Ako motivovať ľudí k väčšiemu záujmu o veci verejné?

Rad by som nahodil zatial nie moc technicku otazku. Tuto komunitu sledujem dlhsie (dufam najblizsie nevyhram stalkera roka :smiley: ) a je vidiet, ze to ma vysoku uroven, preto mi prislo vhodne dat otazku prave sem…

Uz dlhsie premyslam nad tym, ako docielit to, aby ludia viac sledovali dianie v politike alebo v skratke tomu aspon viac rozumeli.
Ako tema to nieje moc pritazlive a ludia sa v poslednej dobe na politiku pozeraju sposobom “ved kradol ten predtym, aj Ti teraz a urcite budu aj Ti potom”, co nieje OK a myslim, ze aj to je jeden z dovodov, preco to tu tak vyzera. Dalsi je ten, ze ludia zabudaju na vykonane ciny/zrady/zlodejstva.

Myslite ze existuje sposob ako ludi prinutit aby politiku sledovali viac popripade sa aj viac angazovali, skratka ju viac zatraktivnit? (Len so zasnenym pohladom sledujem okolite krajiny, kde navrh zakona vyzenie do ulic tisice ludi…u nas sa po dokazatelnych uskutocnenych cinoch do ulic vyberie sotva 5tisic ludi…aj to iba raz… )
Ja jeden navrh mam, no najskor ma zaujima aky tu na to mate nazor alebo skusenosti z inych krajin…

Ja, stalker roka, tymto vyzyvam, aby sme ludi do nicoho nenutili. A toboz nie do politiky. A co je to vlastne sledovat politiku ? Citat novycas? Trend? Dennik N ? Sledovat politicke diskusie v tv ? Cize sumarne, podliehat medialnemu masirovaniu a manipulaciam ? Verit alternativnym informacnym zdrojom ? Nasavat negativne informacie o nevysetrenych podvodoch zdanlivo siahajucich do najvyssich politicko-ekonomickych kruhov ? A dalej co ? Cakat na vodcu ktory takto angazovanych (=nasr…denych) ludi nejako zjednoti a nasmeruje ? Alebo dufat ze angazovana masa nejakym Brownovym pohybom dospeje k svetlejsim zajtrajskom ?

Urcite, existuje viacero sposobov ako ludi do niecoho nutit. Ale pevne verim ze tieto sposoby skoncili spolu so zmenou spolocenskeho zriadenia. A sposoby postavene na presviedcani, zvestovani Tej Spravnej Politiky, podprahovych informaciach, presviedcani na sposob SJ a nebodaj vnutenej angazovanosti neuznavam.

Sme sucast prirody. A aj Ticha a Koprova dolina si nakoniec poradia bez nutenych / umelych vplyvov. Tak snad si poradime aj my.

3 Likes

Skusim reagovat skor ako sa to zvrhne nespravny smerom :slight_smile: , praveze som mal na mysli nieco co ludom sprostredkuje fakty. Politika sa robi (a uz tam sa casto zvrhava) od najmansich MZ cez VUC az po NRSR. Preto nahlas premyslam, ci podla Vas existuje sposob ako ludi priblizit viac ludom, ktorych volili, o ktorych veria, ze presadzuju aj ich zaujmy. Rozhodne som to nemyslel ziadnym nasilnejsim sposobom. Skor by malo ist o zatraktivnenie tejto temy v spolocnosti alebo moznost otvorenej kontroly, nahliadnutie na pracu tychto ludi a ich rozhodnutia.

BTW. vela ludi na SVK vnima politiku len ako NRSR avsak existuju tu aj dalsie institucie a ucast na ich volbach?
NRSR: 59.82% (2016)
VUC: I.kolo 20.11% II.kolo 17.29% (2013)
MZ: 48,34%(2014 za SR, no napr. BA 33,79% a KE 34,45%!!! )
Kolko ludi odtial vie ake pravomoci maju MZ alebo VUC, ludia casto ani nevedia o co ich mozu ziadat a tym padom dostavaju politici priestor na vyhovaranie sa…

Aha. No podla mna cesta vedie cez komunalnu politiku. Ta sa bytostne dotyka ludi = obcanov/obyvatelov prislusnej aglomeracie. Riesi konkretne veci ktore sa prejavuju v dennom zivote a clovek vidi rychlo vysledky (ci uz negativne alebo pozitivne). A je to priamociare. Chces parkoviska? Viac zelene ? Novu skolku ? Skolsky autobus pre deti ? Odpratat ciernu skladku ? Tak prestan frflat doma a pod frflat na MsZ alebo nejake zhromazdenie obcanov. Pripadne vo vytahu povedz susedovi Servacovi (co je zhodou okolnosti poslanec) co si o tom vsetkom myslis. A zrazu sa zaujimas o politiku ani nevies ako.

2 Likes

Pani posuniem debatu smerom kam by podla mna mala na tomto fore smerovat (ale môžem sa aj mýliť :slight_smile:)

@ole18 - dobrá myšlienka je priblížiť ľudom právomoci ich volených zástupcov na jednotlivých stupňoch riadenia štátu. Doteraz to asi nie je mimo kompetenčné zákony nikde ľudsky znázornené.
Otázka znie či by na Slovensko.sk mohla byť taká mapa čo by to znázorňovala. A prípadne aj pri jednotlivých agendách bola aj jednoznačne priradená inštitúcia a možno až konkrétna osoba ktorá je za danú problematiku na rôznych stupňoch štátu zodpovedná. (Niečo ako aby každý videl koho si zvolil a platí a za aké služby)

Taktiež som už viac krát rozmýšľal nad zobrazením jednoznačnej línie rozhodnutí v štátnych inštitúciách a konkretizácii ľudí ktorý rozhodujú. (skrátka v dome e- GOV aby pod každým rozhodnutím bol link na konkrétneho človeka čo rozhodol aj s kontaktmi na neho)
Malo by to viaceré efekty a jeden z nich si myslím je, že by títo ľudia viac zvažovali svoje rozhodnutia ktoré nás všetkých ovplyvňujú či už ekonomicky alebo inak.

@MIJU, presne toto som myslel… zakreslit kompletnu mapu toho (webapp), ktora pozicia/institucia je za co zodpovedna a ake ma pravomoci s moznostou prezriet si ludi s fotkami a taktiez moznostou ich kontaktovat, prelinkovat ich prac. maily, prac.telefony, FB fanpages, atd…

Zaroven usporiadat rokovacie otazky, otagovat ich s moznostou reportu z jednej alebo viacero oblasti, ktore ich zaujimaju (alebo kludne iba hlasovania niektorych politikov atd.). No je pravda, ze nieco taketo by bolo velmi pracne a vyzadovalo by to nejaku udrzbu, vela veci je najma na papieroch, pdfkach a automatizovat to bez sucinosti uradov by bolo asi zlozite. :frowning:

Podla mna by mohlo zabrat spocitat kauzy roznych politickych stran. Fico svojim dobrym marketingom dokaze budit dojem, ze 150 kauz za poslednej jeho vlady je mensie zlo, ako 5 za Radicovej. Pricom za Fica bolo 5 MILIARDOVYCH kauz, kde sme prisli, alebo zazmluvnene prideme o priemerne miliardu €. Vid slavne slovensko.sk kde je predrazenie aspon 825 mil. €, kedze Estonsko. Oproti vyspelym narodom, ako Svajciari mame o 1/4 nizsiu volebnu ucast. Ludia totizto netusia, co je to menise zlo. Spocitat a cisla pochopia tak, ako pochopili Ficove nastenky.

A kto je vlastne ta cielova skupina v ktorej by sa mal vzbudit zaujem o politku ? Studenti ? Podnikatelia ? Robotnici vo VW ? Statni zamestnanci ? Citatelia Noveho Casu ? Citatelia Hospodarskych novin ?
Pochybujem ze bude existovat univerzalny podnet ktoremu vsetky skupiny porozumeju a osvoja si ho natolko aby “sa zacali viac zaujimat o politiku”

Chcelo by to nejaký pútavý politický slogan. Napríklad:
Ľudia, poďte do politiky! Dostanete KEŠU!

@romanh, toto uz existuje nejaky ten rok :slight_smile: http://www.idemvolit.sk/ (su tam AJ kauzy)
@IvanK, cielova skupina by mala byt z mojho pohladu prave mlada generacia. Osobne sa stretavam s mojimi rovesnikmi, ktory volia to, co ich rodicia a znamy, pretoze svoj nazor nemaju. V dobe modernych technologii je myslim vela moznosti ako tych ludi poucit/ resp. dostat ich k vlastnemu nazoru.
@Anon356 to by sme neboli o nic lepsi ako oni…

avsak tvojim komentarom ma prave napadlo, ze mozno by nebolo na skodu to urobit formou simple “hry”, kde by sa rokovacie otazky prave zobrazovali prihlasenym uzvatelom a mali by moznost volby vo svojom MZ/VUC… na konci mesiaca by svoje nazory vedeli aj porovnat s kandidatmi :slight_smile:

Dik, avsak nie v dostatocnej forme. Napr. http://www.idemvolit.sk/172-kauza/nastenkovy-tender/ je sice suma tendra, ale nie odhad velkosti tenelu. Neda sa triedit, zgrupovat podla velkosti tunelu a zucastnenych stran. Neda sa vycislit vytunelovana suma na obcana a neda sa to porovnat s Ficovymi nastenkovymi darcekmi. Tie informacie tam ludom nic nehovoria, ako im nehovori Basternakovych 16 mil. €. Ich zaujima svojich par € k minimalnej mzde a rast zamestnanosti, ktory je mimochodom vsade v EU vyssi, ako s Fico&Richter opatreniami. A to je to, co nechava ludi v pasivite - pocit, ze vytunelovane sumy su male a neovplyvnia ich a pocit, ze Fico pre nich nieco robi.

@romanh, toto je velmi citlive a mam pocit, ze pokial by to (akokolvek jasne by to bolo) web zobrazoval priao a konkretne ukradnute peniaze, tak by sa velmi skoro dostal do problemov, neratajuc zaloby a pod.

Podla mna je skor cesta v informovanosti verejnosti. Kludne aj s takymto niecim kde by boli sumy ale skor v podobe…
“cena SVK tender” vs. “cena obdobny tender AU/PL/CZ”.
no urcite je podla mna dolezite aj vytiahnut politikov a regionalnych poslancov z anonymity a ukazat ich volby pocas funkcneho obdobia

2 Likes

:slight_smile: Mnohi Kotlebovci by sa asi cudovali, keby videli, ze Kotlebky hlasovali za zachovanie Meciarovych amnestii. Ficovci, ze Ficobanda za nich zahlasovala uvaznit ich u dodavatelov tepla, atd.

1 Like

A presne preto som otvoril tuto debatu, ci by to podla Vas bolo vhodne alebo ako na to, nieco take spravit? a kto by mal zaujem sa k takemu niecomu pridat, mozno by na zaciatok stacilo manualne to nejako spravit, no priznam sa, ze aktualne neviem presne odhadnut velkost toho celeho

1 Like

Podľa mňa áno, len to musí byť na lepšej úrovni, ako ej to teraz (aj na porovnanie svoho hlasovania s poslancami som videl fb app).Spojiť sa s ľuďmi, čo to doteraz robia, alebo rozbehnúť niečo vlastné tu a na githube podľa vzoru ako sa vyvíjali volby.digital. Tiež to tu niekto navrhol a o 2-3 mesiace to bolo prijemne použiteľné. Tam sa to však rýchlo pohlo s blížiacimi sa voľbami.

1 Like

Skusim prestudovat ako vznikalo cele to, okolo volieb a pokusim sa spisat a spracovat detailnejsie info, co by bolo potreba spravit.

2 Likes

Podla mna, zaujem ludi o politiku ne je vobec dolezity ani podstatny vo fungovani spolocnosti … cely problem na slovensku je v zle nastavenych hodnotach po pade komunizmu … uplny zaklad je vztah obcana k vlastnemu statu, vnimanie toho co je moje, o co sa musim postarat, preco nieco budovat preco si strazit urcite hodnoty, ako sa k tomu postavit, co buduce generacie, co moje deti a nasi rodicia atd atd … pri silne vybudovanej obcianskej spolocnosti ( krestanske a mravne zaklady su dostatocne a dlhodobo polozene ) sa bud politik zveze na tychto zakladoch alebo sa proti nim ostro vyhrani ( inu moznost nema - okrem strany zelenych :slight_smile: )
… preto bude viacmenej vzdy vnimany len cez emocionalnu rovinu a to ze bud je bulo alebo guru alebo inou castou spolocnosti presne naopak ( cize momentalna forma politiky je na nekonecnu debatu :slight_smile: - historia ukazuje ze skusalo sa uz vselico (dem, soc, anarch, teror a vsetky podobne izmi ) a nakoniec to nefungovalo preto sa treba od nej uplne uvolnit a odstrihnut …
kedze sme tu na kvazi IT platforme a ako hovori kazda dobra “startupova” prirucka, v pripade ze sa snazite vytvorit najlepsi a uspesny produkt pre koncoveho “zakaznika - obcana”, najdolezitejsi parameter na uspech a satisfakciu je naplnenie vnimania hodnoty (value) ktoru mu ponukate … v novodobej historii slovenska to pomerne zvladli len Klaus a Miklos a aj to len v ekonomickej rovine … a to bolo malo preto su tam kde su … ostatny momentalne su len ± panacikovia na skorsi alebo neskorsi odstrel, ani Kiska neni guru je len trosku schopnejsi tak vycnieva :slight_smile: .
.Ale k podstate … jedinou moznostou ako vzbudit zaujem o politiku je budovanie obcianskej spolocnosti zdola … t.j. schopnymi ludmi vytvorit a pozdruzovat odborne skupiny ludi vo vsetkych oblastiach zivota, ktory nebudu tvorit opozitum politiky ( lebo ta nato odborne nema ani mat nebude ) ale zacnu diktovat tempo rozvoja spolocnosti ( vid rozvoj znalostnej ekonomiky a jej dopad v USA ), komunikacne nastroje a kanaly su uz vytvorene ( napr tento :-)) ) nasledne si obcania a aj politici osvoja nove vizie a hodnoty spolocnosti a prirodzenou cestou sa zlepsi vnimanie celeho politickeho zivota … staci si pozret posledne dni … vladnuca alita je oznacovacana ako parazitujuca, dozorujuca elita ako nemohuca a zrazu tempo diktuju “deti” :slight_smile:

1 Like

15 minut na facebooku ma presvedci ze prinutit bezneho cloveka zaujimat sa o politiku vedie presne opacnym smerom

@ole18 - na internete je už množstvo informácií, samozrejme keď ich nejakým spôsobom upraceme a spiehladnáme pre verejnosť je to istou pomocou.

Zle položená otázka bola v tom, že ľudí by sme mali politiku nútiť sledovať. To myslím, že by cieľ nemal byť a ani to nikto nechce a ani to nie je cesta. Jednoducho ľudia z donútenia veci neradi robia a donútenie nie je úplne v súlade s režimom, v ktorom žijeme - liberálnou demokraciou. Zrejme by sme narazili na problémy súvisiace s istými ústavne garantovanými slobodami.

Otázka možno zle položená, ale dobre myslená miero skôr k tomu, ako motivovať ľudí k väčšiemu záujmu o veci verejné.To je inak téma, ktorej sa venuje viac rôznych organizácií, a to najmä v oblasti vzdelávania. Vzdelávanie je v tejto otázke podľa mňa kľúčové. Aj napriek tomu, že informácie budú na rôznych miestach internetu a aj dobre spracované, bez motivácie a záujmu občanov budú tieto stránky a appky nevyužívané (alebo využívané len úzkou skupinou ľudí, ktorí sa o politiku zaujímajú).

Čo je potrebné urobiť - značne zmeniť vzdelávací systém, nastaviť inak ciele vzdelávania v demokratickej spoločnosti. Tie sú v našich hlavách nasmerované najmä na to, aby človek po skončení školy bol zamestnateľný na trhu práce. Avšak opomína sa nemenej dôležitý cieľ vzdelávania - výchova demokratického občana. Teda málo času sa venuje vyučovaniu o politických témach, diskusiám o aktuálych problémoch a pod. Podľa mňa je ten kľúč najmä tam.

1 Like