tam mame dost veci otvorenych. Predtym ako zacneme chceme vediet, co vsetko treba pokryt a zacat od toho najdolezitejsieho.

2 Likes

Skusim sa k tomu dnes dostat, ale v principe by som navrhoval zapracovat aspon hrube ramce dokumentu tak aby sme pokryli priestor cca v rozsahu projektov europendataportal.eu a comsode.eu, pravdaze napasovane pre portreby BA konretne chcem pouzit material.:

Celé je to orientované najmä na získavanie a spracovanie dát, prípadne ich poskytovanie – chýba mi tam koncovka životného cyklu dát, t.j. ich likvidácia (minimálne v prípade osobných údajov je to dosť dôležité) – na tú sa zvykne zabúdať. Tiež odporúčam lepšie naznačiť existenciu určitých obmedzení (napr. niektoré dáta určite nebudú voľne dostupné – prístupové heslá, konfigurácie systémov, prevádzkové logy, …)

Chýba mi tam tiež aspoň zmienka o špecifikách v prípadoch mimoriadnych situácií, kedy niektoré dáta/služby/oznamy (napr. pokyny pre evakuáciu) budú mať inú prioritu ako v bežných časoch.

No a nakoniec malá poznámka k začiatku, kde sa stanovuje „Hlavný cieľ dátovej politiky mesta“. Podľa mňa by k hlavnemu cieľu by malo patriť aj
• plnenie požiadaviek platnej legislatívy pre nakladanie s dátami (GDPR, archivácia vybraných údajov, infozákon, …)
• dôraz na spracúvanie správnych, aktuálnych a autentických údajov

Potencialne zaujimave - datova platforma Prahy

3 Likes