ÚPVII Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

Poslana aktualna verzia. Pripomienkovanie - Dopytova vyzva male zlepsenia egovu.odt (21.5 KB)

V mene ÚPPVII si vás dovoľujem pozvať na ďalšie zasadnutie pracovnej skupiny Lepšie služby. Prešli by sme si tému publikovania služieb do multikanálového prostredia.:

Kontext ešte z minulého behu PS Lepšie služby (prečo je potrebné sa témou zaoberať)
Informácia o metodike, ktorú dáva dokopy PS Architektúra
Ktoré služby by bolo dobré publikovať ako OpenAPI pre dosiahnutie „quick wins“ (krátky vstup pre nás pripravia kolegovia z Slovensko.digital, ale ak má niekto v hlave nápady k tejto téme, pošlite mi mail a pridám do programu)

Ja idem prezentovat otvorenie API/formularov pre podania na slovensko.sk, ktore by podla nasho nazoru velmi zjednodusili sposob integracie tretim stranam. Idea je nasledovna

1. clovek na stranke tretej strany v nejakom peknom “wizarde” vyplni potrebne udaje (napr. na zalozenie zivnosti)
  2. klikne na button “poslat cez slovensko.sk”
  3. treto stranou vytvorene formularove xml (kedze to je vymenny format) sa odosle na povedzme podanie.slovensko.sk, tam sa zobrazi TXT/HTML vizualizacia a jeden button dole podpisat a odoslat.
  4. Nasledne zbehne prihlasovaci flow a pripadne aj podpisovaci. centralne.
  5. po uspesnom alebo neuspesom odoslani je clovek presmerovany spat na tretiu stranu, ktora sa dozvie o vysledku podania. (cez callback co tam posle)

V principe by toto mohlo fungovat aj uplne bez akychkolvek dohodach o integracii s tretimi stranami. (predpokladam, ze pravnici a bezpecaci budu mat okamzite nejaky iny nazor).

V minimalistickom rezime by stacilo otvorit API na podania, takato podstranka by vsak zjednodusila cely proces este ovela viac. V principe aj vyvojari systemov pre OVM by nemuseli prechadzat zlozitou komplikovanou integraciou ale vyuzili tento centralny komponent. Nie je to nic svetoborne, do velkej miery to takto presne bolo navrhnute a schvalene aj strategickej priorite interakcia s VS…

Ked mate nejake tipy na otvaranie API alebo “male zlepsenia egovu” sem s nimi. Stretnutie je buducu stredu.

Finacna sprava - maju uz teraz moznost pre kazdy formular (s ktorym som sa stretol ja) uploadnut xml, ale manualne…otvorenie na strojove spracovanie by pomohlo