MIRRI Pracovné skupiny

Pracovné skupiny na MIRRI. Postupne budeme pridávať zástupcov, nie všetky skupiny už na MIRRI bežia.

Názov Cieľ Zameranie Členovia za Slovensko.Digital
K9.1 Delivery spojená s K9.2 Governance Naplánovať postupnosť aktivít, vďaka ktorým sa dosiahnu ciele NKIVS. Navrhnúť a uplatňovať moderné a transparentné riadenie informatizácie: funkčné procesy, ktoré umožnia dostatočnú kontrolu a participáciu. Plánovanie, Súlad reformy verejnej správy a informatizácie, Quick Wins, Koncepcie a metodiky, Kontrola, Kontrola reformných zámerov, "Value for Money", Monitoring a meranie KPI Lubor Illek
Verejné obstarávanie IKT Výklad pravidiel pre verejné obstarávanie a príprava metodík pre obstarávanie IKT Koncepcia obstarávania, PTK, delenie zákaziek, autorské práva, súťažné postupy Peter Steinhubl
K9.3 Strategická architektúra (spojená s K9.5) Riadiť modelovanie architektúry verejnej správy. Enterprise architektúra, Integrácia, Referenčná architektúra Ján Suchal
K9.4 Lepšie dáta Zlepšiť využívanie dát vo verejnej správe. Dátová kvalita, Referenčné údaje, číselniky a URI, Open data, Prepojené data (linked data), "Jeden krát a dosť", Služba Moje dáta, Big data vo verejnej správe, Geoúdaje Ľubor Illek
K9.5 Lepšie služby Zvýšiť používanie služieb, vďaka ich orientácii na používateľov, zjednodušenie používania a zavedenie konceptu životných situácií. Odstraňovanie bariér pri používaní služieb, Prístup orientovaný na klienta, Životné situácie, Interakcia s verejnou správou, Navigácia a procesné mapy, Mobilný government, Open API Ján Suchal
K9.6 Digitalizácia agiend VS Pomôcť inštitúciám verejnej správy digitalizovať svoje fungovanie, pri využívaní zdielaných služieb a najlepších praktík. "Digital-by-default" (paperless processes), "Shared services" (zdielane sposoby riešenia agendy medzi rezortami), SaaS služby pre inštitúcie verejnej správy, Využívanie centrálnych spoločných blokov (ako nástroj pre implementáciu shared services), Rozvoj agendových informačných systémov nestretáva sa (predtým Anton Jánoš, Ľubor Illek)
K9.7 Vládny cloud Navrhnúť koncept vládneho cloudu a racionalizovať prevádzku verejného IT, dozerať nad procesmi migrácie. Technológie, PaaS, IaaS, Prevádzka IT vo verejnej správe, Migrácie ISVS do vládneho cloudu v zmysle usmernenia 247/2014 Zdenko Vrábel (náhradník Ján Suchal)
K9.8 Kybernetická bezpečnosť Navrhnúť stratégiu riešenia v oblasti ochrany systémov v kybernetickom priestore Bezpečnosť Ľubor Illek
PS pre digitálnu transformáciu SR Digitálna transformácia Peter Steinhubl
Legislatíva Prijímať podnety z jednotlivých pracovných skupín pre úpravu zákonov
4 Likes

pekne zosumarizovane na jednom mieste…dik

1 Like

V septembri vláda SR prijala nový plán informatizácie (Národná koncepcia informatizácie verejnej správy). V tomto dokumente sú hlavné zámery ako má štátne IT fungovať najbližšie roky. Po NKIVS sa majú vypracovať “tzv. následné dokumenty”, ktoré ju uvedú do praxe. Metodiky, detailné koncepcie, plány - jednoducho nové pravidlá informatizácie. Ako budú fungovať otvorené dáta a API? Ako sa budú schvaľovať a nakupovať štátne IT projekty? Ako by mali fungovať služby z pohľadu UX? Sú to dôležité dokumenty, pretože v nich musia zámery z NKIVS dostať reálnu podobu.

Práve na tvorbu týchto dokumentov zriadil Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu expertné pracovné skupiny. Pozostávajú zo zástupcov odbornej a širokej verejnosti, úradov a združení.

Ponúkame Ti tieto možnosti, zapojiť sa do tvorby:

  • Chcem diskutovať a navrhovať - Stačí sledovať notifikácie na platforme a zapájať sa do diskusie v príslušnej téme. Diskusie budú prebiehať v tomto fóre. Odporúčame si nastaviť emailové notifikácie.
  • Chcem sa zúčastňovať rokovaní a zastupovať Slovensko.Digital v niektorej PS - ozvi sa nám na kontakt@slovensko.digital, najlepšie do 11.11.2016, preberieme to s Tebou, počet nominantov je obmedzený. Ak máš vlastné návrhy ktoré chceš presadzovať, najlepšie ak budeš členom PS priamo, ozvi sa úradu mailom alebo kontaktuj Miša Chebena na nicku @skdd.
  • Zasadnutia PS sú cca. 2 hodiny raz za týždeň.

Zoznam pracovných skupín, ktoré Úrad vytvára.

Taka mala uvaha…PS a ich tematicke zamerania maju medzi sebou suvislosti a zavislosti, niektore temy prechadzaju cez viac PS a pod.

Napr. taka tema “Quick Wins” je relevantna pomaly pre kazdu PS.

Otazka, nemala by PS K9.1 Delivery definovat strategicke ciele, ku ktorym budu jednotlive PS smerovat svoje vystupy? Aby sa nestalo, ze ludia v PS budu robit v najlepsom svedomi a vedomi, ale kazda PS si pojde inym smerom a takto sa minie ucinok celej snahy?

Plus zdielanie informacii a vysledkov jednotlivych PS vidim tiez kriticky, cca 9 PS po cca 10 ludi (to su len moje odhady) je uz celkom slusna masa. Bude nejaky oficialny priestor, platforma, framework (beriem teraz, ze platforma SD nie je oficialnym miestom pre tuto aktivitu zo strany statu), kde sa budu napr. stretavat veduci jednotlivych PS, vymienat si zavery, problemy a nejak sa koordinovat?

2 Likes

Presne toto sa budeme snažiť v PS Delivery presadiť …
Ale bude to ťažké lebo tie “Quick Wins” bolo to na čo brutálne tlačia aj ked nemáme ešte zastabilizované základy …

toto je veľmi dobrá otázka ? asi sa ju budeme musieť opýtať priamo v tých skupinách …

Pani toto som uz chcel pred tyzdnom napisat, ale potom som si to rozmyslel. teraz predsa poviem co mi tu vadi. A sice, ze vystupy jednotlivych K9.X nemozme nazyvat “ten dokument”.
Statna sprava sa hlasi k Togaf frameworku. preto by sme si mali ujasnit ktoru uroven definovanu togafom idem tvorit.

K jednotlivým krabickam na tomto obrazku existuju referencne (struktury) dokumenty.
Minimalne nam to urci co by taky “ten dokument” mal obsahovat, aby bol obecne citatelny a nemal vadu z pohladu zvolenej metodologie. Neviem ci vsetky tie skupiny K9.X idu spracovavat rovnaku uroven … ale to (urcenie typov a obsahov dokumentov a ich napasovanie na architektonicky framework) by mozno malo byt jednym z (prvych) vystupov K9.1.

2 Likes

Založil som diskusiu pre dve nové PS:

Tým sú v podstate aktívne všetky PS, ktoré sú potrebné na spracovanie dokumentov strategických priorít NKIVS.

V Togafe sa orientujem iba zbežne, ale jasné že štruktúra / riešená oblasť by pre dokumenty mala byť daná a pre všetky rovnako. Nie je to tak, vedúci každej PS si to pre každý dokument pomerne voľne riadi…

tá legislatíva, ak sa nikto nehlási, tak ja mám stále záujem :slight_smile:

svata pravda, problem mozno bude v tom ze kazda skupina si dokument pise sama podla seba bezurovnovo.

Ak by sme to urobili podľa togafu, tak by tomu už nerozumel úplne nikto, a v rade vlády by na nás pozerali ako na UFO.

Mne by stacilo keby ste mali niekoho kto robi tzv. vystupnu kontrolu aby to aspon vyzeralo ze to robi jeden urad a ma to hlavu a patu. Inak aj teraz ked to nerobite podla togafu tak tomu niekedy absolutne nerozumiem a to si neskromne myslim ze moja uroven IT znalosti daleko prevysuje niektorych clenov rady vlady :sunglasses:

Súčasťou každej PS sú ľudia z odbornej komunity. A ked si vynútia zmeny - nech sa páči. Na pripomienky bolo tiež dosť času - aj tu na platforme, takze bolo potrebné sa ozvať skôr. Nie teraz ked sú final verzie z PS v rade.

1 Like

Kvoli mne tie dokumenty nerobite, mne je to priznam sa jedno ako budu vyzerat, preto som aj prestal len tak kritizovat ich obsah a formu. Ja mam len od zaciatku pocit ze su to dokumenty pre dokumenty, ktore ani nerobi urad ale konzultanti a ktore nemaju jasneho pana, preto je to taky gulas vsetkeho mozneho od statu, biznisu, tretieho sektora, ibaze kazdy sleduje ine ciele.

Tak drzim palce

Toto potrebujeme - pocity. Sorry ale presne toto ma vytáča, ked tu niekto ma plno reči ako je všetko zle, bez pána … a z platformy do môjho SP prišlo presne 0 (zero, nič) pripomienok alebo návrhov na zlepšenie.

A co by ste potrebovali od neclena platformy, ktory plati pomerne velke dane zo svojej podnikatelskej cinnosti a ocakava od statu ze mu konecne zacne pomahat a nie pisat zase litanie? Mne nikto za pisanie neplati. Tak kym bude odo mna stat tahat peniaze budem vyjadrovat svoje pocity. Kolko maju tie K9 dokumenty stran dokopy? 1000? Vydate to ako svate pismo egovernmentu? A kto je teda pan slovenskeho egovernmentu? Urad podpredsedu alebo NASES alebo MV SR? Uz sa zrusilo VO NASESu na noveho cloudoveho operatora? Mna zase vytaca ked vy pisete dokumenty a niekto si vyhlasi VO v rozpore s vasimi dokumentmi a vsetci sa tvaria ze je to OK.

1 Like

Takze lepšie je nerobiť nič, len si niekde na nete frustrovať ako je všetko zle ? Moja odpoved je nie - budem robiť to čo sa dá a aj po malých čiastkach to zlepšovať, bez ohľadu na to aké pocity z toho majú ľudia ako vy.

Ak to budete zlepsovat po ciastkach vo volnom case z vasich penazi, som vas fanusik. Kym ale budete pisat dokumenty za peniaze (aj) z mojich dani a ja budem vidiet ze tie dokumenty neplanuje nikto z tych komu su urcene respektovat tak budem pisat svoje frustrujuce pocity a vypisovat ako je vsetko zle. Zatial ma nic nepresvedcilo ze by bolo nieco dobre.

2 Likes

Dosť divný prístup. Takze keby ma platila napr Penta alebo JaT a robil by som to tak aby som dôležité veci smeroval na nich, a nečerpal verejne zdroje - tak by to vlastne bolo všetko Ok ?
Nech žije priama demokracia … ked nevieme kto koho platí a môžeme kecať do všetkého.