Transparentná samospráva

hurá, Levice už sú:
http://egov.levice.sk/Default.aspx?NavigationState=1100%3A0%3A

áno, paráda… rád by som tam v budúcnosti mal aj pri fakturach a objednávkach napojenie na konkrétnu rozpočtovú kapitolu, viem, že v databáze také prepojenie v ISS je, uvidíme, či sa to podarí…

a pri zmulvách mi chýba link na pdf zmlúv…

tie šablóny asi treba trochu opravit , už som reportoval ĽT…

dobrá správa… už sa na tom pracuje (dávnejšie), … ja presadzujem podrobný Rozpočet… čerpanie / plnenie nielen podľa Programov, ale aj s konkrétnymi dokladmi (popisom), z jednotlivých rozpočtových položiek. Dá sa, je to vymyslené, snáď čoskoro bude aj von. U nás ide o netriviálny počet záznamov :slight_smile:

…aj pdf budú

nateraz - skús aspoň pridať RSS, pre niektoré tabuľky (teda požiadaj cez ĽT)

naša úradná tabuľa sa ako pozdáva? s Archívom? podľa Kategórií?

Spoločne viac dokážeme, sme na jednom podvozku.
Vlastne sú to Informačné služby, bez nutnosti požiadania.

zanedlho v Hradci Králové… ISSS 2016

program:
https://www.isss.cz/program.asp

podarilo sa, vybrali aj náš príspevok, za mesto Prešov :slight_smile:
… taká jednoduchá “kuchárka” to bude s receptom, zadarmo

Prvotny draft “zoznamu prioritnych datasetov” pre samosravu som dal zatial sem:

https://utopia.sk/wiki/display/opendata/Transparentna+samosprava

Dalsi postup:

1. Ustabilizovat zakladny ramec, t.j. pocet a typ datasetov.
  2. Zhodnut sa na dolezitosti/poradi.
  3. Navrhnut standardy pre formt a strukturu jednotlivych datasrtov (zrejme v poradi, od hora/najdolezitejsich)

Uvitam dalsie pripomienky.

Jednotná databáza turistických bodov pre appky samospráv

Mam velku prosbu, dostat do takejto strukturovanej podoby zverejnovanie verejnych vyhlasok - v zozname prioritnych datasetov by som to daval na prve miesto. Prave verejne vyhlasky su totiz dokumentami, o ktorych sa musi adresat vcas dozvediet a reagovat, a za sucasnych pomerov je to niekedy viac ako tazke. Viac tu Jednotny system webov pre vsetky samospravy

ÚET - ja to mám takto: http://egov.presov.sk/Default.aspx?NavigationState=610%3A0%3A
archív ÚET: http://egov.presov.sk/Default.aspx?NavigationState=620%3A0%3A
rýchly výber cez Kategóriu (dá sa dopĺňať, ako treba)

aj RSS
a tiež ako datasety v Katalógu OPEN DATA
všetko pekne štruktúrované
jednoduché, zatiaľ postačujúce

všetko je z evidencie v back office, publikované synchronizáciou
rovnakým spôsobom

existuje aj CÚET, centrálna úradná elektronická tabuľa na upvs, niekde
nie je povinnosť tam vešať verejné vyhlášky

tých priorít je veľa :slight_smile:

Navrhujem pridat: zoznam technickeho zhodnotenia majetku (aka investicie do ulic, nehnutelnosti, atd.)

Presov ma toto fakt pekne spravene - uz to len rozsirit na celu SR :slight_smile:

Pridal som. Vie mi ale niekto upresnit (@Mari, …?), aky typy “dokumentov” samosptava vyraba? Zatial mam poznacene “vyhlasky” a “uznesenia”. Matne mi v pamati figuruje “vseobecno zavezne nariadenie”. Su este nejake? Zatial mam plan mat pre kazdy “typ” jeden zoznam, aby sa nemiesali hrusky s jablkami. Mozno ale neskor mozeme usudit, ze by stacil aj jeden zoznam, kde by bolo vsetko co musia obcania dodrzovat s tym, ze vramci metaudajov byde aj typ dokumentu a samozrejme linka na plne znenie.

Tu teda vidim, ze Presov ma aj “oznamenia” rozneho druhu.

Samosprava vyraba vsetko mozne…VZN, sadzobniky. Oznamenia. Tlaciva. Zapisnice z rokovani komisii. Smernice. Poriadky…neviem ci je to vobec niekde taxativne vymenovane.

To by som rad zistil od niekoho, kto je znaly veci.

Ohladom DCOM a 1500 obci - da sa niekde najst zoznam obci ktore ho pouzivaju? Chcel som sa pozriet ci sa niektorej podarilo integrovat DCOM do ich vlastneho webu a ako to vyzera.

Aka je asi tak casova a financna narocnost prechodu obce na DCOM system?

Jednotny system webov pre vsetky samospravy

Aj ja som zvedavy ci to uz niekde realne pouzivaju. Ja som nepostrehol obec alebo mesto, ktore by to pouzivalo. Posledna velka informacia bola, ze od 1.januara 2016 je to v realnej prevadzke. Ale kedze este neboli vyskoleny zamestnanci tak je to otazne. Napr. nasa obec ma pocitace od DCOM uz aj 4 mesiace, ale zaskoleny neboli. Cize moj skromny odhad, ze realne to este pol roka fungovat nebude. DCOM ma v plane na tento rok skolenia. Nieco o tom by mohol este vediet robert.kuchar resp. Rudo_Horvath, ktori sa k danej teme casto vyjadruju.

A k tomu tvojmu dotazu. Casova narocnost je otazna. Co sa tyka finanncii tak obec prechod na tento system nestoji nic, dokonca dostanu aj nejake pocitace. Rocny poplatok tam je tusim 1Eur/obyvatel/rok.

Vdaka za odpoved.

obec prechod na tento system nestoji nic

Zmena vzdy nieco stoji :slight_smile: minimalne cas na zaskolenie. Naviac ak hovorime o zmene webu tak cas na prehodenie dat z jedneho webu na druhy - predpokladam ze bude treba aj zduplikovat data z existujuceho webu za poslednych X rokov aby sa tam dali vyhladat aj starsie vyhlasky, VZN a podobne. Pripadne ak si chce obec ponechat svoj web a do neho zaintegrovat DCOM tak to tiez bude stat peniaze, pri malych obciach ktore nemaju IT pracovnika to bude musiet robit externy dodavatel.

No neviem ci zrovna do webu obce treba nieco extra zaintegrovavat. Staci dat odkaz na konkretnu sluzbu napr. Vrátenie pomernej časti dane a je. Ostatne si obcan poriesi tade. Co sa tyka zmeny celeho webu, ta moznost tam je, ale obci to nedava podla mna ziadnu pridanu hodnotu.

Toto ma zaujíma… Ako sa dá integrovať? Hľadám nejaké materiály ale ešte sa mi nič nepodarilo nájsť. Web obce mám v CMS (Wordpress)… Ak by sme ma vedeli nakopnúť správnym smerom čo začať študovať budem vďačný :wink:

Ahoj, neviem ti dať žiadne informácie, keďže ako píšem vyššie - tiež som ešte nevidel web obce ktorá je napojená na DCOM, a ani neviem nájsť zoznam obcí ktoré sú (aktívne) napojené.

@miroj, @mpca86, @Marian_Vajdecka - weby cez DCOM prosim debatte v Jednotny system webov pre vsetky samospravy , aby sme to prilis nemiesali.

@dali - Martin, @SMM - Sala, znacim si. @Mari - Presov registrujem uz dlhsie. @jules - Levice komunikuje s Mari. :slight_smile: Mate nieco nove ohladom Open Data? Opat, aby sme prilis nemiesali thread na platforme, dajte mi to prosim radsej do mailu (hanecak at opendata.sk).

Ma este niekto nieco k “publikacnemu planu”:

https://utopia.sk/wiki/display/opendata/Transparentna+samosprava

Poloziek je tam uz vcelku dost, chcem teda nasledne identifikovat co su duplicity, nadmnoziny, podmnoziny a pod. Priapadne vyriesit tiez “doublespeak” - ze nieco nejako volam ja, ale nejako inak sa ta vec vola medzi uradnikmi.

OK, ten draft sa tyka hlavne internych procesov mesta. Este tu mame externe prostredie, ktore treba zachytit. A to je

• Uzemne planovanie, UHA
  • Informacie pre investorov
  • Informacie pre turistov - spolocna databaza POI bodov v samospravach