Ako môže IT komunita pomôcť Ukrajine?

Presne tak, nuz clovek zasne co v dnesnej dobe a ako vedia urobit. Inak neviem naco sa maju robit vykazy takto. Ved predsa to nie je hotel, ked ubytujem ukraincov, podpisem s nimi zmluvu dlhofobo, na urade ju maju, ukrainci sa musia vsetci chodit hlasit raz mesacne navyrad, ze tam byvaju. Tak naco za nich robit kazdy mesiac vykaz kolko noci (ci nahodou nesli 2 dni do Tatier)? Ano musi byt kontrola, ze na kazdeho sa berie len raz (ale to vedia zo zmluv) a to ci tam byvaju (to vedia z toho, ze sa chodia hlasit na urad). Proste s Slovensko v byrokracii sa nevie poucit a este budu aj tou byrokracioy branit ludom v pomoci, ci nebodaj ich odradzat od toho

Uradnici prinutia kazdy mesiac chodit ukraincov sa hlasit na urad (aj niekolkomesacne deti), pricom nie vsetky maju bezbarierovy pristup, posktovatlea kazdy mesiac tam chodit odovzdavat nezmyselny vykaz, pricom mu tam nedovolia zaparkovat (je to len pre zamestancov uradu), takze palime benzin (vde ho mame dostatok, zatial ropa tecie) a paltime parkovane a stracame cas. Ved chceme ulahcit veci aj utecencom aj popmahajucim. nuz tak takto sa to urcite nerobi. To, ez pracovnici uradu prepisuju nezmyselne vykazy, ma zaujimat az tak velmi nemusi, ale niekoho by malo

myslela som, že sme na slovensko.digital fóre ako môže IT komunita pomôcť Ukrajine. Preto som tu dala tie výkazy…lebo takto pekne vidno ako mrháme energiou a prácou úradníkov a potom sa čudujeme, že sú nevrlí… Ako teda môže pomôcť IT komunita? Naučiť štát základy excelu a robenia tabuliek.Že keď už naozaj chcem po niekom, aby sumarizoval excely do jedného, tak nech to má hlavu a pätu a nech to ide jednoducho (t.j. rovnaká štruktúra údajov v oboch súboroch).

Pekna snaha a urcite vykazy sa daju zosuladit, aj automatizotovat, ale problem je hlbsi, oni uz z podstaty veci a ucelu co sa ma dosiahnut su byrokraticke a takmer zbytocne a samozrejme davaju zybtocnu pracu na oboch stranach. Najprv si musime povedat ucel a ptom ako co najjednoduchsie ho dosiahnut pre vsetky strany (MF co to preplaca a kontroluje ci sa neklame, Miestne urady, co to eviduju a maju vediet kde kto s utecencov je ubytovany, poskytovatelia co im poskytuju ubytovanie a ine sluzby, ti co sa prijimaju utecencov a vedeli sa orientovat kde je mozne poslat ubytovat utecenca, v principe je to relativne jednoduchy biznis model a bduem vediet ako to ma prebiehat a aku podporu potrebujem (samozrejem co najjednoduchsiu aby sa to zaviedlo co najskor, nuz tak toto mi chyba, naproti tomu nejaky uradnik vymysli vykazy a odsrtne si ulohy, to, ze je to zle a prida pracu kope ludi, to uz ho nezaujima)

1 Like

A akym sposobom by to ucenie malo prebiehat?

PS: Ten sheet je taky bordel, ze by to vydalo na napisanie celeho clanku. Len ukazka:
Zacina v stlpci B, hlavicka je presne ako podla papierovej tabulky nezmyselne na viac riadkov, namiesto jednotnej hlavicky strojene stlpce a pod. Zbytocne vynechane riadky. Ukazuje to, ze tam nikto nepracuje s datami, ale len prepisuje papier podla zvyku do digitalu.

vieme si k tomu urobit video-hovor, aby sme si to presli detailnejsie a napr. ja som pochopil proces, co sa vyzaduje a pod. a kolko toho je (tyka sa to kazdeho ubytoveneho cloveka?), ako sa to hlasi a pod.

potom budeme mozno vediet vymysliet nieco kontruktivne na vzor https://priznanie.digital/

moj email: peter.kulich@slovensko.digital

Určite, rada. Ide o to, že celý proces by sa dal urobiť úplne inakšie, ale to by nemalo byť cieľom. Mali by sme im ukázať, že keď už chcú konsolidovať excely, čo môže byť niekedy najjednoduchšie riešenie, tak nech ho urobia ľahko a nech si ho nekomplikuju - komplikujú život sebe, obciam aj ubytovateľov. Proces je taký, že ubytovatel má vypísať excel s ubytovanýni odidencami a obec má tieto excely zosumarizovať do druhého excelu. A podľa layoutu excelov to proste nejde kopírovať riadky, ale budú asi prepisovať ručne, lebo poradie stlpcov neodpovedá. …

Mnohi z nas uz asi maju za sebou disciplinu “porozpravaj sa s rodinou o [Covid-19, Bruseli, vojne v UA, …]”. Tipujem, ze s obyvatelmi Ruska to bude pripadne aj horsie nez s tymi nasimi pribuznymi. A zaver u mnohych teda asi bude taky, ze uz sme davno za “bodom zlomu” a “reci” samotne nepomozu.

Ja teda napr. posielam peniaze UA armade. Ked RU prehra vojnu, moze nastat zmena nazoru. (Plus samozrejme pokracujem v plateni dani v SR a teda platim aj nasu armadu.) Ak len povedzme zasypeme Rusov letakmi proti vojne, ale podari sa im urvat a vylupit cast Ukrajiny, problem iba oddialime a nafukneme.

Je k tomu aj nejaka aktualizacia?

Ak som aj mal nieco so zoznamu, nebolo funkcne. Ak je aktualizacia, t.j. ze “stale plati” a pod., tak by som pripadne investoval do oprav a pod.