Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Spustenie tohoto refreshu je planovane zhruba za rok spolu s mUPVS - planujeme zverejnit:

  • novu figma kniznicu
  • upraveny web ID-SK s novymi komponentami a dokumentaciou
  • upravene HTML/CSS
  • upravenu wordpress temu
  • novu reactovu kniznicu
    atd.

Tak isto by mal byt sucastou aj navrh ID-SK pre webove aplikacie(myslene napr. eDesk) s ktorymi aktualne ID-SK nepocita + update vyhlasky.

Vsetko samozrejme zalezi na tom ci na to bude budget alebo nie. Ak nie, zverejnime len react a novu figmu, ktoru tak ci tak pripravujeme pre mUPVS.

To nie je asi uplne odpoved na moju otazku.

Mozno som neporozumel pojmu upstream repo. co tym myslis?

gov.uk je 1490 commitov pred vami. Asi by bolo dobre potiahnut zmeny od nich. Ak ste nerobili naozaj velke zasahy (ani oni), tak by to malo byt lahke. :wink:

1 Like

Skúste sa na ďalšom UX fóre zastaviť a pochopíte, prečo si Martin mohol dovoliť aj uvoľnenejšiu prezentáciu.
V niekoľkých bodoch:

  1. Je to komunitný meetup založený na príjemnej, uvoľnenej atmosfére. tu sa nebavíme o tlačovej konferencii SKIT/ MIRRI, poprípade deep level profesíjne stretnutie. Ani to nie je konferencia, kde dáte 1500 eur za lístok. Naopak je to zadarmo :slight_smile:
  2. Zistíte tiež, že z tých cca. 70-100 offline divákov a ďalších cca. 100-150 na internete, nájdete kopec ľudí, ktorí s UX ešte len začínajú (a vôbec nie sú UXáci), ale aj skúsených profesionálov s obrovským skill setom. A rovnakým štýlom je ladený aj lineup. Ak by Adam začal prechádzať WCAG a testy k accessibility, polovica ľudí by absolútne netušila o čom rozpráva. ak by sme sa chceli venovať tejto téme, tak by som začal skôr tu: UX Forum – Accessibility – 01 Radek Pavlíček - YouTube
  3. Ono to zase nie je taká zlá poznámka. Zamyslieť sa nad tým, či niečo vypustíme a obslúžime tým (od začiatku) 99.5% ľudí a stále to môžeme ladiť vs. čakať ešte 3 mesiace, lebo musíme prejsť celé WCAG2.0 a potom to vypustíme (aj tak to nebude na 100% dobre).
  4. Áno, učme sa od lepších (GOVUK), na druhej strane treba povedať, že oni tiež nezačali s dokonalou verziou. Krásne to vidieť na zmenách a na tom, že stále potrebujú +/-500 ľudí a stavajú na rokoch výskumu. Na Slovensku je tých ľudí koľko (MIRRI, SKIT, BRISK)? 10%? 5% z toho, čo majú v UK? A k tomu je to téma posledných 2-3 rokov. Môžeme preberať GOVUK, ale zároveň to treba aj pochopiť, naštudovať súvislosti, zahrnúť slovenské reálie… Taký Google mal v histórií koľko chatovacích/ video appiek? Ja viem minimálne o 8 rôznych. A pritom Google to s vývojom, dizajnom aj všetkými vecami vie.
  5. O prístupnosti rozpráva cca. od 1:30 (hod). Povedal napríklad “Musíme dodržiavať WCAG2.1 podľa vyhlášky, takže riešime napríklad štýly tak, aby spĺňali kontrastné pomery”, “nakoľko vieme IDKS zatraktívniť a nejakými drobnými zmenami ho spraviť krajším”. A k prístupnosti: “nakoľko by malo byť IDSK prístupné, ale tu by som rád s niekým viac prediskutoval do hĺbky, pretože reálne tých používateľov, ktorí pristúpia s čítačkou (nevidiaci, slabozrakí), je veľmi nízke %. Pravidelne spolupracujeme s úniou slabozrakých a konzultujeme s nimi. Otázka: Kedy je to diskriminácia pre bežných používateľov, keď používateľov s poruchou je mizivé %, napr. 3%”… A potom to porovnáva s riešeniami Apple. " O tomto rád podiskutujem, lebo je nevyvážené - koľko prístupnosti áno a koľko nie".
    Ja fakt neviem odkiaľ vaši kolegovia (z prezentácie) zistili, že netreba klásť dôraz na prístupnosť. A dosť mi to nesedí s tým, čo je priamo na videu…

Vaši kolegovia vám asi zabudli spomenúť, že si potom odchytili Adama aj ostatných kolegov zo SKITU a vyše hodiny s nimi diskutovali. Oni sa za ten čas nepohli z miesta…

1 Like

2 dni sa tu bavíme o záverečnej sekcii prezentácie, ktorú ešte nazvali “Otázky k pivu” uviedol to slovami “chcel by som počuť váš názor, poďme sa pobaviť o…” a my sme z toho dokázali vydedukovať, že SKIT navrhuje vykašľať sa na štandardy.
Tak veľmi rýchlo ešte raz:

  1. sú len 3 možnosti - buď som freelancer a pre niekoho robím (ak sú ok, môžem spomenúť firmu), alebo mám vlastný produkt a môžem ho prezentovať (napr. na poslednej BRISK konferencii 45 minútové promo nástroja nejakej českej firmy tak zaujímavej, že si už nepamätám názov), alebo pracujem vo firme a prezentujem prácu v tej firme. Pokiaľ tú tému nepojmem ako výcuc info z google, ale chcem ukázať nejaký reálny projekt, postupy, riešenia, tak tie case studies, alebo informácie si nevycucám z prsta. Od malých meetupov po konferencie ako webexpo, We are developers a pod. si ani raz nepamätám, že by niekomu vadila príslušnosť spíkra k nejakej firme/organizácii.

  2. ešte raz, UX fórum a väčšina podobných podujatí je pre širokú verejnosť. To nie je pracovná skupina na ministerstve, alebo odborná schôdza členov ITAS. Môže tam byť prednáška o úplnych základoch, aj nejaká brutálne podrobná case study prešpikovaná tipmi, super riešeniami… Navyše sa vždy zverejňuje okrem témy meetupu aj nejaký odstavček o témach prednášok. Ak ma to nezaujme, tak tam proste nejdem.

  3. 60% populácie má nejakú formu “poškodenia”. A keď nastavím dostatočne veľké písmo s kontrastom a jasnú farebnú paletu na prvky, koľko z tej množiny vyriešim? 2/3? To je presne to, čo sa Maťo pýtal v sekcii OTÁZKY K PIVU. A podľa mňa je to dobbrá otázka, lebo ladenie produktu pre človeka, ktorý má trochu slabší zrak alebo jemne iné vnímanie farieb vs ladenie pre všetky možné prípady a kombinácie “disabilities” je dosť iný scope

Tak na jednej strane stačí zobrať GOVUK a prispôsobiť ho našim podmienkam a na druhej keď sa začne prispôsobovať našim podmienkam, tak je to zle, lebo to nie je GOVUK, a ako si niekto dovolil spraviť niečo iné.

Ono je pekné zobrať GOVUK, alebo akýkoľvek iný DS a povedať, že takto to bude všetko fungovať. Ale na to sa zákazníci vykašľú, pokiaľ to nebude fungovať pre nich a budeme mať dokonalý DS v šuflíku, lebo OVMká to odmietnu zo slovami “my sme aj chceli, ale občania sa sťažovali”. Tak ako sa GOVUK za posledné obdobie zmenil cez 1490 zmien, tak by sa malo meniť aj IDSK. A hlavne mať v hlave ľudí, ktorí to na konci dňa budú využívať na riešenie svojich problémov.

Ešte si dovolím… Moje argumenty postavené na slabých základoch k téme odmietnutia zákazníkovho DS v komerčnej sfére sú skutočne postavené na slabých základoch, lebo som sa k tejto téme nevyjadril ani slovom. :slight_smile:

Fakt sa tu hádame 2 dni o otázke na názor ľudí v závere prezentácie a vyriešili sme čo? 0.0.00. Slamu môžme mlátiť na jeden keď bude žatva, ak máme konkrétne problémy, témy a otázky, tak si radšej sadnime za jeden odborný stôl so všetkými relevantnými ľudmi (MIRRI, SKIT, SD, dodávatelia…) a poďme to riešiť. Čo povieš @MilanK ? Čo si pamätám, tak vždy na stretnutiach po takýchto hejtíkoch prišlo kopec konštruktívnych riešení a niečo sa aj posunulo (nie len počet riadkov v databáze k tomuto vláknu… )

1 Like

ak sa dobre pamatam, tak farbicky IDSK su definovane ako default, ale kazdy rezort si ich moze zmenit ak dodrzi pravidla pouzite v IDSK. Alebo som mimo?

Accessibility je obrovská téma a jeden z hlavných pilierov ID-SK. V UX je dôležité uvedomovať si, že každá zmena má potenciál ovplyvniť všetkých používateľov, tj. zmena určená na zlepšenie situácie pre 3% môže veci zhoršiť pre zvyšných 97% (to je samozrejme nepravdepodobný extrém). Martin položil dobrú otázku: ako tú prístupnosť spraviť, aby dobre bolo pre všetkých, resp. čo najviac. Vnímam to ako validnú otázku a nakoľko to bolo prezentované ako otázka k pivu, je super, že sa uchytila a diskutuje sa o nej x)

Keď už sme znova otočili tému IDSK, ja mám jednu praktickú otázku:
Plánuje sa z toho Figma projektu spraviť nejaká verejná knižnica, ktorú by sme si mohli hodiť do figmy a využívať všetky jej prednosti oproti kópii aktuálnej verzie projektu? Minimálne z pohľadu jednoduchosti preberania zmien v komponentoch mi to príde ako nice-to až must-have.

1 Like

Zdravim,
chcel by som vsetkych pozvat na dalsiu ediciu neformalneho stretnutia pri pive - SKIT Design Beer 04 - tentoraz na temu ID-SK (minulost - sucasnost - buducnost). Stretnutie sa uskutocni 30.6. od 18:00 formou online meetupu - link posielam nizsie. Ak by mal niekto zaujem navstivit nas osobne v priestoroch Slovensko IT (v Košiciach) budeme len radi.

Na stretnuti by sme sa chceli pobavit o nasledujucich temach:

1. GOV.uk vs. ID-SK - je dizajn system GOV.uk vhodny pre slovenske prostredie? Ako to robia v UK vs. ako to robime my na Slovensku
2. Skusenosti s ID-SK - radi s vami nazdielame nase skusenosti s design systemom ID-SK a tak isto skusenosti, ktore sme nazbierali pri konzultaciach pouzitia ID-SK na roznych malych aj vacsich projektoch napr. pre UVZ, MZ, MZV, … . Budeme radi ak na oplatku nazdielate vy vase skusenosti.
3. ID-SK 3.0 - co znamena evolucia ID-SK? Kam treba ID-SK posunut? Ukazeme nas pohlad na problematiku a budeme radi za ten vas.

Dalsim temam ako figma kniznica a podobne sa samozrejme nebranime.

Ako podklad k diskusii posielam:

  1. Vystup z vyskumu ohladne ID-SK, ktory sme realizovali na jesen 2021
    SKIT-IDSK-kvalitativny-vyskum.pdf (995.4 KB)
  2. Odkaz na clanok, ktory popisuje tvorbu novej hlavicky ID-SK - https://slovenskoit.sk/evolucia-hlavicky-id-sk/
  3. Vystup z vyskumu ktory sme realizovali v lete 2021 v ramci projektu GovCMS kde sme analyzovali aktualny stav webovych sidel statnej spravy - upozornim na slidy 32, 44, pripadne 39 -
    MIRRI-I-03-PZ-GovCMS-P4-VysledkyVyskumuSucasnehoStavu.pdf (1.2 MB)

Odkaz na Teams meeting:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3Ameeting_YjNjOTRmZjItNTc2OC00Zjk2LWE4NmUtOTY5ZmQ5ZTY4NzIz%40thread.v2/0?context={"Tid"%3A"2648199d-3fad-4a6f-b974-d76651e36481"%2C"Oid"%3A"e2b72858-8e51-44c8-9caf-5e43411b595f"}

Disc.: Jedna sa o neformalne stretnutie, nie pracovnu skupinu! Cielom stretnutia je diskutovat a spolocne sa bavit o buducnosti statneho design systemu, nie prezentovat nejake hotove riesenia.

Pekny vecer!

M.

4 Likes

Príde aj niekto z mirri, kto to má mať vlastne na starosti?

Riesime to s Briskom. Planuju aj taku oficialnu pracovnu skupinu, kde sa predstavi plan pre ID-SK atd. Zatial to vsak vyzera az na september. Teraz by sme skor chceli neformalne prediskutovat a ziskat spatnu vazbu na nas pohlad (aj vzhladom na divoku diskusiu na evente a tu na platforme).

Ludi z MIRRI samozrejme pozyvame - za nas to vsak je dobrovolna aktivita mimo pracovny cas, takze sa moze zucasnit kto bude mat priestor a chut.

Toto asi bude príliš odborné, ale možno by stálo za to dať SKIT pivu nejakú pravidelnosť, trochu event marketingu a vybudovať okolo IDSK komunitu. Nech si na to zvykajú ľudia, firmy, ovmká, kdekto. Pochváliť sa dobrymi projektmi a pod.

2 Likes

Zdravim,
pre vsetkych, ktori maju zaujem neformalne (pri pive) pokecat o design systeme ID-SK pripominam dnesnu akciu SKIT design beer na temu ID-SK. Zaciname o 18:00. Akcia bude prebiehat formou online meetupu na platforme MS Teams.

Link na udalost:
SKIT Design Beer 04 - ID-SK teams udalost

Disc.: Len pre istotu, jedna sa o neformalnu akciu organizovanu design timom SKIT (jednym z dodavatelov statu, ktory ID-SK intenzivne vyuziva) a prezentovane nazory nemaju charakter oficialnych stanovisk a vyjadreni biznis vlastnikov ID-SK (MIRRI).

2 Likes

BTW: takáto spolupráca má podľa mňa zmysel, v čechách to funguje už dlho aj v iných odvetviach, študenti robia praktické projekty, niečo sa naučia a štát získa

z clanku mam pocit, ze vyvoj tych 2-3 systemov a ich prevadzka ma byt zabezpecena studentmi. To je podla vas cesta, ktorou treba ist? Myslim z hladiska kvality a udrzatelnosti. Spolupraca s univerzitami je must, to vobec nerozporujem, ale aby vyvoj systemov stal na doktorandovi a jeho studentoch, to vidim prvykrat.

5 Likes

ale ved nejaka vystupna kontrola tam predsalen musi byt. Za mna urcite palec hore.

ja ten pocit nemam :slight_smile: hovoria o vyvoji a testovani a prevadzkuju si sami.
ale aj keby co je na tom take poburujuce?

Ja posobim v inej sfere ako IT ale u nas studenti aj PhD participuju na projektoch vedenych nasimi skusenymi zamestnancami, studenti ziskavaju skusenosti, prinasaju napady, riesia vyskumne temy pocas spoluprace v ramci svojich diplomoviek a dizertaciek ale ziadny nezodpoveda za projekt lebo potrebuje minimalne rok aby vobec podrobne spoznal firmu a 3/4 z tych studentov po roku skonci alebo ide inde. To je len moj nazor.

Druhou vecou je ze problem s IT firmami sa stat snazi riesit samymi obskuritami a nesystemovo, kde koho co napadne to sa zrealizuje, statna firma z kosic, automobilove opravovne ako statna it firma, povinnych 15% to zdrojov projektu na interne kapacity, najnovsie vedenie vyvoja statnych projektov phd studentom lebo to ma ako temu. Na tuto temu sa mi uz ani nechce diskutovat.

3 Likes

To, ze sa studenti naucia a budu mat prax je vtane, len nech sa neucia na obcanoch SR alebo na n adoleztych statnych projektoch, musa dostat na ucenie relvantny projekt, kde nc nemozuu pokazit