MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

Myslím že táto veta je presná. Neviem prečo informáciu, aké veci sa v novele riešia (vybral som tu veci čo sa hodia do tohto topicu), okamžite pokladáš za útok a ešte k tomu to berieš nejako osobne.

Keď už toto píšeš, konkretizuj - k novele vyhlášky.
Ináč Ťa opakovane vyzývam aby si sa vo vyjadreniach krotil.

Nuž “schvaľovať” prezentáciu, kde je technický postup prevedenia je jedna vec a paragrafové znenie súvisiacich povinností úplne iná. Znenie výnosu som nikde pred MPK nevidel - ak sa mýlim daj vedieť.

Myslia si to zrejme aj ďalšie subjekty, keďže poslali do MPK spolu 262 (ak naše nerátam) pripomienok. Za starých čias, keď boli veci poriadne prerokované vopred, bolo MPK pre výnos o štandardoch obvykle formalita…

Toto je skvelý príklad Tvojej paranoje. Alebo daj vedieť kde som túto konkrétnu vec kritizoval. Napr. si pozri aké pripomienky som poslal do S.D.

Pri metadátach si môžeme vypiplávať štruktúru, ale ja sa radšej chcem sústrediť na tých zopár podstatných parametrov - napr. licencie. A akom stave sú teraz?

V rámci 1x a dosť na to už konečne zabudni. Prečítaj si čo je schválené v dokumente SP Manažment údajov. Centrálny model áno, URI áno, výmena G2G v normálnych štruktúrach.

Ako som napísal do pripomienok - a hovorili sme o tom (viackrát) aj na PS. Tie “jedny URI” sa môžu použiť na “jedny údaje”. To sú stotožnené údaje s ref. registrom a základné číselníky. Lebo ináč “prepojením” dvoch gulášových údajov vznikne guláš na druhú, ktorý sa iba ťažko bude dať opraviť.

Kľúčové údaje - fyzické a právnické osoby - už podľa zákona majú byť všetky stotožnené. Kľúčové číselníky sú vyhlásené ako základné.

Ale zaujíma a úprimne ma to teší. Gratulujem!
Problém je v niečom úplne inom: 1) priority - ja mám tiež asi tak 100 vecí ktoré by sa mi fakt páčili, ale v kontexte súčasného stavu eGov sa skrátka podstatne treba sústrediť na kľúčové veci 2) v situácii plánovania veľkých projektov len aby sa rozflákali veľké peniaze sa každá blbostička zrazu stáva zámienkou pre veľkú implementáciu

Odporúčam dobre si prečítať štúdiu na nový OpenData projekt od Nasesu. Cena 22 miliónov EUR - a žiadne nové údaje z tých peňazí nebudú. Dnes si mal možnosť spýtať sa Finstatu, AFP a TIS, čo v OpenData potrebujú. Stavím sa o deravý bitcoin že ani raz v odpovedi nezaznie “blockchain”, ani “linked data”. Alebo skús túto tému nadhodiť tu v diskusii o ITMS2014+.

3 Likes