ÚPVII Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra

Pre nas co sa tu este neorientujeme, ale chceli by sme. PoC coho? A planovane spolocne bloky coho? :slight_smile:

Toto nebolo uplne k teme architektury - skor to bolo v teme “ostatne”.

Co sa tyka spolocnych blokov, tak tam si treba pozriet planovane projekty napriklad MV.

Tu finalny dokument “Pravidlá publikovania elektronických služieb do multikanálového prostredia verejnej správy”

a original PravidlaPublikovaniaSluzieb_v1_1.pdf (568.6 KB)

Taktiez davam sem vyjadrenie k zapracovaniu pripomienok k dopytovej vyzve.

Pripomienkovanie - Dopytova vyzva male zlepsenia egovu_odpovede Arch_sd_02 (1).odt (13.2 KB)

1 Like

…za Slovensko.Digital sme sa pytali na zvolanie tejto pracovnej skupiny…mame info, ze Architektura by sa mala spojit s Lepsimi sluzbami…zasadnutie by malo byt zaciatkom februara a mali by sa prebrat temy v nadvaznosti na pripravovany projekt API GW OpenAPI / Otvorené API - plánované a realizované aktivity Slovensko.Digital …teda ide o temy:

• monetizacia OpenAPI,
  • API GW ako PaaS.

mame info, ze ak niekto ma navrhy na temy, tak ich trebe predlozit a PS moze zasadnut a riesit dane temy…cize ak mate nove, nedoriesene temy v ramci PS Architektura, tak napiste tu alebo mi napiste na peter.kulich@slovensko.digital a pozbieram a navrhnem do PS…

Zdielame temy, ku ktorym planujeme v najblizsich dnoch zvolat pracovnu skupinu na UPVII:

PS Architektúra + Lepšie služby (tieto 2 PS su spolu, nakolko posledne info z UPVII hovoria o tom, ze by sa mali spojit)

1. API GW:
  • koncept monetizácie OpenAPI - či vôbec monetizovať,

• API GW ako PaaS,

• prioritizácia publikovania služieb do API GW:

• služby v gescii UPVII + Nases

• služby mimo gescie UPVII + Nases

1. Dizajn manuál eGov:
  • definovanie gestora, zodpovednej osoby za UPVII/štát,
  • potreba ďalšieho rozvoja,
  • systematický maintenance.
  1. Publish + subscribe koncept:
  • nadviazanie na predošlé aktivity,
  • definovanie ďalších krokov,
  • vytvorenie štandardov pre nové agendové IS/registre.
  1. Dopytové výzvy:
  • vyzvy - dátová a malé zlepšenia služieb,
  • nízky záujem,
  • analýza dôvodov,
  • definovanie potrebných zmien.

Ak mate dalsie temy, tak kludne som doplnte a mozeme zaradit. Potrebne je pre temu vediet odovodnit jej otvorenie na PS, keby bol pristup zo strany statu velmi formalisticky.

1 Like

Kedze tato skupina sa spojila s PS lepsie sluzby tak to budeme chvilu davat duplicitne.

Na UPVII vznikaju dve nove podskupiny. Za SD sme nominovali mna a @peter_k do API GW a mna do egov dizajn manualu. Budeme priebezne informovat, co sa tam deje.

1. Podskupina API GW/API Manažment. Vedúci: Pavol Bandura. Prihlasovanie (len členovia PS) na:pavol.bandura@vicepremier.gov.sk
  1. Podskupina eGov dizajn manuál . Vedúca: Viera Hainzl. Prihlasovanie (len členovia PS) na: viera.hainzl@vicepremier.gov.sk

Nove vlakno k tomu tu ÚPVII Pracovná podskupina - API GW/API Manažment

Minuly tyzden bolo stretnutie pracovnej skupiny. Preberali sa dve temy (za nas sa zucastnil @lubor, kedze som bol na dovolenke - snad ma doplni):

1. Planovana dopytova vyzva “Moderne technologie” - nemozeme zatial material sirit von, ale asi neprezradime vela ked povieme, ze ide o tri temy - Nasadenie Open Source :clap:, IoT a Chatboty. Blockchain, ktory v draftovej verzii bol este pred nedavnom tam uz nie je. :wink: Za nas padol navrh, aby sa tam dostalo aj vyuzite public cloudu / public saas sluzieb v statnych projektoch - avsak pre kratkost casu to asi nestihneme uz dostat do vyzvy v pozadovanej kvalite.

2. Diskusia k centralnym IS, pol poskytnuty zoznam - myslim, ze nie je nijako tajny (su to vsetko schvalene alebo existujuce projekty), tak ho tu vyzdielam. nadrezortneIS_centralneBloky_v3.docx (33.5 KB)

1 Like