Zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií

Používať GDPR (resp. ochranu osobných údajov vôbec) ako kladivo … kde som to len videl … žeby OpenData?

V tomto prípade je to však ináč. Zákonný dôvod spracovania mojich osobných údajov nie je “môj súhlas”, ale požiadavka zákona, viď. čl.6.1.c. Pokiaľ ide o 1x-a-dosť, generálny mechanizmus podľa z.o eGov (a podobné) je s GDPR myslím že súladný, viď. Rec.45, Rec.50, 14.5.c, a ďalšie. Je však pravda že režim “ak OVM potrebuje, hockedy si vypýta od hocakého iného OVM moje údaje” je na hranici legality, a to aj ak “potrebuje” na účely výkonu svojich úloh. Oveľa bezpečnejší je režim “ak OVM potrebuje moje údaje od iného OVM, vypýta si môj súhlas, ak ho dám, vyžiadanie a preposlanie si zariadia medzi sebou sami”. Ale takáto debata tu nikdy ani nezačala, pre slovenský prístup sú typické silové riešenia (akože “dáme do zákona o eGov všetkým povinnosť”, na čo je reakcia “a my vám tie údaje aj tak nedáme”).
Moje podpichovanie na túto tému viď. v pripomienkach k zákonu o 1x-a-dosť a témach novelizácie zákona o eGov “poskytnutia súhlasu osoby na vyžiadanie údajov”.

Či zrušiť/nezrušiť vestník ja ozaj neviem, ale pamätám ako po zavedení registra účtovných závierok sa tieto prestali posielať do Obch vestníka. Je s tým pokiaľ viem všeobecná spokojnosť, pravdaže okrem firiem čo úmyselne nechceli aby ich závierky bolo vidieť.