MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

Ahojte,

dovoľte mi pár bodov:

  1. Od decembra už nerobím v Datalane, ale budem pôsobiť mimo SR. Hovorím to v malej nádeji, že snáď to pomôže linked data na slovensku (aby som nebol podozrievaný že úmyslom je zabetónovanie Datalanu v tejto oblasti). Za všetky veci ,ktoré sa dostali do strategickej priority Manažment údajov, resp. Open Data, resp. sémantické štandardy ktoré sa vytvorili: Centrálny model údajov S, aplikačné profily DCAT-AP-SK, CPSV-AP-SK, … a mnohé iné, stojím za nimi absolútne :slight_smile: Som presvedčený, že interoperabilita má v štátnych dátach miesto. A je dokonca kľúčová.

  2. Plánujem spraviť novú verziu Centrálneho modelu (1.2), ktorú chcem hodne zjednodušiť a vylepšiť. Jednak chcem vypustiť viacero zbytočných národných dátových prvkov, tj. napr. názov organizácie (právneho subjektu) nech nie je lsub:name, ale použijú sa priamo štandardy, ako foaf:name v tomto prípade. Takisto chcem prerobiť číselníky do validnych SKOS taxonómií, aby sa lahko dali používať aj v nástrojoch podporujúcich RDF formáty.

  3. No a samozrejme, plánujem v priebehu druhej polovice ďalšieho roka publikovať LODSlovakia2019, kde budú všetky štandardy premietnuté spolu s novými datasetmi.

  4. Čiže v týchto súvislostiach, chcem sa angažovať v podskupinách súvisiacich s dátovou kvalitou, OpenDátami, Referečnými údajmi a podobne. Navrhnem UPVII, aby urobilo niečo ako výzvu na zozbieranie návrhov, pripomienok, či otázok, ktoré s dátami súvisia. Dostal som viac otázok k URI, a presne toto by mohla byť téma. “Počuli sme niečo o URI, ale nevieme/chceme/nechceme” ho použiť v tejto situácii. Čo s tým?".

Na týchto stretnutiach som nebol, a toto hlasovanie považujem sa trošku zvláštne. Veď linked data a API proti sebe nestoja. Otázka je iná. Či majú byť dáta popísané jednotným modelom a majú byť jednotne identifikované, ale je to jedno, a každý si to môže urobiť ako chce. Ja budem teda argumentovať, že štandardy sú nutné, a to nielen v IT.

  1. Som presvedčený, že je tzv. proces Meta-Data Governance je jedným z kľúčových procesov, ktoré by mali bežať v rámci IT. Už dávnejšie som tu o tom písal.
    MIRRI Pracovná skupina K9.2 Governance - #5 by liska