Open data Katastra

Hej, UGKK velmi pedantne rozlisuju medzi “zverejnit” (na webe, typicky HTML) a “poskytnut na opakovane pouzitie” (download). Pre nas IT-ckarov je to cudne, pre UGKK je to ale alfa+omega ich pristupu k Open Data (=“opakovane pouzitie” v ich slovniku = “my sa nebranime, ale brani nam zakon”).

Toto rozlisenie je vraj v zakotvene v nejakom zakone. Uvital by som teda pomoc nejakych pravnikov, ktori by tieto definicie v zakone nasli a potvrdili alebo vyvratili, ze to tak je/nie je.

Tento problém nie je právny. Znenie zákona im ponecháva veľkú voľnosť. Napr. absolútne nič ÚGKK nebráni dať na kapor/CICA/Mapka licenciu CC-BY, ako to spravil ŠÚ s RPO.

Opäť by som upriamil pozornosť na zmluvu, ktorá jasne ukazuje, že sa dajú spraviť aj priamo OpenData datasety z katstra nehnuteľností.

Len by teda ÚGKK muselo “chcieť”. A na to sa zatiaľ zdá, že ani vicepremiér nemá dostatočné slovo…

Ja som z ust vedenia UGKK opakovane pocul “my sa nebranime, ale brani nam zakon”. Ak ale, ako pises, teda v zakonie nie je nic, co by im branilo, tak by teda malo platit “my sa nebranime”. Co teraz … nie som velky lingvista … je to to iste ako “sme ochotni to urobit”? :slight_smile:

1 Like

Z nejakych zahadnych dovodov nam prisla takato odpoved na infoziadost, ktoru si vobec nepamatam, ze by som daval.

Novela zákona o katastri nehnuteľností je v MPK, rieši aj zverejňovanie údajov…

1 Like

Inspiracia z UK

OK, trochu refresh k tejto teme: Vcera bola v Bratislave akcia Trend-u “Open Data a GDPR”. Nejako tam vyskocila v diskusii aj tema “Kataster a Open Data”, vid teda:

Odkial vyberam:

  1. pan z UGKK mal odvahu a pocas debaty sa postavil a zapojil
  2. opakoval vsak zial argumenty/vyhovorky, ktore sme uz od UGKK poculi vela krat
  3. vraj ale predsa len prebiehaju debaty medzi UGKK a NASES ohladom zverejnenia casti udajov z Katastra v podobe Open Data

Pocas akcie sme si zaroven vdaka @Lubor pripemenuli podobnu akciu z roku 2013, kde p. Pellegrii (vtedy este ako digitalny leader) prislubil o.i. Open Data z Katastra (vid potom https://utopia.sk/wiki/display/opendata/eTrend+Open+Data+Forum%2C+3.12.2013).

2 Likes

A este jeden update: Ortofoto ako open data .

Dokumentácia OpenData API katastra:
https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3595227&l=sk
Príloha č.3

Zmluva o poskytovaní vybraných údajov z informačného systému katastra nehnuteľností prostredníctvom elektronických služieb - text.pdf (990.3 KB)

2 Likes

“Open” to teda ale este nie je, kedze to plni iba “1x a dost”:

“Príloha č. 2 … c) Oprávnený subjekt nie je oprávnený vybrané údaje ani prístup k nim poskytnúť,
sprístupniť, ani zverejniť ďalším fyzickým a právnickým osobám.

Dalsie moznosti:

  1. cakat, ze sa nieco vykluje zo zmluvy NASES+UKGG popisanej koncom 2015 popri eDem/MOD
  2. cakat, ze sa tato novsia zmluva UPPVII+UGKK nejako pretavi do Open Data cez CSRU/MPIaIU, kedze v niektorej SU boli byvali naznacili ci slubili, ze nejake Open Data budu
  3. nieco ine, ked uz aspon mame v prilohe c. 3 vcelku dobry popis API

V prilohe c. 2 sa o.i. pise:

Vybrané údaje z informačného systému katastra nehnuteľností obsiahnuté vo výpise z listu
vlastníctva, v kópii z katastrálnej mapy a v kópii z mapy určeného operátu (ďalej len
„vybrané údaje“) alebo akákoľvek ich časť požíva ochranu v zmysle zákona č. 185/2015 Z. z.
Autorský zákon (ďalej len „autorský zákon“).

Vychadzajuc z toho by som argumentoval takto: Ak UGKK vlastni data katastra a my obcania vlastnime kataster, tak ergo my obcania vlastnime data. (Ale UGKK argumentuje, ze ide akoby o nejaku utajovanu skutocnost a teda vidiet ich mozu obcania len tak, ako UGKK uzna za vhodne. Tot podstata “sporov” okolo zverejnovania za poslednych X rokov.)

https://www.ordnancesurvey.co.uk/business-and-government/products/open-mastermap.html

Web Map Tile Service

Individual flat image (raster) tiles delivered online for base maps in geographic information systems (GIS), web and mobile applications.

Vector Tile Service

Individual data (vector) tiles, consisting of geometry with limited or no attribution, delivered over the web primarily for customisable base maps in GIS, web and mobile applications. This is currently being trialled as part of the OS Open Zoomstack trial.

Web Feature Service

This will deliver geographic features (vector) online – geometry and attribution. It can be used in various ways such as for visualisation, querying or creating derived data in GIS, web and mobile applications.

Navigation API

This will provide point-to-point (A to B) and multi-point (A to B to C…) routing across roads and paths to support routing use cases, e.g. route planning.

Identifier API

A look-up service to link between different identifiers and datasets. This will enable a variety of use cases outside the service, such as linking users’ own data to common identifiers.

Machine-to-machine bulk downloads

Users will be able to access OS products in an automatable way to drive business processes. It’s likely to provide access to OS products at a persistent URL for each epoch.

V zasade aj UKGG ma WMS a WFS, vid https://www.geoportal.sk/sk/sluzby/mapove-sluzby/wms/ , https://www.geoportal.sk/sk/sluzby/mapove-sluzby/wfs/wfs.html atd. Ale:

  • licencia je “custom”, ako nepravnik by som ju opisal ako “CC-BY-ND”, ci dokonca “CC-BY + napiste nam, ak ste spravili derivat”
  • klauzula o nadmernom pouzivani znie dobre, ale ked nevieme co presne znamena “nadmerne”, tak moze byt vedome alebo nevedome znauzita na odseknutie legitimneho pouzitia
  • co som tie veci skusal v Qgis (skvela vec), tak nie vzdy funguju => zisiel by sa nejaky validacny servis (MZP SR cosi take planovalo resp. planuje v JPPÚS: https://wiki.finance.gov.sk/display/SU/SU-MD-su_144 )

https://twitter.com/ChrisGis3D/status/1061953131645452290

1 Like
1 Like
1 Like

Keďže roky plynú a táto téma sa nehýbe, pripravili sme (opäť) stručný návrh: OpenData katastra - navrh S.D.docx
Hlavnou motiváciou bol záujem aktuálneho predsedu ÚGGK Jána Mrvu, ktorý sám túto tému verejne spomínal, keď bol menovaný do funkcie.

Návrh som mu včera odprezentoval, viď. aj Redirecting...
Ďalej ho chce predisktuovať interne a následne nám dá odpoveď.

4 Likes

Tlieskam. A moje 2¢:

  • rovnako z iba verejnej prístupných informácií nemáme možnosť odporúčať technicky a kapacitne optimálne riešenie formátov a spôsobu zverejňovania údajov

Navrhujem co najviac vyuzit INSPIRE riesenia a formaty.

Preco: INSPIRE smernica je transponovana do nasho prava, ergo treba realizovat. (Tak ako PSI a teda Open Data.) Zaroven vsak INSPIRE (na rozdiel od povedzme PSI smernice ci infozakona) definguje aj formaty a rozhrania, ktore mozno povazovat za otvorene. T.j. aby UKGG zbytocne neinvestovalo do dvoch technickych riesni (jedno INSPIRE, druhe Open Data), mam za to, aby sa pre udaje, ktore su aj v rezime “open” aj v rezime “INSPIRE” pouzili INSPIRE rozhrania a formaty (a uz spominana Open Data licencia CC-BY).

aktualizácia údajov – vzhľadom na dôležitosť prístupu k aktuálnym údajom, možnosť identifikácie zmien a veľké množstvo aktualizácií údajov navrhujeme aktualizovať údaje denne a súčasne zvoliť datasety tak, aby bolo pre používateľa možné efektívne zistiť zmeny oproti predchádzajúcemu stavu

Aj v tomto pripade sa zrejme daju pouzit INSPIRE riesenia, typicky teda dopytovanie (query) vo WFS ci WMS, vid napr.:

https://docs.geoserver.org/stable/en/user/filter/function_reference.html

Mapovanie INSPIRE na Open Data zrejme odhali aj nejake “biele miesta”, co su teda ciastkove a riesitelne temy. Typicky uz nieco take uz riesi MZP vramci realizacie RPI a pribuznych aktivit. Typicky by sa zrejme okrem ton softveru a specifikacii hodila aj sada popularizacno-naucnych blogov, kde by bolo prakticky a jednoducho popisane, ako si stiahnem napr. parcely typu C aktualizovane za poslednych 24 hodin. Tot myslim velmi pekna parketa pre datovych kuratorov na MIRRI, MZP a UGKK. (Sorry, ze ukolujem :slight_smile: )

1 Like

Dobra iniciativa,
potrebu otvorenych dat v oblasti katastra je naozaj zelana vec nielen medzi IT. Vid ukazka zo skupiny uzivatelov dat (architekti, projektanti), ktory doteraz mohli pouzit stary “katasterportal”.


Druha vec je si potom uvedomit, ze graficke a pisomne udaje casto krat nesedia tj. pri praci s tymito datami sa treba mat aj na pozore. Ako to niekedy nemusi sediet vid ukazka na tomto linku kde je presna ortofoto mapa a poloha domov na kat. mape je 10 m vedla.
Kataster nehnuteľností | ZBGIS (skgeodesy.sk)

Teda aj zverenenie dat je dobra cesta, no treba si uvedomit ich kvalitu. Jednak polohova a vymerova a potom aj spolahlivost tychto dat. Vid prispevok min. financii v tomto. 22. Lepšia daň z nehnuteľnosti v hrsti, než daň z príjmu na streche (november 2018) | Ministerstvo financií Slovenskej republiky

3 Likes

To že priamo údaje evidované v KN nie sú 100% presné je známe - a povedal by som, že to ani nemôže byť inak. Ja poznám aj prípad, kedy pôvodná veľká plocha rozparcelovaná na “slíže” záhrad bola v KN zaznačená natoľko chybne, že záhrada vlastne na papieri patrí susedovi.

Kvalita údajov je dôležitá a ťažká úloha, ale nespájal by som to vôbec s OpenData. Tu je prístup veľmi jednoduchý: to čo už je teraz zverejňované, napr. na portáloch ÚGKK, nech je prístupné aj v režime otvorených údajov.
Naopak, OpenData môžu napomôcť riešiť kvalitu údajov napr. tak, že sa ľahšie identifikujú tie nekvalitné miesta, čím sa zvýši tlak na ich vyriešenie (podľa už dnes zavedených postupov).

5 Likes

Stačilo 10 krátkych rokov, iba 10 !

image

8 Likes