MIRRI Pracovná skupina Verejné obstarávanie IKT

len uvadzam s cim som sa stretol :),

jasne, to nebolo smerom na teba…proste ma to jemne pobavilo

hovoril som @janhargas ze ak sa chce nieco zmenit, tak treba, aby v tomto bolo UVO aktivne…urobilo ws na dane temy, vydalo usmernenia, vyklady

1 Like

To by som uvital, lebo ja mam len toto:

• https://publiccode.eu/ - co je “len” peticia s vela podpismy
  • JPP info (jedna pani povedala) ze EK pre cerpanie EU fondov po cca 2015 (skusenosti s OPIS?) v SR stanovila podmienku EUPL licencovania
1 Like

Kedže ani my dokument nepovažuejeme za dobre pripravený, pokračujú k nemu ďalšie stretnutia pracovnej skupiny. Najbližšie bude budúcu stredu, 13.6. na UPVII

zo stretnutia 13.6. sa spravili v zásade 2 závery:

• panuje relatívna zhoda na prístupe k riešeniu lock-in - treba doladiť pár detailov
  • dokument zatiaľ nerieši celý scope, ktorý mu uložila NKIVS. Bude sa preto dopracovávať

My za Slovensko.Digital sme si zobrali viaceré úlohy, najmä v druhej časti - t.j. naplnenie scope NKIVS:

• pripomienkovať text koncepcie formou tracked changes (najma doplnenia tykajuce sa riesenia vendor lock-in)
  • pripomienkovat prilohu o autorskych pravach vzhladom na zadanie z NKIVS (t.j. vsetok SW vytvoreny z verejných zdrojov ma spadat pod EUPL)
  • agilné prístupy k implementácii a možnosti obstarania (opäť - chceme naplniť zadanie NKIVS)
  • rozdeľovanie zákaziek na menšie časti

Iniciatívne sme si tiež zobrali úlohu poslať návrh na úpravu kapitoly o prípravných trhových konzultáciách. Tam chceme adresovať viacero bodov, ktoré spomínaš vyššie @peter_k

Cc: @vliv2 @trina @hanecak

Plnenie našich úloh:

Náš vstup sme poslali na UPVII a dá sa tiež pripomienkovať tu

Náš vstup sme poslali na UPVII a dá sa tiež pripomienkovať tu

Náš vstup sme poslali, dá sa pripomienkovať tu

na týchto výstupoch sa ešte pracujeme a snáď dnes by mali byť hotové

1 Like

ostal som este dlzny zvysne vstupy od Slovensko.Digital, takže ich pripájam:

Koncepcia aj s našimi doplneniami a okomentovanými zmenami sa dá nájsť tu

Príloha o autorských právach aj s našimi doplneniami o EUPL sa dá nájsť tu

2 Likes

Ešte pripájam zápisy z posledných rokovaní pracovnej skupiny, aby bol lepší prehľad o tom, ako skupina posledné týždne fungovala:

Môže byť zaujímavé čítanie: http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/guides/public_procurement/2018/guidance_public_procurement_2018_en.pdf

V pracovnej skupine je na pripomienkovaní finálny draft Koncepcie nákupu a jej príloh.

Pripomienky je možné do stredy, 8.8.2018, 12:00 hod. pridávať sem

@ps-governance

Naše pripomienky sme zaslali 8.8. a prikladám ich aj sem
SD_Koncepcia nakupu IKT_pripomienky_08082018.pdf (735.6 KB)

Dnes sme pripomienky prerokovali s UPVII a kedže niektoré ešte ostali otvorené, nechcem predbiehať. Myslím, že v najbližších dňoch bude jasné, ako sme dopadli.

2 Likes

Toto už nie je podskupina PS Governance, ale samostatná pracovná skupina “Verejné obstarávanie IKT”. Za S.D je jej členom @peter_k .

Koncepcia nákupu IKT vo VS bude 16.5. prerokovaná v Rade vlády: Rada vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy

UPVII zverejnilo Koncepciu nákupu IT vo verejnej správe, to znamena, ze by OVM pri nakupe IT mali postupovat v zmysle tejto koncepcie.

Nizsie uvedene beriem spat, kedze som cital zverejeny dokument prirychlo a teda s malym porozumenim. Formulacia “k momentu akceptácie plnení zmluvy” je OK (o.i. bolo riesenie pripomienkami S.D , vid ÚPVII Pracovná skupina Verejné obstarávanie IKT , bod SD26). To co pisem nizsie vzniklo na zaklade mojej chybnej skratky, kedy som si pamatal, ze v minulosti sa operovalo aj s navrhom, ze by sa zdrojove kody odovzdavali az davno po akceptacii a preplateni, resp. vobec, tot napr. v pripade, ked by povodny dodavatel nevyhral tender na dalsiu prevadzku ci rozvoj (kedy je ale z pohladu vendor-lock uz “po funuse”). Pardon za sum.

k momentu akceptácie plnení zmluvy” (vid napr. strany 16 a 17 v hlavnom dokumente) povazujem za back-door, kedze sa takto da argumentovat zhruba v style “nie je to skatula, ale mohla by byt” a teda v case obstaravania ponukat “akoze skatulovy SW” (“este nie je, ale bude, fakt, slubujeme, taky mame bizis plan”) a tym sa vyhnut povinnostiam ohladom zdrojovych kodov, ktore sa viazu na “unikátne SW dielo”. Nasledne skoncime s kopou skatul, ktora mali, maju a budu mat vzdy len jedneho zakaznika (od UPVSv2 cez DCOMv2 az po cokolvek dalsie).

Tot kedze obstarko byva zvycajne roky pred akceptaciou a IMHO to, ci sa jedna o skatulu alebo unikatne dielo sa ma rozhodovat uz cca pocas obstaravania. T.j. ak skatula nebola realnou skatulou (bezne komercne dostupnou) uz v case obstarka, tak to ergo skatula nie je.

Patam si spravne, ze taketo casove ohranicenie tam bolo pridavane len toto velmi nedavno (a potichu)?

buduci tyzden by malo byt zasadnutie PS…poslal som tieto temy, ktore by sa mohli v dohaldnej dobe riesit:

• Koncepcia nakupu IKT - riesenie existujuich lock-in stavov - ciel je specifikacia procesu, aby bolo kazdemu jasne, ze kto ma ake povinnosti a aka je naslednost krokov

• Koncepcia nakupu IKT - riesenie masivnej vynimky pre kriticku infrastratkturu - ciel je po konstruktivnej debate zracionalizovat vynimku

• Koncepcia nakupu IKT - vysporiadenie sa s odlozenymi prilohami a pod.

• OVM pripravuju VO - mnozia sa otazky ako zahrnut cloud do VO, v akom rozsahu a pod. (potrebne v sucinnosti s gestorom cloudu)

• Nakupovanie sluzieb do hybridneho cloudu - chybaju modely ako sa bude nakupovat (potrebne v sucinnosti s gestorom cloudu)

26.9.2019 je zasadnutie PS…na pripomienky pred PS prisli tieto dokumenty:
Metodika Sutaz navrhov s následným PRK na SW.docx (293.7 KB)
Autorske-pravo-v-IT-zmluvach po upravách.odt (32.7 KB)

Ak by sa niekto zapojil, tak pripomienky zbieram do utorka 24.9.2019…dik

dnes prisiel este tento dokument pred zasdnutim pracovnej skupiny…suvisi so sutazou navrhov ZÁSADNÉ OTÁZKY PRI TVORBE METODIKY SÚŤAŽE NÁVRHOV v1.2_2019.docx (36.4 KB)

Prikladam zapis a dalsie prilohy, na zaklade zasadnutia PS k teme ekvivalentu:

Zapis PS k ekvivalentu 2019-11-07.docx (24.4 KB)

Rozhodnutia/judikaty CELEX_62017CJ0014_SK_TXT.pdf (1023.9 KB) C-59-00.pdf (312.2 KB) C-359-93.pdf (417.1 KB) 503-9000_2014-KR_5.pdf (251.9 KB)

Preklad smernice k ekvivalentu ekvivalent - smernice 2019-10.docx (22.2 KB)