Schránky ako natívna mobilná aplikácia

riesi, to je samostatna tema

1 Like

este to nie je,ale predstavte si to tak ze to bude ako pri internetbankingu. Jeden krat sa prihlasite s citackou a eID a sparujete si appku v mobile.

1 Like

Ja by som len upozornil, ze podla schvalene strategickej priority multikanal, je potrebne najprv mat web, potom responzivny web, potom API a az potom rozmyslat o nativnej aplikacii. Su vynimky kde by toto mohlo spadat (autentifikacia), ale prosim uvazujte v sirsom kontexte, toto bude potrebne centralne, vsade tam kde sa clovek bude prihlasovat cez eid/bok.

Mobilne aplikacie su definitivne PRIORITA a nedava zmysel riesit nieco “responzivne” (mantra ktoru pocuvam uz roky).

Zakladom tejto sluzby obcanom by mala byt mobilna aplikacia na mobilne zariadenia (iOS + Android), iny sposob riesenia je spiatocnicky.

Desktop je uplne ina zalezitost, tam nech sa riesi responzivnost, chorobne kopirovanie gmailu a pod., ale prosim, mobilne aplikacie musia byt nativne a vyuzivajuce naplno moznosti platformy. McDonaldovske riesenia by som v tomto pripade zabalil do krabice a odlozil do nahlbsej kobky ktoru najdeme :slight_smile:

Roky to bola pravda, web nefungoval uplne dobre. Ale za posledne obdobie uz by som tak silne netvrdil, ze ma byt mobilna apka nativna, hlavne v situacuu pokial nema pristupovat ku senzorom, ale len prezentovat data.
A ake verzie sa budu podporovat? ked sa ma tahat android 2.6+ alebo iOS4+, tak platforma aj tak nebude vyuzita. A kedze je toto aplikacia urcena pre kazdeho, tak by mala byt naozaj pre kazdeho a nie len s najnovsou verziou OS.
Preto to, co spominal @jsuchal sa mi zda zmysluplna poziadavka.

2 Likes

Nativne mobilne appky na najzakladnejsie veci ako autentifikacia/autorizacia, platby, ai. ano, ak dokazu vyuzit potencial lepsej integracie so zariadenim (senzory, periferie, storage, atd.). Pre vsetko ostatne na to musi byt naozaj dobre podlozena argumentacia. Viac napr. tu: https://medium.com/fwd-thoughts/the-future-is-without-apps-ddf43ec52aab

Naopak, z ohladom na naklady udrzby a vyvoja mnozstva nativnych aplikacii na rozne platformy a zariadenia - nema zmysel nic nativne ani len zacinat pokial nie su splnene poziadavky vyssie a nie je jasna pridana hodnota pre koncoveho zakaznika. Je mi to luto, ale egov sluzby, ktore drviva vacsina obyvatelstva pouzije raz za rok nemaju mat preco nativnu apku. Fakt nie. Este som nepocul argument preco ano.

3 Likes

a nestaci prehlasenie ze je TO TAK ? :slight_smile: ved to je najbeznejsi argument

Preco ano ? Lebo to funguje :slight_smile: To sa mi zda ako celkom vyznamna pridana hodnota :slight_smile:

Co funguje? Nativne aplikacie? Tak to si este uzijeme zabavy, ked nasi egov dodavatelia zabrdnu do mobilneho segmentu.

Rovno si mozeme naklady vynasobit x3 (iOS, Android, Windows mobile). Trochu by som si daval pozor co si zelame.

skusme sa prosim vratit k teme testovania e-schranky, chcem Vas pekne poprosit, keby ste nam namety a komenty davali do tohto piatku. dakujem

2 Likes

Natívna aplikácia minimálne na android a IOS má opodstatnenie, ja napríklad nepoužívam na internetbanking počítač ale mobil. Rovnako by som radšej pristupoval k schránkam cez IOS ako cez počítač. A tiež očakávam, že vnútro spustí prihlasovanie a podpisovanie aj cez android a iOS. Mobilných zariadení je viac ako počítačov.

1 Like

Stat (ked po nas nieco chce) by mal zabezpecit pouzitelne minimum - API a zakladny web. Zvysok by mal nechat na trh. Ak bude dopyt, ponuka pride.

No tak pardon, ale to je asi take opodstatnenie, akoze ja internetbanking na mobile ako aplikaciu nepouzivam. Cize co? 1:1 ?

Ano a? Napriklad IoT zariadeni bude coskoro este viac. Ideme robit egov na chladnickach? Absolutny pocet nehovori takmer nic o nutnosti vytvarat nativne aplikacie.

Este raz opakujem: Dolezita pri nativnych aplikaciach je frekvencia pouzivania a nutnost vyuzitia specialnych funkcii (fotak, push notifikacie, etc), ak toto nie je splnene, mam velke vyhrady v pridanej hodnote. Cize autentifikacia a autorizacia na mobile ano (to je caste a pravdepodobne to bude potrebovat aj pristup k specialnym funkciam mobilu), ale ten zvysok?

@Marty_MacFly mam len jednu otazku. Kedy NEchcete, aby sa robila statna nativna aplikacia, ake podmienky musia byt splnene?

1 Like

Dovolim si oponovat. Praveze v minulosti sa vsetko tlacilo do webapps na mobilnych zariadeniach, ale casom si vsetci uvedomili, ze riesenie je dedicated appka, nie we pristupy. Prosim, oddelujme tu mobilne zariadenia a desktopy, tam je web apps naozaj nieco co zacina dominovat, u mobilnych apps uplne opacny vyvoj a podla mojho osobneho nazoru je to pozitivne (aj s ohladom na roztriestenost Android platformy a bezpecnostne rizika).

Aktualna verzia pravdaze, stare verzie urcite nie, resp. iOS9+, od 2018 iOS10+ (je tam viac ako 92% penetracia najnovsieho OS, takze tych par jedincov na starej verzii by som nepodporoval, nerozumiem tej iOS4+ :smiley: to uz nikdo nepouziva). Na Androide je to hrozne, ale preco tahat so sebou dole aj druhych? iOS proste bude vzor, Android verzia moze mat aj nejaky fallback webwrapper, to je jedno. Tolko k podpore starych verzii.

Mobilna aplikacia je zaklad. Z jednoducheho dovodu. Mobilny computing je buducnost, mladi ludia ocakavaju nativne aplikacie na vsetko. Desktopy su pre dinosaurov a specializovane odvetvia. Ak chceme naozaj prispiet k elektronickej osvete a posunut to na dalsiu uroven, mali by sme si uvedomit, ze desktopy niesu pre mladu generaciu zaklad pocitacoveho zivota. Preto je investicia do kvalitnej mobilnej nativnej aplikacie dobra investicia a moze to byt jednym z najlepsich katalyzatorov pouzivania elektronickejh komunikacie aj na urovni statnej spravy.

A prave preto, ze potrebujeme priame pristupy k urcitym funkcionalitam zariadenia je mobilna aplikacia potrebna. Zarucena konverzia, platby cez ApplePay, AndroidPay, prepojenie s messaging apps, systemova encryption, backups, extensions…je velme velmi velmi vela argumentov, preco nativna mobilna aplikacia a nie web. Opat upozornujem, ze sa bavime o mobilnej platforme, nie o desktope, tam je webapp naozaj lepsie riesenie…

Windows mobile asi nie :smiley: mrtva platforma :smiley:

Argumentum ad absurdum…Kolega @ius pravi spravne. Mam pocit, ze ako prograsivny technologicky znali ludia si neuvedomujete, ze sa svet posunul od desktopu, vylucne na mobilne zariadenia, trosku sa zamyslite a nebudte “dedkovia”, co silou mocou lpia na zauzivanych postupoch. Ja viem ze pre vas je “brad & butter” desktop a terminal, ale 99% ludi ktori su cielovka pre elektronizaciu je drtivu vacsinu casu na mobilnych zariadeniach, ipadoch. Ak chceme posunut elektronizaciu, musime ju posunut po ceste, ktora ma buducnost.

Este k tomu, ze trh ma vyriesit vsetko. Ano, ak by na slovensku ten trh nebol taky deformovany. Terror vacsiny. Ja viem, ze idea je pekna. Stat vytvori API, sukromnici vytvoria super appky. Ale tak to na slovensku nefunguje. Skor pomozte statu vytvorit super nativne aplikacie na mobilnych platformach ako silou mocou presadzovat iba to svoje. Viem si predstavit krasne jednoduchu aplikaciu v style (Spark iOS) s moznostou skenovania dokumentov cez kameru a podpisovanie ZEP/KEP a dodatocna autentifikacia cez TouchID, pripajanie priloh cez document picker z online uloziska, integrovana iMessage app, pomocou ktorej sa zabezpecene vedia preposielat ZEP/KEPnute dokumenty + platba kolkov cez ApplePay. Rovnako si viem predstavit specializovane appky na podavanie formularovych podani na registre (ORSR/ZRSR/RPVS atd), kde by UI bol jednotny, ale v zaujme obmedzenia nafuknutia jednej appky a spomalenia systemu by boli tieto sytemy samostane, avsak cez jednotny (napr icloud secure storage) repozitor by vsetky dokumenty a ropzracovane podania mohli byt zdielane medzi systemami atd atd.

Pre desktopy nemusi byt nativna appka, ajked aj tam by som bral nieco nativne z dovodu vyhod integracie na urovni OS (touchID, nativve notifikacie, Keychain Access, prepojenie s aplikaciami na urovni skriptovania (automator/applescript/javascript)). Momentalna JAVA appka je neskutocne pomala a tazkopadna, chybaju mi tam pokrocile funkcie ako davkove podpisovanie, grace period pri podpisovani (napr po zadani PIN, aspon 30m podpisovanie vez potreby opatovnej autentifikacie a pod.). Na mobilnych zariadenia definitivne native apps (vid vyssie preco). Niesom naivny, viem ze ak by sa to nechalo na trhu, maximalne co by sa spravilo pre iOS/macOS by bol nejaky primitivny port win appky. Bol by som rad, keby stat konecne investoval do niecoho zmysluplneho a vytvoril vzor aj pre ostatnych. kludne aj pomocou zahranicnych developerov, pre mna za mna nech si najme niekoho cez UpWork :smiley:

Podla mna moc riesis implementacne detaily. Rozdiel medzi nativnymi appkami a webappkami sa zmensuje. V buducnosti pravdepodobne nebudes ani riesit, ci mas nieco nativne alebo nie, lebo to nebudes vediet odlisit. Sucasny distribucny model + rozne verzie OS + zmeny OS + neochota ludi si instalovat appky + tazsie vyhladavanie v obsahu appiek + atd. sposobuju, ze vyvoj a udrziavanie appky je drahy (x10 pri verejnych projektoch) takze casto nevyvazi pridanu hodnotu pre pouzivatela. IMHO sa treba sustredit na poziadavky na funkcnost a nie bazirovat vylucne na nativnych appkach. Ak si nieco budes vediet zrealizovat v Safari, bude to radove zlepsenie oproti sucasnosti, bude to trvat par minut, bude to prehladne a logicke, tak ta nebude az tak trapit, ze v nativnej appke by si to spravil o minutu rychlejsie a o dva kliky menej.

Rad by som zopakoval otazku: Kedy nechcete, aby stat robil nativnu aplikaciu, za akych podmienok. Spominate, ze na desktop nie. Preco nie? V com je to ine.


Poznamka pod ciarou: Ak niekto nevie pomenovat nevyhody cohokolvek, je to pre mna vykricnik a znak toho, ze o tom nema hlbkove znalosti.