Browser plugin pre štátne el. služby

Idea

Vytvoriť plugin do prehliadača, ktorý bude upravovať a dopĺňať podobu a funkcionalitu štátnych el. web služieb.

Veľa ľudí vyjadrilo názor, že z pohľadu UX su štátne weby spravené nešťastne a vedeli by kopu vecí vylepšiť. Poďme ukázať, ako sa to dá spraviť lepšie.

HTML sa dá vnnímať ako veľmi zlé API. Browser plugin má plný prístup k úprvavám stránok.

Možnosti vylepšenia

  • Napojenia doplnkových služieb. Napr. po navštívení slovensko.sk zobraziť viac tolerantný (=blbuvzdorný) search (bežiaci na externom servery).
  • Zobrazovať upozornenie na služby, ktoré su aktuálne nevybaviteľné cez web (ušetria sa tým zabité hodiny strávené hľadaním neexistujúcich riešení)
  • Upozorňovať na služby, ktoré sú vybaviteľné cez iné prehliadače ako aktuálne používaný. Napr. pre užívateľa Chromu na macOS zobraziť: “Tátu funkcionalita je dostupná iba pre IE 5.5 pod Windows 3.11”
  • Dodatočná bezpečnosť pri sťahovaní eIDklienta (napr. zobrazovanie checksums)

Ideálny stav

Štátne weby adoptujú prezentovaný UX, zjednotený vyzuál naprieč službami.

Čo treba priraviť

  • Zoznam služieb, ktoré sú funkčné pod Chrome prehliadačom
  • Zoznam služieb, ktoré nie sú funkčné + dovody nefunkčnosti
  • Pre každú službu vytvoriť vizuálny a funkčný návrh vylepšenia. Začat so: slovensko.sk
  • Vytvoriť open source projekt (github, gitlab, bitbucket …)

Bonus

  • Prístup k návštevnosti štátnych webov a služieb.
  • Prehľad najproblémovejšich/najžiadanejších služieb. Poďla tohto sa bude dať prioritizovať služby pokryté pluginom.
  • Do budúcna potencionálny kanál na donations.

Riziká

  • Veľké množstvo služieb bežiace v iných prehliadačoch ako Chrome. (vytvárať plugin pre iné prehliadače bude neudržateľné)
  • Aktuálnosť a udržovateľnosť. Každá zmena html može znefunkčniť plugin.
  • Rozsahová náročnosť. Veľké množstvo služieb.
  • Dôveryhodnosť. Plugin bude mať prístup k zobrazeným a zadávaným citlivým údajom.
1 Like

Mne osobne sa nepaci predstava, ze mam nieco instalovat do prehliadaca (eid + dsigner je uz privela) a pre vacsinu nie IT-ckarov je to tiez nieco viac menej exoticke.
Podla mna je skor uzitocne pomoct tvorcom s UX stranky slovensko.sk, alebo je mozne sa naintegrovat na moduly PK (pristupovy komponent), ciselniky, IAM (prihlaseni) a eForm (vyplnanie formuarov) a spravit alternativnu stranku pre vyhladavanie zivnotnych situacii + uradov (ale to musi daka pravnicka osoba vybavit s nasesom).

2 Likes

@peterk

Mne osobne sa nepaci predstava, ze mam nieco instalovat

uz instalujes samotneho eIDklienta, cize pocit “aby mi to fungovalo musim instalovat” uz mas prekonany

pre vacsinu nie IT-ckarov je to tiez nieco viac menej exoticke.

kolko ludi ma nainstalovany nejaky typ adblockeru? aj ne-IT ludi. v mojom okoli odhadnem to 80%. velkej skupine ludi som to instaloval ja.

uzitocne pomoct tvorcom s UX stranky slovensko.sk

toto rozhodne ano a ciel takehoto plugin je prave pomoct. ale cakat kym sa niekot rozhybe, doprosovat sa im aby spravili update je podla mna nerealne

spravit alternativnu stranku

stranku pre kazdu sluzbu zvlast? ako ludia najdu tieto alternativne stranky? ako sa dostanes k nepristupnym datam? (napr katastr) ako integrujes eIDklient a prihlasovanie?

skrakta jednoduchy plugin mi pride ako najrycheljsia cesta najmensieho odporu k vysledku.

Toto bude naozaj nadlho. Quick fix je naozaj vylepsit to cez nejaky browser plugin. Napriklad schranky by sa dali vyrazne vylepsit len lepsim CSS, lebo to co tam je teraz sa naozaj pouziva velmi zle uz len kvoli zlemu rozvrhnutiu prvkov.

Z dlhodobeho hladiska je paralelna vetva zaujimavejsia. Tam mierime s ekosystem.slovensko.digital