Občianske združenie Slovensko.Digital - pomoc so štartom

Slovensko.Digital dostane právnu formu.

Aby sme vedeli lepšie presadzovať návrhy platformy a zároveň vedeli ukázať, že štátne IT sa dá robiť lepšie, zakladáme občianske združenie Slovensko.Digital. Ciele o.z. sme navrhli nasledovne:

Cieľom združenia je dosiahnuť transparentný a efektívny systém investícií z verejných zdrojov do informačno-komunikačných technológií (ďalej len IKT), ktorý bude prinášať vysokú pridanú hodnotou pre používateľov, pričom združenie sleduje základné úlohy:
a) informovanie o odborný dohľad nad IKT investíciami z verejných prostriedkov;
b) presadzovanie zmien v systéme verejných IKT investícií v zmysle stanoveného cieľa; a
c) vytváranie riešení s vysokou pridanou hodnotou pre používateľov.

Stanovy sa práve finalizujú s právnikmi a cieľom je štart v horizonte februára 2016. Na stretnutí komunity vo štvrtok, bude k tomu viac informácii - aj s ohľadom na možnosti zapojenia, spolupráce, finančnej podpory a pokračovania tejto komunity formou expertných skupín.

V súvislosti so štartom o.z. však budeme potrebovať pomoc so zabezpečením štartu združenia na prvé mesiace. Akákoľvek pomoc alebo odporučenie v nasledovných oblastiach, je vítané:

- Právne poradenstvo
- Účtovníctvo a mzdová agenda
- Priestory pre 3-5 ľudí na prvé 2-3 mesiace

Je dosť možné (je to priam isté), že zoznam sa bude rozširovať :slight_smile:
Ďakujeme už vopred za všetky tipy.

2 Likes

Super!
Pre podporu ci uz financnu alebo odbornu bude dolezita forma clenstva v OZ. Rata sa iba s fyzickymi osobami alebo aj s pravnickymi osobami ako clenmi ? Je stanovena vyska clenskych prispevkov ? Pomoc s pravnym poradenstvom sa mysli vo vztahu k postaveniu a fungovaniu OZ ako takeho alebo vo vztahu k pravnym aspektom IKT a temam, ktore OZ bude riesit ?

Ratame aj s FO aj PO.

Zatial nie. Skor pojdeme cestou dobrovolnych prispevkov nad nejaku rozumnu hranicu.

Oboje. V kontexte zakladania o.z. skor to prve, ale vieme, ze pravne poradenstvo budeme potrebovat aj pri presadzovani navrhov platformy.

1 Like

Mozno by bolo dobre (nezavazne) zistit, ci napriklad priestory nevie poskytnut riadiaci organ OPII. Ten sa predsa vyjadril ze vita iniciativu S.D a ze hodla spolupracovat.

3 Likes

ako je to s tym levom a s tou jamou? :smile:
Ale za pokus to mozno stoji.

2 Likes

Jasne ze stoji. Ak priestory ponukne nejaka firma, tak ta potom moze v iniciative citit vyhodu “domaceho prostredia”. Co moze byt zvonku aj zvnutra vnimane rozne. Ludi je vela a kazdy ma nejake vnimanie a nazory. A zase co uz konkretnejsie moze MiFi pre iniciativu urobit, ked ako vravi vita jej vznik a hodla ju vyuzivat … Nechceme predsa ziadne peniaze, ale verim ze v uz statom zaplatenych priestoroch sa jeden kancel, alebo nevyuzita zasadacka najde … :slight_smile:

Slovenska informacna sluzba zasa isto rada v priestoroch poskytne sluzby auditu kabelaze a routrov :smiley:

9 Likes

Existuje nejaky precedens, kedy statna organizacia bezodplatne poskytla priestory pre fungovanie OZ s pribuznym zameranim ako ma samotna organizacia? A cielmi, ktorych naplnanie je vlastne dohladovat cinnost danej organizacie a upozornovat na jej chyby a zlyhania ? Ak ano, teoreticky tadial vedie cesta…

Ak nie (a to je asi pravdepodobnejsie), treba byt pragmatickym realistom a nerobit si zbytocne nadeje. Obavam sa ze infrastrukturu (priestory, tlaciaren, pristup na internet atd.) si OZ bude musiet odfinancovat samo (z clenskych prispevkov, sponzorskych darov, grantov a pod.). Okrem toho, pre vnimanie nezavislosti OZ bude urcite lepsie, ak bude sidlit v komercnej firme ako v priestoroch statnej institucie a navyse bezodplatne (?). Myslim ze napr. taky ESET by asi nebol vnimany problematicky a profiluje sa ako firma, ktora ma v tomto ambicie nieco robit (resp. nadacia jeho majitelov). A podobne Accenture…

Zdravíčko,
hovoril som telefonicky s @jsuchal. Takže priestory na začiatok aj s možnosťou ďaľšieho predĺženia a prípadného rozšírenia som predbežne komunikoval s Vladom Vaculíkom = http://connect-network.com/sk/domov/ a hovoril, že by sme to vedeli nejako zabezpečiť. Hovoril, že mi pošle podmienky pre O.Z. (sú že vraj o niečo výhodnejšie). Nejakú časť by som vedel pokryť ja osobne a skúsim zabezpečiť finančné zdroje tak aby bolo pokryté nájomné v connecte na prvé 3 mesiace tak ako je požadované. Takže priestory sa začínajú rysovať pokiaľ nikto nepríde z niečím lepším.

1 Like

Ad 1) Nie som síce vyučený právnik (zatiaľ), ale ak bude treba niečo pomôcť alebo definovať v oblasti zakladania spoločností, ich správy atď., rád prispejem svojimi piatimi centami k problematike. Tak sa ozvi.

Ad 2) Myslím, že by sme sa vedeli nejako dohodnúť na zabezpečení oboch agiend pre Slovensko.Digital o.z., ozvi sa mi prosím do mailu krakovsky@srocky.sk.

1 Like

s tym pravom kludne pomozem aj ja…

Je mozne zverejnit stanovy este predtym ako ich zaregistrujete na MV ? Mozno niekto bude mat zmysluplne pripomienky…

1 Like

Dame k tomu info vo stvrtok na stretnuti komunity. Stanovy sme pripravovali s pravnikmi, ktori uz podobne o.z. zakladali mnoho-krat. Takze im verime ze je to dobre vymyslene.

Ono nejde ani tak o samotne O.Z… To ma byt len forma, ktora nam umozni fungovat viac organizovane a dlhodobo. Teraz aj core team, ktory moderuje tuto platformu, funguje vo volnom case. Takze O.z. bude len sformalizovanie tejto prace a umozni fundraising do buducnosti a formalnejsie spajanie tejto komunity (napr. cez expertne skupiny). Take bolo aj zadanie pre pravnikov…

Ved ako myslite. Osobne som mnoho rokov clenom organov viacerych OZ, ktorych stanovy sice pripravili skuseni pravnici, ale az prax ukazala slabe a problematicke miesta. A nebudem jediny z tych co to tu citaju. BTW co sa tyka tej pertrakovanej transparentnosti, pod lampou sa crta najvacsia tma (JOKE).

Fair point. Hodime to von, ked nam pride upravena verzia od pravnikov, s ktorymi sme sedeli vcera. Mali by sme ju mat zajtra.

1 Like

Dik za pochopenie dobre mieneneho podpichnutia :wink: . S vhodnou textaciou stanov napr. suvisi aj moznost poukazat 2% ci kolko to je teraz z dani, a urcite nezaskodi si nechat priestor aj v tomto smere…ale na to ti skuseni pravnici urcite mysleli, ja len tak, pre istotu.

Super - bolo to uplne legitimne podpichnutie :slight_smile: Ak by ste mali niekde po ruke aj konkretny wording, ktory by sme mali pravnikom poslat kym to este zapracuvavaju, to by bolo skvele. Nech to mame v jednej iteracii.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6137687
Predpis č. 595/2003 Z. z.Zákon o dani z príjmov
http://sroonline.sk/blog_clanok_podmienky-registracie-na-dve-percenta-z-dane-pre-organizaciu

Podiel zaplatenej dane možno poskytnúť
prijímateľovi a použiť len na účely, ktoré sú predmetom jeho činnosti,
ak predmetom jeho činnosti sú
a) ochrana a podpora zdravia; prevencia, liečba, resocializácia drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb,
b) podpora a rozvoj športu,
c) poskytovanie sociálnej pomoci,
d) zachovanie kultúrnych hodnôt,
e) podpora vzdelávania,
f) ochrana ľudských práv,
g) ochrana a tvorba životného prostredia,
h) veda a výskum,
i) organizovanie a sprostredkovanie dobrovoľníckej činnosti.

cize nieco z toho treba vhodne zakomponovat do stanov medzi ciele a poslanie zdruzenia.

2 Likes

Predbieham a mozno to bude zniet ako nepotrebna vec. Ale celkom by sa mi pozdavalo keby v buducnosti bol pre clenov o.z. spracovany malicky verejne dostupny kodex (v par bodoch), ktory by deklaroval ze clenovia posobia profesionalne, nestranne, apoliticky, pracuju s overenymi a objektivnymi informaciami, nezucastnuju sa diania ktore by mohlo sposobit konflikt zaujmov atd. Dodalo by to na serioznosti a respekte o.z. a zaroven minimalizovalo riziko kiksov, ktorych sa uz zopar stalo. A mozno budem prijemne prekvapeny a nieco take uvidim v stanovach :smile:

2 Likes

Praveze nepredbiehate - je to velmi potrebna vec a prave taky “kodex” draftujem :smile:
Plan je, aby splnenie takehoto kodexu bolo podmienkou vstupu do o.z. v roli clena. Za akekolvek navrhy, co by taketo podmienky mali obsahovat budem vdacny.

Ale este raz pripominam, ze O.Z. samo o sebe nie je cielom. Je to len nastroj na to, aby team, ktory tuto iniciativu nastartoval, vedel fungovat aj na formalnej urovni a aby tato komunita mohla pokracovat dalej na organizovanom zaklade - planujeme napriklad pod hlavickou o.z. zriadovat expertne skupiny pre jednotlive temy, ktore sa na platforme diskutuju. Atd, atd.