Usmernenie o obstarávaní IT, nie zmena zákona

pri mikroobstaravaniach alebo pri obstaravani konkretnych pull requestov otazka, ktora bude padat zo strany statu je garancia zaruky…zaruka od jedneho subjektu na ucelene dielo/vacsiu cast diela vs.viac dodavatelov na mensie casti

No vyhoda v US je ta, ze tam maju internych PM a seniorov co to strazia, code reviews robia a potom to preberu.

1 Like

…idem to tu trocha ozivit…

…dostal som sa na druhu stranu a vnimam veci aj inymi ocami…

…cital som teraz jedno VO, kde sa vyzaduje postavenie pomerne vacsej webovej aplikacie za cca 120 tis. EUR…smerom na verejneho obstaravatela som zaslal 11 otazok na vysvetlenie, zatial koncepcnych a potom do oci bijucich blbosti…po obdrzani odpovedi, budu nasledovat urcite dalsie…(cena a jej adekvatnost to je samostatna tema, ale to sa da posudit az po odpovediach)…

…premyslal som a nevyznam sa v zakone o VO, ze ci verejny obstaravetl/obstaravetl, moze v zmysle zakona urobit verejnu prezentaciu/workshop k poziadavkam, ktore definuje nasledne vo VO…zoberme si, ze kvoli tomu aby zadefinoval VO, tak musi mat nejaku predstavu o konkretnych poziadavkach, niektore pozna lepsie a vie ich lepsie popisat, niektore nepozna dobre, ale vie ich odprezentovat a na zaklade toho mozu padnut riesenia…plus casto sa stava, ze sa rozvija nieco existujuce a uchadzac nema k tomu pristup a musi sa dozadovat informacii a pod., takto by sa dalo na prezentacii prejst aj toto…

…ak ma verejny obstaravatel/obstaravatel zaujem mat dobre podklady do VO, minimalizovat pocet otazok na vysvetlenie a zvysit kvalitu otazok na vysvetlenie, zvacsit mnozstvo uchadzacov a aj ich nasledne umlcat/minimalizovat moznost kritizovat, tak takyto krok je logicky a je to mala vyhra pre verejneho obstaravatela/obstaravatela…

…prezentovanie studie je pekna vec, trh sa dozvie co sa cca ide robit, cca kedy a cca za kolko…ale zo studie moze vypadnut rozny opis predmetu zakazky…zaroven studie su len k vacsim investiciam a ty, ktore su financovane z OPII…

…UPVII zavadza do projektov odornu kontrolu, t.j. 3% rozpoctu projektu maju byt pouzite na externu, odbornu kontrolu kvality projektu…bolo by fajn dostat urcitu kontrolu/definovanie kvality do skorsich faz procesu…co narobi kontrola, ked poziadavky v ramci VO budu zle?..

@janhargas
1…dalo by sa toto za SD prediskutovat s UVO, ze ci v neformalnej prezentacii vidia nejaky problem?..

2…dalo by sa to za SD potom otvorit s UPVII ako jedno z opatreni na zvysovanie kvality, ze sa v ramci procesov riadenia projektu zadefinuje takato povinnost?..

Tento inštitút už v zákone existuje a volá sa “predbežné trhové konzultácie”

Do Koncepcie nákupu IKT sme navrhli tieto opatrenia na zavedenie tohto inštitútu do praxe. Koncepcia je však v divnom “pozastavenom” stave a zatiaľ sa neprijala spolu s ďalšími dokumentami.

…vyzera to slubne…este to udomacnit v nejakom minimalnom rezime, aby to stat nebral ako nieco navyse, co mu robi robotu navyse…

…viem si predstavit prelomit lady napr. na projektoch https://redflags.slovensko.digital/projekty/4211 alebo https://redflags.slovensko.digital/projekty/4284

1 Like

…aby sa nezacala hybat, ked 50% a viac alokacie bude uz zazmluvnenej alebo pokrytej vyhlasenymi VO…UPVII by mohol davat odporucania aj jednotlivo, postupne bez existencie nejakej ucelenej koncepcie…to ze potom sa tie odporucania zabalia do jednej krabice a nazve sa to koncepcia je uz uplne druhorade…

1 Like

https://ict-procurement.digital.gov.au/assets/documents/ICT-procurement-taskforce-report_WCAG.pdf

Report of the ICT Procurement Taskforce z AUS.

Mirror: ICT-procurement-taskforce-report_WCAG.pdf (558.5 KB)

https://twitter.com/swardley/status/946704201731706881

:smiley:

…no myslim, ze toto umsernenie aspon v malej podobe je potrebne ako sol uz teraz…

…podla medializovanych info, UPVII ma vykonavat dohlad nad kvalitou IT projektov…kazdy IT projekt financovane z OPII si ma z rozpoctu vyclenit 3% na realizaciu takychto aktivit…

…co keby dohlad sa uz realizoval pri priprave VO…pri definovani podmienok ucasti a aj definovani opisu predmetu zakazky?..

1 Like

…otazka na ludi, ktori poznaju zakon o VO a vyznaju sa v postupoch obstaravania…

…je realizovatelne taketo nieco v zmysle aktualne platnej legislativy SR:

Da sa v SR v zmysle legislativy obstaravat tak, ze verejny obstaravatel/obstaravatel by povedal kolko ma penazi k dispozicii, teda by definoval PHZ…v ramci siuaznych podkladov popise zakladne poziadavky, napr. poskytovanie SLA urcitej kvality a za urcity cas. Toto by bola povinna cast pre kazdeho uchadzaca, ktoru musi nacenit a to je vsetko aj postarom ako to dnes funguje.

…podstata otazky…:

Mohol by uchadzac sam navrhnut, ze co v tej sume este obstaravatelovi ponukne navyse, napr. ze ho zbavi Oracle produktov a da mu tam FOSS a vypocita mu usporu danej investicie napr. v 5 a 10 rokoch a pod?

zoberme si napr. takeho VO Zabezpečenie technickej podpory, údržby a rozvoja pre Automatizovaný systém správy registratúry viem si predstavit, ze urcite firmy by za tu cenu vedeli ponuknut viac protihodnoty aku teraz vysutazi verejny obstaravatel