Zákon o e-Gov - novela 2017

marty už si skúšal upomínacie konanie v BB?

Ešte som doplnil tieto podnety: (a poslal som to)

  • OpenAPI
    Vytvárané elektronické služby majú byť prístupné aj pomocou aplikačného rozhrania pri autentifikácii pomocou autentifikačného certifikátu. Minimálne takto majú byť dostupné všetky elektronické služby ktoré sú dostupné pomocou grafického rozhrania ústredného portálu a špecializovaných portálov, napĺňacie (viď. §24.2.c) a validačné služby pre elektronické formuláre.

  • Zjednodušenie vytvárania a používania elektronických formulárov
    Funkcie podľa §3 písm.i), §24 ods.2 písm.c) a d) sa riešia iným spôsobom, nie ako povinná súčasť elektronického formulára.
    Funckie podľa §24 ods.2 písm.b) a f) nie je priamo funkciou formulára, ale aplikácie, pomocou ktorej sa s elektronickým formulárom pracuje.
    Proces vytvárania elektronického podania a elektronického úradného dokumentu samozrejme nemá byť viazaný na elektronický formulár, takéto naviazanie ani v zákone nevidíme, preto sa úprava podľa §24 ods.8 a §26 ods.7 zdá byť nadbytočná. Naopak, výsledkom tohto procesu má byť elektronické podanie / el. úradný dokument podľa §3 písm.j) a k).
    Nie je jasné, prečo by formuláre pre elektronické úradné dokumenty podľa §26 ods.8 mali byť neverejné - navrhujeme zmeniť na obdobu §24 ods.9.

  • Prehodnotiť spojenie podania a príloh špeciálnou konštrukciou “elektronickej správy” podľa §25 ods. 3 a 4 a zvážiť zmenu na pripájanie príloh ako súčasť podania, t.j. autorizácia bude vykonaná spoločne pre podanie a prílohy. Aj podľa súčasného právneho stavu sú známe situácie porušujúce tento princíp, napr. postup podľa §28 ods.3 (ale vlastne aj §24 ods.3 písm.b)), rovnako podania vytvorené v súlade s Čl.25.2 nariadenia eIDAS. Podľa výnosu o štandardoch ISVS existuje aj štandardizované riešenie na technické vykonanie takejto autorizácie - kontajner ASiC.

1 Like

Wow, toto je ozaj megalománske. Myslím že sa zhodneme, že nemá veľký zmysel trvať na tom, aby formulár “v sebe” mal funkčné prvky. Na druhej strane, toť som nedávno podával daňové priznanie, účtovníčka mi k tomu poslala mailom xml, nahral som to na PFS, server-side vizualizácia, podpis a hotovo - zároveň spracovanie podania na ich strane môže byť úplne automatizované a chyby pri prepise sú vylúčené.

Takze sme sa dočkali, dnes bol material s navrhom zmien a doplnení eGovu zaslany na predbezne pripomienkove konanie (PPK)
Tu su najdolezitejsie casti materialu:
04_vlastny_material_ZoEG.docx (54.5 KB)
05_dovodova_ZoEG.docx (53.3 KB)
07_dolozka_vplyvov_ZoEG.docx (30.9 KB)
05_vplyvy-na-informatizaciu-spolocnosti-2016_ZoEG.docx (27.2 KB)
06 vplyvy-na-sluzby-verejnej-spravy-pre-obcana-2016_ZoEG.doc (145 KB)

Ako vidno, ciele materiálu sú v rozpore s tým, čo sme chceli/nechceli, minimálne v bode 4:

  1. zjednotené doručovanie v prípadoch, kedy elektronická schránka nie je aktivovaná,
  2. zavedenie povinnosti používania centrálnej elektronickej podateľne,
  3. zjednodušenie „podpisovania“ elektronických podaní,
  4. zavedenie centrálneho registra rozhodnutí,
  5. zavedenie pravidiel používania vládneho cloudu,
  6. zjednotenie spôsobu platby poplatkov a sprístupnenie platieb kartou,
  7. zjednotenie spôsobu poskytovania elektronických služieb na rezortných portáloch a ÚPVS
  8. posilnenie budovania spoločných modulov a ich opakovaného využívania orgánmi verejnej moci,
  9. úpravy v oblasti zaručenej konverzie
  10. zavedenie sankcií za porušenie zákona.

Podľa obsahu je to pokračovanie paródie.

Miešanie hrušiek z jablkami, zábavne upravená hybridná pošta.

Keďbude relizácia v rukách DITECU, SWANU a ich nastrčených koni elektronizácia bude stagnovať.

1 Like

Suhlas… napr. fixovanie formularoveho pristupu (ktorý vieme, že je katastrofa), drobné úpravy §24, ods.2 a veselo programujeme nepoužiteľné formuláre:

Dôvodová správa:
K bodom 33 až 35 (§ 24 ods. 2)
Navrhuje sa, aby formuláre boli aj na ústrednom portáli verejnej správy prezentovateľné a „vypĺňateľné“ rovnako, ako na špecializovaných portáloch. Navrhované zmeny funkcií elektronického formuláru elektronického podania súvisia so snahou zabezpečiť „rovnaký komfort“ pre služby poskytované na špecializovanom portáli a na ústrednom portáli verejnej správy.

Konsolidované znenie §24 ods.2
formulare.docx (13.4 KB)

2 Likes

@ret nie je toto tak “trosku” v rozpore s tym, co sa prezentuje a kam smeruje vsetko z PS arch a PS lepsie sluzby?

1 Like

Ako je zrejme z dovodovej spravy, ziadna centralna elektronicka podatelna sa nezavadza.

Je preto možné, aby bolo realizované integráciou na spoločné moduly ústredného portálu verejnej správy, avšak aj prevádzkovaním „kópie“/“klonu“ elektronickej podateľne priamo na orgáne verejnej moci, implementovanej v rámci vlastných systémov orgánu

Je teda dalej mozne pouzit aj podatelnu na vlastnej infrastrukture, ale musi ist o riesenie od spravneho dodavatela a ostatnym dodavatelom to zakaze priamo zakon. Autori zakona zaroven tvrdia, ze tym, ze donutia ostatnych prerobit existujuce riesenia (vratane vsetkych integracii), na ktore maju uz zakupene licencie, sa vlastne usteria prostriedky, pricom to, co je zvycajne najdrahsie su prave upravy. Zaroven zakon umoznuje spravnemu dodavatelovi ponechat svoje riesenia tam, kde uz su nasadene, aby z nich mohol cerpat peniaze cez servisne zmluvy. Cenova politika pre taketo servisne zmluvy bude samozrejme zodpovedat monopolnemu postaveniu vybraneho dodavatela, ktore zakon vytvori.

Za normalnych okolnosti je to, co znizuje ceny a zvysuje kvalitu, prave konkurencia. Autori zakona si to z mne neznameho dovodu nemyslia.

3 Likes

Neviem si to prelozit do svojej reci, ale nemozu byt tym myslene tie SPA fragmenty interaktivneho podania per sluzba resp. Screen flow? Ze ked to spravis spravne na specializovanom portali tak to potom prenesies aj na univerzalne pristupove miesta ako UPVS a IOM?

Konkretne ktore casti su podla teba v rozpore voci, ktorym castiam SP multikanal a IaO?

iste, da sa to tak vysvetlit, ale to je asi tak, ako ked tajomne signaly z vesmiru vylozia, ze to aj mimozemstania mozu byt ;),

V zákone priznaný zhubný efekt eurofondov:

1 Like

Toto je na jedne strane smutne ale aj dobre zaroven. Plusom je, ze sa pre obcanov vsetko spoji na jeden portal a minus, ze vzniknu velke naklady (a teda si to zaplatime) na prerabky existujucich formularovych systemov tak aby vedeli vygenerovat jedno html so vsetkymi interakciami - tak ako “prijemny” edesigner.

Silne nesúhlasím. Ako presne to bude lepšie ako aktuálny stav? Kto to takto vlastne robí? Ani gov.uk čo má stovky interných ľudí to takto nerobí.

1 Like

Pouzivatel potrebuje sluzbu vyhladat, nie aby boli vsetky na jednom portali.

Dopyt “zmena trvaleho bydliska” (priklad) zadavam do googlu a je mi jedno ci ma to hodi na slovensko.sk alebo web ministerstva vnutra. A cakam nieco sexy a jednoduche, kde svieti na hore velke tlacitko “zmenit online” alebo jednoducheho wizarda (online/osobne, ponuka najblizsieho miesta kde sa to da, vratane mapy a otvaracie hodiny).

Skusil som teraz z mobilu - google nasiel na druhom mieste link na slovensko.sk (nefunkcny, obsah nie je mozne zobrazit), po zadani do “hladat” priamo na portali boli prve tri strany, co naslo, klasicke uradnicke texty bez linku na sluzbu, dalej ma to nebavilo.

Na milu jarmilu je mi, ci je vsetko na jednom portali. To je posledna moznost, ako nieco hladam a preklikavanie cez web, ktory dycha sviezostou neskorych 90-tych rokoch ma tiez nezachrani.

Teraz sa odklonit od formuralov na komunikaciu by bolo asi este tazsie ako v tom pokracovat, ci? sam neviem… Skor cestou zjednodusovania formularov a tym 1x a dost… odhliadnuc od toho ako je to inde, ako by sme to chceli?

K tomu hladaniu, preco by to mal robit google? Nech sa spravi poriadna stranka, s poriadnym ux, nech vsekto vyzera rovnako a nech je jasne a intuitivne co ma clovek robit ked chce nieco vyriesit, nech vie kam ma kliknut a co sa bude diat a co mam robit dalej. Napr zacnem pisat “zmena adr…” a hned mi vyskoci zoznam sluzieb ktore sa tykaju zmien adresy, ci trvalej, prechodnej, alebo rozne po adresy…
Co sa mne osobne teraz nepaci, ze v kazdom rezorte to funguje inak, niekde sa prihlasim cez eid, niekde cez eid ale chce to navyse registraciu, inde zasa cez dohodnute meno a heslo. Kazdy portal sa ovlada inak…

A ja som si dnes na zive.sk zacal citat krasny clanok http://www.zive.sk/clanok/124283/it-zakon-roka-toto-je-5-hlavnych-noviniek
a prva vec co citam “Zákon prichádza s viacerými konkrétnymi opatreniami. Prvým je zavedenie povinného centrálneho doručovania úradných rozhodnutí.” a este “Ak má občan e-schránku aktivovanú, agentúra do nej dokument priamo zašle. Pokiaľ ju človek na doručovanie zapnutú nemá, dokument vytlačí a pošle fyzicky poštou.” A potom mi nieco nasepkalo ze tu nieco nesedi. No a som si spomenul na tento krasny reformny zamer 27.RZ-MVSR-Centrálne komponenty správneho konania VS, a tam je ze centralnu tlac bude ako SaaS poskytovat MV SR. Vy sa tu bavite o formularoch a vyhladavani a stat sa nevie dohodnut kto bude tlacit a obalkovat.

1 Like

Nech robíš čo chceš tak je úplne normálne, že 80% návštev príde z Google. Inak odporúčam prečítať veci ohľadom lepšie služby, tam je jasné že pointa je jednotný zážitok nie jednotná url.

Na “jednotny zazitok” nie je treba zakon. Toto su veci, ktore sa daju riesit na urovni vynosu o standardoch pre is vs.

Mne napr. ako uzivatelovi nevadi, ze e-hop alzy, martinusu a amazonu vyzeraju inak a mierne inak sa ovladaju, lebo sa ovladaju rozumne. Aby user experience IS VS drzal krok s dobou nie je otazka zakona ale otazka schopnosti dodavatelov a teoreticky aj konkurencie. Bohuzial ajv tomto zakone su veci, ktore konkurencne prostredie a slobodnu sutaz skor obmedzuju ako podporuju.

1 Like

Veď tu myslím ani nikto netvrdil že na dizajn manuál treba meniť zákon, či?